Бородавка або родима пляма: відмінності, причини появи

Бородавки та пігментні невуси (родимки) досить часто зустрічаються на нашому тілі. Останні навіть є особливістю людської зовнішності. Іноді такі новоутворення можна сплутати один з одним в силу їх схожої форми і розташування. Однак варто розуміти, що специфіка походження бородавок і родимок кардинально різнитися.

Бородавка или родимое пятно: отличия, причины появления
Бородавки і родимі плями зустрічаються у кожної людини, але природа їх появи відрізняється.

Загальні відомості

Що таке родима пляма?

Деколи пігментні невуси можуть мати злоякісний характер. Щоб своєчасно виявити негативні відхилення, рекомендується проходити регулярні огляди у онколога і шкірного лікаря.

Родима пляма представляє собою доброякісну пухлину, колір якої може варіюватися від блідо-рожевого до темно-коричневого. Клітини шкірного покриву, зібрали меланін під впливом ультрафіолетових променів, набувають більш темні відтінки. Що стосується родимок червоних відтінків — в їх формуванні задіяні малі кровоносні судини.

Що таке бородавка?

Бородавочным наростом називають округле вузлувате утворення на тілі, збудником якого є вірус папіломи людини. Найпоширенішими є звичайні бородавки, відрізняються щільною структурою і шорсткістю. Кисті рук — часте місце виникнення новоутворень цього типу. Нерідко зустрічаються підошовні нарости, які локалізуються на ступнях ніг в областях тісного контакту з взуттям. До їх появи схильні люди з підвищеним потовиділенням стоп. Варто відзначити, що на відміну від простих бородавок, підошовні доставляють серйозний дискомфорт і хворобливі відчуття.

Наступний тип носить назву плоских чи ювенільних (юнацькі) бородавки, оскільки виникає здебільшого у дітей і тінейджерів. Молода шкіра в цей період схильна до подразнень, тому новоутворення на зовнішній стороні кистей рук, а також на шкірі обличчя — явища непоодинокі. За рахунок своєї плоскої форми вони виглядають як маленькі плями, а не безформні нашарування.

Відсутність гігієни або неякісний догляд за тілом провокує появу загострених кондилом. Це ще один тип бородавок, місцями локалізації яких найчастіше виступають пахова область, складка між сідниць і, безпосередньо, самі геніталії. Кондиломи нагадують м’які конусоподібні сосочки рожевого забарвлення і вимагають більш серйозного лікування, ніж вищезгадані типи бородавок. Бувають і доброякісні новоутворення, що виникають у процесі старіння організму і не передаються інфекційним шляхом. Вони можуть з’явитися в будь-якій точці тіла, зокрема, в області голови. Старечі бородавки або вікові кератоми мають вигляд ороговілих вузликів темних відтінків.

Причини появи

Головною причиною утворення родимок вважається опромінення ультрафіолетом. В однаковій групі ризику знаходяться люди, які засмагають під природними променями сонця або під штучними — від солярію. У появі пігментних невусів на тілі беруть участь і такі провокуючі фактори, як перепади гормонів і спадковість.

Дія УФ-променів є базовою причиною для зростання бородавок.

Формування бородавочных наростів сприяють:

  • рясне потовиділення на шкірних покривах рук і ніг;
  • ослаблений імунітет;
  • відсутність особистої гігієни;
  • травми психічного характеру;
  • вегетативний невроз;
  • прямий контакт з носієм папіломавірусу або речами, якими користувалася заражена людина.

Родимі плями і бородавки: відмінності

Пропонуються наступні критерії, за якими відрізняють родимку від бородавки, які зведені в таблиці:

Критерій Опис
Родимки Кондиломи
Форма плоскі і рідко мають

опуклі обриси

виглядають як ороговілий

наріст на тілі

Забарвлення меланін в епідермальних

клітинах надає

темний колір

характерні тілесні

відтінки

Визначити різницю між пігментними невусами і бородавочными наростами можна на дотик. Якщо пігментні плями відрізняються особливою м’якістю і гладкістю, і навіть опуклі родимки приємні на дотик, то кондиломи характеризуються жорсткістю і шорсткістю. Структура бородавок ороговіла і нерівномірна, що нагадує цвітну капусту. За кількістю родимок завжди більше кондилом.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: