Можуть з’являтися родимі плями: від чого утворюються

В перші тижні життя в дитини можуть виявлятися родимі плямочки. Вони бувають різного кольору, форм, кількості, здатні самостійно змінювати відтінок і зникати. Є сильно видні освіти, а є фактично непомітні. Вони не небезпечні і тільки у винятково рідкісних випадках стають причиною онкологічних захворювань. Батьки повинні бути уважні до таких проявів і стежити за їх змінами. Незайвим буде консультація з фахівцем. Точна причина появи науці невідома, за деякими теоріями це дії ультрафіолету, гормонів, стресу, хвороб або генів в організмі мами. Можуть виявлятися на різних ділянках: на обличчі, спині, руках, ногах. Найбільш схильні відкриті зони тіла.

Могут ли появляться родимые пятна: от чего образуются
Родимі плями зароджуються внаслідок внутрішніх процесів в організмі або під впливом факторів зовнішнього середовища.

Що це таке?

Родима пляма на тілі — ділянка шкіри, відрізняється більш темним кольором, різної форми та розміру. З’являються родимі плями найчастіше при народженні, здатні зникати з часом змінювати положення. Фактично кожна людина є їх володарем. Причини появи невусів на тілі достовірно невідомі. Оскільки вони не викликають дискомфорту, не болючі, то виводять їх рідко.

Родима пляма прийнято вважати індивідуальною особливістю, так як воно може мати абсолютно різний відтінок (від світло-коричневого до чорного, іноді синюшного), специфічну форму і розташування, а також утворюються і абсолютно плоскі, опуклі нарости. Проявляються у верхньому шарі епідермісу. Меланоцимы — клітини, які його складають. Чим активніше виділяється пігмент меланін, тим темніше забарвлення невуса. На сонці вони можуть бути видніше і яскравіше, з часом це проходить.

Типи плям

Розрізняють 2 основних види пігментації на шкірі у людини:

Родимих плями зароджуються на судинах, лімфовузлах, в пігментних клітинах шкіри.
 1. Невус — родимки, що складаються з меланоцитів в шарі епідермісу.
 2. Судинна ангиома — освіти в дермі:
  1. лимфангиома — провокується клітинами лімфатичного посудини ще в утробном періоді з розвитком в перші роки;
  2. гемангіома — розвивається з кровоносних судин, саме її прийнято в побуті називати рідною плямою.

За зовнішніми ознаками судинна ангиома буває:

 • суничної (опукле пляма яскраво-малинового відтінку);
 • червона (яскравий колір, формується на будь-якій ділянці тіла, проявляється в перші 30 днів життя);
 • печериста або кавернозна (фіолетовий або темно-червоний тон, пухка, вузлувата структура, часто після 4-х місяців починає зникати);
 • винна пляма або капілярна ангиодисплазия (великі плями червоного або бордового кольору, можуть виникати на будь-яких ділянках тіла, в тому числі, і на обличчі, і ставати яскравіше з віком).

Бувають і інші класифікації пігментації: причини розвитку, формою, впливу на організм. Найбільш дискомфортними виявляються ангіоми, які дуже яскраво виражені, можуть видозмінюватися і стає для людини косметичним дефектом.

Від чого утворюються?

Як і з яких причин родима пляма проявилося на шкірі, точно невідомо. У медицині існує безліч думок, які засновані на різних теоріях за впливом гормонів, сонячних променів, стану мами в період вагітності, генетики. Кількість причин появи, згідно з народним повір’ям, схожий міфології — купа легенд, що правда — невідомо. Поява родимих плям цікавить багатьох, особливо, якщо виникає неприємне відчуття у власника. Оскільки в більшості випадків родима пляма абсолютно безпечно, то питання, чому воно з’явилося, відсувається на другий план. Факторів, при яких виникають родимі плями, кілька:

 • спадковість і схильність до появи;
 • гормональні стрибки у майбутньої мами, які відображаються на плоді;
 • інфекційні захворювання сечостатевої системи;
 • різкі зміни клімату (при подорожах);
 • від сонця і впливу ультрафіолету на вагітну;
 • отруєння отруйними речовинами;
 • вплив навколишнього середовища.

Потрібно бути уважним і до кількості невусів і ангіом на тілі дитини, до їх зовнішнім виглядом (формою, кольором, розміром), змін, які виникають згодом. Існує теорія, що чим світліше шкіра у людини, тим більше він схильний появі пігментації і активної вироблення меланіну. Варто показати дитину лікареві, щоб бути впевненим, що появи плям — не збій роботи організму, а нешкідливе явище.

Є небезпека?

Робота клітин меланіну — своєрідна захист шкіри на зовнішні фактори та подразники. Найчастіше він рівномірно покриває епідерміс, але бувають і збої в активності, які виділяються цятками більш темного кольору. Лікарі стверджують, що родима пляма безпечно і в рідкісних випадках говорить про наявність ракових клітин. Але завжди є ймовірність, тому важливо стежити за його станом, відзначати зміни і провести діагностику.

У разі травмування шкіри, де знаходиться пляма, при опіку, подряпині, ударі, вплив хімічних речовин потрібно звертатися до дерматолога, так як бувають випадки переростання такої ситуації в проблему. Самостійно виведення плями може також стати небезпечним для здоров’я, так як синтетичні речовини проти пігментації засновані на небезпечних компонентах (канцерогени, отрути). Більшість ангіом зникають з ростом дитини, а деякі змінюють свій зовнішній вигляд. Це не говорить про патології, просто така їх природа. Варто звернутися до лікаря, якщо:

За родимими плямами може таїтися ангиома.
 • невус або ангиома змінює колір;
 • розмиваються контури;
 • з’являється почервоніння шкіри навколо родимки, плямочки;
 • збільшується розмір;
 • присутній активний ріст волосся на ній;
 • відчувається свербіж і біль.

При своєчасному виявленні проблеми лікування проходить вдало і фактично безболісно. Якщо ж ігнорувати зміни і очікувати, що пройде саме — може розвинутися патологія. Дотримання заходів профілактики (використання сонцезахисного крему, контроль освіти, виключення механічного впливу) може стати панацеєю від недуги.

Що робити?

Якщо родима пляма не викликає ніяких неприємних фізичних і моральних відчуттів, краще не робити нічого кардинального. Радять тільки перевірити безпеку плями, стабільно стежити за його зовнішнім виглядом і не зазнавати стресів нервову систему. У разі ж, якщо новоутворення заважає або існує постійний ризик його травмувати, зачепити — краще видаляти ангиому. Медицина та косметологія своєму розпорядженні безліч засобів, які дозволяють без наслідків видалити пігментні плями: вибілювання, заморожування, припікання, вирізання.

На полицях аптек представлений широкий спектр препаратів, що рятують від родимок, плям, наростів. При виборі таких засобів варто бути уважним до складу і попередньо проконсультуватися з лікарем. У багатьох випадках такі зовнішні елементи можуть проходити самостійно. Якщо ж новоутворення злоякісне — допомогти може тільки онколог, діагностуючи клінічну картину хвороби і призначає відповідне лікування.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: