Дерматоскопія родимок: як проводиться підготовка

Родимі плями і родимки (невуси) безпечні для людини, хоча їх можна легко переплутати з несучими небезпека новоутвореннями. Дерматоскопія родимок проводиться для визначення різниці між безпечної родимкою і небезпечною меланому (злоякісним утворенням). Не кожне родима пляма можливо визначити візуально, наприклад, із-за крихітних розмірів. У таких випадках дерматоскопія необхідна.

Дерматоскопия родинок: как проводится, подготовка
Небезпечні родимки зажадають обстеження на предмет наявності ракових утворень.

Поняття про метод

Меланома стає першим показником розвитку серйозних захворювань (наприклад, рак шкіри), а дане дослідження — можливість визначити джерело небезпеки і запобігти хворобі. Під час дерматоскопії за допомогою дерматоскопу спеціаліст багаторазово збільшує зображення родимки, в результаті чого отримує можливість візуально визначити, наскільки дане утворення небезпечно для людини.

З розвитком даного методу утворилося кілька принципів його проведення. Крім того, кожен вид захворювання визначають за допомогою встановлених критеріїв, що вказує на точність і надійність методу. Цей метод володіє багатофункціональністю у сферах косметології, дерматології, хірургії. Тому сьогодні цей метод так популярний: медичні центри різного типу пропонують процедуру в переліку послуг. Сходити на дерматоскопію рекомендується перед наступними маніпуляціями з шкірою: вибором лазера для видалення родимок, лікуванням шкірних захворювань, і також — для діагностики грибкових хвороб нігтьової пластини.

Переваги методу

Дану процедуру часто вибирають завдяки багатьом переваг, як, наприклад, доступність, швидкість, безпомилковість. Основні плюси дослідження такі:

  • Безболісність і простота. При цьому методі не відбувається ніякого впливу на шкіру, крім візуального.
  • Швидкість проведення. Під час методу дерматоскоп фіксує стан кожної родимки, роблячи фотографії. Таким чином, стає можливим відслідковувати зміни в невуса.
  • Нешкідливість. Дане дослідження здатний згубно впливати на організм людини.

Показання та протипоказання

При виникненні проблем з пігментацією шкіри не зайвим буде пройти дерматоскопію.

Головне достоїнство методу — відсутній вплив на організм. Отже, протипоказань у дерматоскопії немає: метод безпечний для всіх. Навпаки, деяким людям лікарі рекомендують робити дерматоскопію в регулярному порядку для попередження важких захворювань. До утворення меланоми на шкірі схильні люди:

  • зі світлою шкірою;
  • зі світлим волоссям;
  • зі світлими очима (сірими, зеленими, блакитними);
  • з підвищеним рівнем пігментації на тілі (50 і більше родимок, веснянки, родимі плями).

У групу ризику також входять вагітні жінки і ті, в чиєму роду були випадки захворювання на рак шкіри. Варто провести дерматоскопію тим, хто виявив стрімке зростання кількості невусів на тілі, зміни родимки у розмірах, механічне пошкодження родимки (наприклад, счесывание), неприємні відчуття у вигляді свербежу, болю, кровоточивості в області рідної плями.

Види дерматоскопії родимок

Розрізняють два виду процедури: ручна та електронна. При обох варіантах методу використовують дерматоскоп. Головна відмінність в тому, що в ручному вигляді дослідження фахівець робить огляд невусів з допомогою ручного апарату, після чого складає діагноз на основі власних спостережень. Електронний варіант проводиться при обов’язковому використанні відеокамери, яка фіксує стан родимок, і комп’ютера, де зберігаються всі отримані дані.

Ручний метод

Дерматоскопія проводиться за допомогою лише ручної дерматоскопу, який дає можливість розглянути родимку, збільшивши її зображення в 10 разів. Такий варіант дерматоскопії відрізняється простотою і доступністю. Але, з іншого боку, при його проведенні відповідальний за результати саме фахівець, який реалізує процедуру. Деталізоване зображення родимок зберігається тільки в зорової пам’яті відповідального за дослідження людини. Тому в разі його помилки діагноз може бути поставлений невірно.

Електронний метод

При проведенні електронного методу базову функцію, визначення небезпечних родимих плям, виконує спеціальний апарат. Зібрана ним інформація аналізується та зберігається в комп’ютері. Електронний дерматоскоп визначає рівень небезпеки невуса у відсотках: 100% — абсолютна точність небезпеки, наявність меланоми. Такий апарат здатний збільшувати зображення у 20-70 раз.

Готові, оброблені фотографії дозволяють порівнювати попередні результати з даними, надаючи можливість відстежувати зміни в родимки. Невірно було б визначити, який з методів краще або комфортніше, оскільки вони обидва мають і переваги, і недоліки. Помилки допускає і людина, і машина. Але варто відзначити, що електронна дерматоскопія — більш сучасний, розвинений і точний вид процедури. Варто пам’ятати про те, що дерматоскопія не дає точних діагнозів захворювань. Якщо виявлена проблема, потрібно провести подальші обстеження і вибрати шлях лікування.

Підготовка до процедури

Як вже було сказано вище, дана процедура не має протипоказань і, отже, побічних ефектів. Тому дерматоскопія не вимагає підготовки. На процедуру варто взяти з собою серветки або рушник, щоб по її закінченні видалити залишки гелю, який наносять на шкіру, щоб уникнути відблисків при обстеженні родимок. У додавання, відзначені випадки прояву алергії на даний гель. Тому алергікам перед початком дерматоскопії рекомендується переконатися, що засіб не входять шкідливі для них речовини.

Як проводиться огляд?

Пацієнт розташовується на кушетці, після чого на області досліджуваних родимок наносять гель проти відблисків, який також пом’якшує шкіру. Це допомагає краще розгледіти форму, розташування, будову кожної родимки. Далі на родимку під потрібним кутом направляють дерматоскоп. Зовнішнє скло апарату притискають до невусу, в результаті чого утворюється знімок, який миттєво зберігається в базі. Спеціальна програма обробляє отримані дані і виводить результати на екран комп’ютера. Так відбувається електронна дерматоскопія.

Ручна процедура відрізняється від електронної тим, що замість програми робить висновок на основі показників дерматоскопу людина, що проводить процедуру. Реалізуючи таке обстеження, фахівець звертається до встановленим критеріям, що вказує на небезпеку новоутворення. Першим ділом під підозру потрапляють ті невуси, в яких виявлена асиметричність, нерівномірне забарвлення, нерівність контурів, розміри більше 5-ти мм. Нерідко саме таке пляма виявляється меланому на ранній стадії.

Де проводять дерматоскопію?

З розвитком даного методу відкрилося безліч спеціалізованих медичних центрів, де можна зробити дерматоскопію. Сьогодні таке обстеження роблять в медичних центрах, в чиїх списках пропонованих послуг відзначена така функція. У більшості таких центрів є веб-сайти, на яких, як правило, представлені переліки медичних, косметичних послуг. Таким чином, вибрати зручний центр з відповідними цінами і розташуванням можливо, не виходячи з дому.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: