Небезпечні родимки: види, як визначити, як виглядають

У більшості випадків невуси не несуть небезпеки людині, але є й небезпечні родимки, які вимагають ретельного контролю і спостереження лікаря, так як при збігу обставин вони перероджуються в злоякісні. Розглянемо, які виділяють види небезпечних невусів, з-за чого вони перероджуються в злоякісні, як виявити патологію і які методи терапії допоможуть запобігти небезпечне захворювання?

Опасные родинки: виды, как определить, как выглядят
Будь-яка родимка здатна нести хоч і незначну, але латентну загрозу ракового ускладнення.

Види небезпечних родимок

В онкології розрізняють такі небезпечні родимки на тілі:

 • Прикордонна, яка виглядає як пляма, при цьому знаходиться в стабільному стані, не змінюючи забарвлення, розміру і кількості.
 • Блакитна виглядає як ущільнений вузол з гладкою, безволосої поверхнею. Краї невуса підносяться над шкірою, частіше всього виникають на руках, ногах, обличчі і стегнах.
 • Невус Ота варто обов’язково видаляти, так як ризик переродження у злоякісні новоутворення високий. Невус має великі розміри, коричневого або темно-сірого забарвлення.
 • Гігантські невуси — найгірші родимки, так як при найменшому збої в організмі ризик переродження високий. Виглядає як неоднорідне, горбисте новоутворення, яке поступово розростається і вражає нові ділянки.
 • Меланозу Дюбрейля — невуси, які вкрай небезпечні, можуть швидко перероджуватися в меланому.

Як виглядають?

Червоні невуси

Родимка червоного кольору називається ангиомой. Червоні невуси з’являються внаслідок порушення кровотоку в дрібних судинах, тоді змінюється підшкірна структура. Якщо у людини багато червоних родимок на тілі, це говорить про проблеми в самому організмі, а саме:

 • збої в роботі печінки;
 • проблеми з роботою органів шлунково-кишкового тракту;
 • порушення роботи імунної системи;
 • захворювання серця та судин;
 • рак.

Самі по собі червоні родимки безпечні і в обмеженій кількості їхня поява вважається нормою. Але якщо людина зауважив, що червоні родимки з’являються на тілі у великій кількості і розвиваються інші симптоми, варто звернутися до дерматолога за консультацією. І якщо лікар підтвердить діагноз, призначається видалення, яке допоможе уникнути подальшого розвитку патології.

Чорні родимки

При втраті округлої, чіткої форми у чорних невусів можна запідозрити розвиток меланоми.

Чорні невуси в нормі на вигляд як округле, правильного розміру доброякісне новоутворення, безпечне для здоров’я. Інтенсивність забарвлення залежить від типу шкіри людини, тому колір варіюється від темно-коричневого до чорного. Ризик того, що з чорного невуса утворюється меланома високий. Перші ознаки того, що невус переростає в злоякісне новоутворення такі:

 • стає неоднорідним і змінює свою структуру, краї стають нерівні;
 • до однорідного кольору долучаються чужорідні вкраплення сірих або червоних відтінків.

Якщо видно такі зміни, варто терміново звертатися в онкодерматологу, який проведе гістологічне дослідження і виявить ступінь злоякісності. Особливо варто контролювати стан родимок, які в діаметрі більше 6 мм В нормі чорна родимка повинна мати такі параметри:

 • симетричність і гладкість поверхні;
 • родимка має бути цілісною, без пошкоджень і кровоточий;
 • на поверхні не повинно бути нерівностей і лущення.

Опуклі невуси

Опуклі невуси несуть для людини найбільшу небезпеку, так як із-за своєї опуклості і великих розмірів схильні до травмування, особливо якщо знаходяться в таких місцях, як пах, пахви, шия, лікті і ліктьові згини, внутрішня поверхня стегна. Якщо невус хоч трохи травмувати, то деякі стають небезпечними і переростають в меланому. Якщо у людини є опуклі невуси, то краще їх вчасно видалити, тоді ризик розвитку злоякісного новоутворення пропадає.

Опасные родинки: виды, как определить, как выглядят
Розмір родимки прямопропорционален небезпеки її травмування.

Великі невуси

Великі новоутворення в основному бувають безпечними, вони рідко перероджуються в ракові новоутворення. Великі родимки важливо регулярно контролювати і слідкувати за їх розміром і структурою. Якщо невус починає змінювати обриси, стає горбистим, свербить, болить або ущільнюється, варто негайно їхати в лікарню і з’ясувати — це злоякісні родимки або інші патології.

Плоскі плями

Темні, плоскі плями не викликають ніяких небезпечних ускладнень і не стають раковими новоутвореннями. Цей вид родимок може бути 3-х різновидів:

 1. Юнацькі — виникають на тілі у молодих людей. Родимки виглядають як кругла пляма або овал, великих діаметрів (15 мм і більше), з рваними або рівними краями. Основна причина розвитку плоских родимок — вплив ультрафіолетових променів на шкіру.
 2. Старечі з’являються у літніх людей, шкіра яких схильна до вікових змін та трансформацій. Цей вид невуса абсолютно безпечний, ситуацію можна виправити, використовуючи відбілюючі креми косметичні маніпуляції по освітленню шкіри. Щоб зменшити ризик появи нових старечих родимок, важливо якомога менше піддаватися опроміненню ультрафіолетом, стежити за здоров’ям і правильно харчуватися.
 3. Сонячні, причини появи — перебування на сонці або зловживання солярієм. Колір може бути інтенсивно-чорним або світло-коричневим. Сонячні родимки виникають у людей зі світлою шкірою і волоссям, тому якщо людина належить до цієї категорії, варто обмежувати процедури сонячних ванн і захищати свою шкіру від засмаги.

Причини переродження

Однією з причин того, що безпечний невус перероджується в злоякісний, є патології розвитку шкірних покривів. У перші роки життя дитини патологію важко помітити, але із зростанням малюка ростуть і родимки, і тоді батьки бачать, що з дитиною щось не так. Іншою причиною розвитку патології є спадковість, коли у інших членів сім’ї є вроджені аномалії розвитку шкіри, які можуть передаватися з покоління в покоління. Ще одна причина, по якій родимки переростають у злоякісні — зловживання засмагою, коли на тіло людини у великих дозах впливають ультрафіолетові промені.

Травма теж може спровокувати малігнізація родимки, тому варто стежити за місцем, де росте невус і берегти його від травмування. Злоякісні переродження можуть розвиватися і при гормональних порушеннях, при ослабленні захисних властивостей організму, а також при частих хворобах вірусними і бактеріальними інфекціями.

Як розпізнати меланому і її симптоми?

Щоб розпізнати злоякісний невус, варто звернути увагу на наступні ознаки, які вказують на те, що новоутворення небезпечно. Родимка нормального походження має чіткі краї, які симетричні щодо центру, колір однорідний, без додаткових домішок і зміни кольору на різних ділянках. Розмір родимки повинен бути в межах 6 мм, новоутворення великих розмірів вимагає діагностики. Підозра повинно викликати і зміна обрисів невуса, щільність поверхні і наявність лущення і кровоточать тріщин. Якщо у людини присутня 1-2 симптоми, варто негайно звертатися до лікарні і перевірити природу новоутворення.

Як визначити: діагностика

Визначити ступінь злоякісності новоутворення допоможе інструментальна діагностика, а саме, цифрова дерматоскопія. Це специфічний апарат з потужною збільшувальною оптикою, яка робить чіткі і точні знімки. Зображення виводиться на екран комп’ютера, потім доктор розглядає і оцінює дані, потім ставить остаточний діагноз. Якщо даних дерматоскопії недостатньо, проводять біопсію, результати якої будуть підставою для призначення терапії.

Треба видаляти?

Якщо родимка не злоякісна, вона не приносить дискомфорту і не впливає на самопочуття людини, то питання видаляти чи ні, вирішує сам пацієнт. Бажано видалити родимки, які розташовуються в паху, під пахвами, на внутрішніх частинах стегна, так як вони весь час пошкоджуються і травмуються. Якщо ж діагноз підтвердив, що родимка злокачественна, варто її видалити, щоб запобігти розвитку ускладнень і смерті людини.

Опасные родинки: виды, как определить, как выглядят
Видалення невуса — оправданя міра профілактики можливих ускладнень або очевидної хвороби.

Видалення невуса

Родимки видаляють такими способами:

 1. Хірургічна операція, яка показана при онкологічному новоутворенні, процедуру проводить хірург-онколог.
 2. Лазерне висічення, при якому пошарово видаляються тканини родимки, при цьому пацієнт не відчуває дискомфорту і болю, а період реабілітації з-за малої травматичності скорочується.
 3. Кріотерапія, при якій на тканини невуса впливають низькотемпературним азотом.
 4. Електрокоагуляція, при якій на тканини невуса впливають розрядом струму.
 5. Радіохвильове вплив передбачає точкове вплив на невус, в результаті чого зникає.

Який вид операції самий безпечний і підходящий для конкретного випадку, вирішує лікар, який лікував пацієнта і знає всі тонкощі положення. Щоб у післяопераційний період не виникло ускладнень, варто доглядати за утворилася після лікування ранкою, обробляти антисептиком і запобігати попадання сонячних променів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: