Як перевірити родимки: який лікар обстежує, етапи

Родимки — часте і нормальне явище для шкіри людини. Проте в них криється прихована небезпека. Який лікар перевіряє родимки? Обстежити на доброякісність новоутворення можуть дерматологи або дерматологи-онкологи. Доктор проведе ретельну перевірку невуса і поставить діагноз. Будь-які зміни в шкірному освіту не варто залишати без уваги. Несвоєчасне звернення до лікаря і недбалість можуть згубно позначитися не тільки на здоров’я людини, але і на його життя в цілому.

Как проверить родинки: какой врач обследует, этапы
В цілях профілактики меланоми можна періодично обстежуватися на виявлення ракових новоутворень шкіри.

Що являють собою небезпечні родимки?

Родимка (невус) — пігментну новоутворення на шкірному покриві людини. Власнику звичайних плоских невусів не слід хвилюватися. Однак опуклі новоутворення, що нагадують бородавки, потребують особливої уваги та контролю. При виявленні мінімальних змін у формі та (або) в кольорі слід перевірити родимки на онкологію.

Меланома — злоякісне утворення, яке відбувається за активної вироблення меланіну. Його надлишок трансформує невус в злоякісну пухлину. У великих випадках хвороба проявляється через генетичної схильності, але також спровокувати меланому може зловживання солярієм і часте перебування людини під сонячними променями. При появі нового невуса на шкірі, який має неплоску форму, слід перевірити його у лікаря. Будь-які зміни шкіри біля родимки або больові відчуття в ній — привід для перевірки шкірного освіти.

Що насторожує?

Для невусів нормально збільшення і зростання з часом. До насторожує факторів відносять:

 • різкий стрибок у зростанні шкірного освіти;
 • асиметричність родимки;
 • кривизна в краях новоутворення;
 • будь-які зміни в інтенсивності кольору або вкраплення іншого кольору.

До найбільш очевидних ознаках неблагополуччя родимки відносять:

 • опухлість;
 • відчуття печіння і свербежу;
 • почервоніння;
 • кров’яні патьоки.
Как проверить родинки: какой врач обследует, этапы
За шкалою показників небезпечних і нормальних невусів можна провести первинний огляд шкіри на предмет наявності небезпечних перероджень.

Етапи самостійної діагностики

Родимки у дітей потребують особливої уваги. Стрімке зростання дитини може змастити зміни в невусе. Тому лікарі рекомендують самостійно перевіряти невуси. Новоутворення, схильне до переродження в рак, виявляється 5-ма факторами. Така методика називається ABCDE або по-українськи АКОРД. Розшифровка цього методу:

 • А — асиметрія. При вивченні родимки крізь її центр у думці треба намалювати пряму. Симетричність 2-ух половинок — нормально. Виступаючі краї свідчать про нерівномірний розростанні.
 • К — контур (краю). Здоровий невус має рівномірними круглими контурами. До тривожного знаку відносяться порізані краю, виявлення яких має стати приводом для передчасного відвідин лікаря.
 • Про — забарвлення. Нерівномірно пофарбовані освіти або проявляються контрастні вкраплення — виражені відхилення. До нормальної фарбуванні невуса відносять коричневі відтінки без чітких переходів.
 • Р — розмір. Родимки великих розмірів схильні до трансформації в меланому. Але і сумарні розміри новоутворень несуть небезпеку (великі кількості дрібних невусів підвищують ризики переродження одного з них).
 • Д — динаміка. Будь-які зміни в розмірі, кольорі, фактурі, також появи кров’яних патьоків або больових відчуттів — привід до дослідження шкірного освіти.

Який лікар обстежує родимки?

Слід перевірити родимку на онкологію при фіксуванні візуальних або чуттєвих змін у ній. Для цього потрібно звернутися до лікаря дерматолога або онколога-дерматолога. Доктор ретельно перевірятиме проблемний невус за допомогою дерматоскопу. Для додаткового дослідження дерматолог може призначити зішкріб з шкірного освіти. За результатами досліджень доктор видає висновок з діагнозом.

Як проводиться перевірка родимок?

Дерматоскопія — дослідження шкірного покриву людини на можливість трансформації певних ділянок. Такий аналіз доктор виконує за допомогою медичного обладнання, яке нагадує лупу і фіксує розміри із змінами. Родимку перевіряють у медичному закладі в кабінеті лікаря. При сумнівах призначаються додаткові дослідження для підтвердження або спростування діагнозу. Якщо лікар рекомендує видаляти освіту, то потрібно погоджуватися.

Часто потенційно-небезпечні невуси потребують видалення хірургічними способами або за допомогою опромінення. Лазерні операції, які пропонують у багатьох косметичних кабінетах, виділяються своїми перевагами, але після такої процедури часті випадки рецидивів шкірних утворень. Фахівці наполягають на небезпеку самостійного видалення новоутворень за допомогою народної медицини. Такі сумнівні методи можуть тільки ускладнити процес трансформації.

Родимки зустрічаються практично у всіх людей. Незалежно від віку можуть з’являтися у дитини або дорослого. Якщо новоутворення не викликає питань, перевірка не потрібна. Однак великі родимки або висячі рекомендуються систематично перевіряти без будь-яких змін в них. При фіксуванні різних змін в невусе (форма, колір, розмір та інші) треба звернутися до лікаря для обстеження, щоб уникнути небезпечних наслідків у майбутньому.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: