Висячі родимки: що робити, як видалити, причини появи

У медицині родимки називаються невусами і частіше з’являються в перші роки життя дитини, з часом, збільшуючи розмір та чисельність. Висячі родимки на тілі — новоутворення на шкірі, що формуються з епітеліальної тканини. Частіше з’являються в області шиї, під пахвами і на спині, рідше уражається статевий член і промежину. Небезпека — переродження в злоякісну пухлину. Лікування призначають з урахуванням особливостей формування. Головні методи — кріодеструкція і електрокоагуляція. Якщо здерти родимку і обробити місце відриву, можливе зараження крові.

Висячие родинки: что делать, как удалить, причины появления
Висячі невуси з’являються на тілі людини вже з перших днів життя, і вони більш схильні випадкового травмування.

Що це таке?

Висячі невуси — горбисті формування на поверхні шкіри частіше тілесного або коричневого кольору. За зовнішнім виглядом нагадують конусоподібні нарости з горбистою поверхнею. Колір змінюється від світлого до темно-коричневого і практично чорного. У рідкісних випадках стирчить родимка вражає великі ділянки шкіри, частіше це утворення до 1 сантиметра в діаметрі, і виглядає як маленький сосок. Зовні висячі освіти на тілі нагадують папіломи, але нічого спільного з папіломавірусом невуси не мають. Висячі невуси утворюються із-за скупчення пігментних клітин шкіри. Більшість таких родимок не становлять небезпеки, але 5% під впливом деяких факторів перероджуються в злоякісні утворення або викликають рак шкіри.

Причини появи висячих родимок

Висячі освіти формуються у дітей в період статевого дозрівання та у вагітних жінок з-за стрибків рівня гормонів. Утворення, які виникли в період вагітності, через 5-6 місяців після пологів розсмоктується і зникають. Виникли невуси мають різну морфологію і локалізацію. Іноді утворюються на видимих місцях, мають непривабливу форму і стають причиною появи комплексів. З віком зростає кількість родимок. Причини появи представлені в таблиці:

Причина Характеристика
Спадковий фактор Коли шкірний покрив батьків щільно усіяний невусами, то 90% ймовірності, що у дитини буде багато. Вроджені висячі нарости не несуть загрози здоров’ю і вимагають уважного спостереження.
Ультрафіолетове випромінювання Якщо шкіра піддається впливу ультрафіолету, то це викликає збільшення кількості родимок на тілі. Ультрафіолет – причина зміни клітин шкіри, що призводить до надлишкової виробленню меланіну. Чим більше вплив випромінювання (в тому числі і солярію), тим більше сформується меланиновых утворень. Варто поберегтися від впливу ультрафіолетових променів людям, у яких світла шкіра, світлі очі і руде волосся.
Гормональні порушення Перепад рівня гормонів впливає на кількість виробленого меланіну, який, у свою чергу, стає причиною утворення невусів.
Радіація Радіація провокує вироблення меланіну, як захисна реакція організму.
Пошкодження шкірного покриву Укуси комах і пошкодження шкірного покриву після травм або опіків, особливо які довго не гояться, запускають механізм утворення невусів.
Висячие родинки: что делать, как удалить, причины появления
Шия, пахвова область, пах, повіки — «улюблене» місце розростання висячих невусів.

Часта локалізація

Висячі невуси утворюються в будь-якому місці на шкірному покриві. Частіше локалізуються родимки на голові, шиї, під пахвами, в паху і на столітті. Небезпечною вважається локалізація невуса там, де новоутворення травмується, треться об одяг або прикраси. Травмовану родимку відразу обробляють перекисом або розчином антисептика. Наріст слід приховувати від прямих сонячних променів. Локалізація на обличчі викликає естетичний дискомфорт.

Локалізація Особливості
Шия Висячі родимки на шиї з-за своєї локалізації створюють людині незручності. Якщо родимка на шиї піддається травмуванню, це означає, що її краще прибрати.
Пахви Під пахвою постійно вологе середовище, що провокує розмноження бактерій, що створює небезпеку бактеріального або грибкового ускладнення при порушенні цілісності формування. З таких же причин небезпечна локалізація під грудьми і в інших шкірних складках. Пошкодити наріст в пахвах можна при гоління або епіляції.
Пах Родимки в паху, якщо вони маленькі, рідко стають причиною проблем. Потрібно бути обережним тільки при состригании зайвих волосся, щоб не зачепити наріст.

Які ознаки означають переродження?

 • різке збільшення розмірів невуса протягом короткого часу;
 • зміна забарвлення (небезпечним вважається зміна кольору на чорний);
 • больовий синдром при натисканні на наріст;
 • кров’яні виділення;
 • поява симптомів бактеріального ускладнення (почервоніння, гаряча шкіра на освіту);
 • ущільнення невуса.

Треба видаляти?

Частіше лікарі не рекомендують видаляти висячі родимки, особливо якщо вони не викликають у людини дискомфорт. За невусами краще стежити, щоб не упустити почався ріст. Виводять родимки у разі, якщо вони часто травмуються і викликають дискомфорт. Родимка на вусі або шиї травмується при стрижці, а порушення цілісності невуса стає причиною переходу в злоякісну меланому. Виводити наріст чи ні, вирішує лікар-онколог або дерматовенеролог в залежності від випадку. У 100% випадків призначають виведення родимки, яка стрімко збільшилася і має білу забарвлення. Таку родимку потім піддають гістологічному обстеженню для виявлення ракових клітин.

Що робити для лікування в домашніх умовах?

В домашніх умовах можна видалити висячу родимку за допомогою народних рецептів. Перед застосуванням методів, слід показати новоутворення лікаря. Популярний метод — перев’язування грубою ниткою основи наросту. Але лікарі категорично не рекомендують це робити, з-за ризику ускладнень. Головні методи:

 • Розчин йоду або настоянка на чистотілі. Наносити обережно, так як можливий опік навколишніх тканин.
 • Олія полину. Час лікування — 2-4 тижні. Масло двічі на день наносять на невус, на 20-30 хвилин. Протягом 2-х тижнів освіти розсмоктуються.
 • Мазь «Криофарма». Застосування мазі можливе тільки після консультації з лікарем. Діє за принципом заморожування рідким азотом.
Висячие родинки: что делать, как удалить, причины появления
Висячі невуси у дитини, які неодноразово пошкоджувалися, краще видалити.

Особливості у дитини

Діти частіше народжуються із чистим шкірним покривом, а 80-90% родимок висячого типу виникають до 25-ти років. Стирчать патології зростають разом із зростанням дитини. Побоювання викликає висяча родимка у дитини, яка зростає занадто швидко або часто травмуються. Ефективний метод лікування — лазерне висічення. Такий метод не має вікових обмежень і позбавляє від висячі родимки швидко і без наслідків.

Щоб вивести невус не потрібно спеціальної підготовки дитини. Важливо стежити за дитиною після усунення наросту, та проводити комплекс процедур для зміцнення імунної системи. Потрібно обмежити перебування дитини на прямих сонячних променях і стежити, щоб він не зачепив, і не намочив рубець. У спостереженні потребують родимки підлітків в період статевого дозрівання, коли стрибки рівня гормонів провокують появу нових новоутворень на шкірі. Навчіть дитину прикривати від сонця стирчать родимки і користуватися сонцезахисними кремами. Якщо малюк здер невус, ретельно припечіть це місце, і покажіть лікарю.

Як видаляти: способи

 • Хірургічне видалення. Метод застосовують, щоб висікти висячу родимку, яка вражає великі площі або активно збільшується невус.
 • Лазерне висічення. Найбільш швидкий і ефективний спосіб боротьби з висячої родимкою, яка стирчить і викликає незручності. Протягом 2-3-х хвилин на наріст направляють промінь лазера, який високою температурою випалює освіта. При цьому залишається маленька ямка, яка через 2 тижні зникає. Можна також лазером припікати рану, якщо здер невус випадково.
 • Електрокоагуляція. Метод допомагає позбутися наросту спрямованим пучком електричного струму під місцевою анестезією. Мінус процедури — тривалий відновлювальний період.
 • Виведення рідким азотом. Такий метод називається кріодеструкція — ефективний і швидкий спосіб позбавлення. Мінус методу — після впливу азоту на шкірі залишається глибокий рубець, позбутися якого можна за допомогою пластики.

Якщо зачепили родимку і вона відірвалася, то місце відриву потрібно припекти за допомогою перекису водню, а саму родимку краще віднести на гістологію. Якщо зачепити або травмувати новоутворення можливо небезпечне ускладнення — зараження крові, тому треба бути обережним. Лікувати невуси потрібно під наглядом лікаря, а у період вагітності їх краще не чіпати.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: