Види родимок у людини: по локалізації, за походженням, за небезпеки

Дерматологи давно класифікували види родимок, які з’являються на тілі людини — рожеві, коричневі, сірі і фіолетові. Більшість з них безпечні. Але є, так звані, погані родимки, які під дією ультрафіолету, гормонів, постійної травматизації іноді перероджуються в злоякісне утворення і призводять до розвитку меланоми. Визначити до якого типу відносяться родимки на шкірі, і ступінь небезпеки можна уважно вивчивши розмір освіти.

Виды родинок у человека: по локализации, по происхождению, по опасности
Невуси на тілі людини можуть бути різної форми, кольору, а так само відрізнятися за ступенем небезпеки здоров’ю.

Що таке родимка?

Поява коричневих крапок на шкірі викликано великою кількістю пігменту в меланоцитах — клітинах меланіну. Деякі лікарі вважають їх дефектами шкіри. Вони з’являються на будь-якій ділянці тіла — від голови до п’ят. Частіше виникають в області обличчя. Іноді виявляються на слизових: губах, мовою. Медики вважають невуси доброякісними утвореннями.

Перша пігментація на тілі проявляються через кілька місяців після народження. На тілі людини налічується від 20 до 100 невусів, в залежності від типу шкіри і кількості меланіну в організмі. Велика частина невусів формуються на восьмому році життя. Остаточно родимки формуються до 25-ти років, однак з часом їх кількість може трохи збільшитися. Причини появи нових родимок — гормональна перебудова організму. Найчастіше невуси виникають:

 • під час перехідного віку;
 • в період вагітності;
 • під час жіночої менопаузи;
 • при прийомі гормональних препаратів;
 • з-за великої кількості ультрафіолету.

Які бувають різновиди родимок?

Червоні родимки виникають в результаті порушення роботи кровоносних судин. Поділяються на два класу: вроджені — можуть зникнути самі, і придбані проявляються протягом усього життя. Причиною служить тривале перебування під сонцем, гіповітаміноз. Найчастіше проявляються на обличчі, шиї і ногах. Серед утворень виділяють:

 • «Винна пляма» — світло-рожевого кольору, з часом темніє. З’являється з народженням, залишається на все життя.
 • Гемангіоми — різновид судинних родимок. З’являється у новонароджених. Спочатку виглядає як біла бляшка, з часом червоніє і приймає чітку форму. Пізніше проходять самі собою.
 • Судинна мальформація — родимки проявляються у малюка через пару тижнів після появи на світ і говорять про те, що у новонародженого є проблеми з судинами. Мальформацій повинен спостерігати лікар.
 • Пігментні родимки зазвичай сірих, бурих, темно-коричневих відтінків. З’являються з-за концентрації меланоцитів.
 • Лентиго схильні люди, які багато часу проводили на сонці. Зовні схоже на велику веснянку до сантиметра в діаметрі. У літніх людей лентиго утворюється з віком. Іноді переходить в злоякісне утворення.
 • Кавові плями — як випливає з назви світло-коричневі, овальні, іноді круглої форми, діаметром до 4=х сантиметрів. Поява трьох і більше таких міток — привід звернутися до дерматолога, так може проявлятися нейрофіброматоз.
 • Монгольські плями — блакитно-зелені, схожі на синці. Розташовуються на крижах або стегнах новонароджених, через рік проходять. Найбільш поширені у малюків-азіатів. Не несуть ніякої загрози здоров’ю. Викликані заляганням меланоцитів в соединительном шарі дерми.
Виды родинок у человека: по локализации, по происхождению, по опасности
Невуси можуть зароджуватися в різних шарах шкіри людини, а так само на судинах, лімфовузлах.

Види по локалізації

Родимі позначки з’являються в різних шарах шкіри. Є ті, що видно всім — вони знаходяться зовні дерми — це епідермальний невус, утворене скупченням меланоцитів у верхньому шарі шкіри. Клітини интрадермального невуса знаходяться у внутрішньому шарі дерми. Існують також прикордонні родимки — вони мають чітко окреслені краю, знаходяться на межі верхнього і внутрішнього шару дерми. Родимки складного типу характеризуються тим, що перебувають у внутрішньому і зовнішньому шарі шкіри одночасно.

Медична класифікація пігментних плям

Медики ділять невуси на небезпечні і безпечні. Перші теоретично здатні переродитися і привести до раку шкіри, а другі — ніколи не перероджуються, безпечні для людини. Зазначимо, пігментні невуси схожі на точки, безпечні, а ось до невусам великого розміру треба бути уважними, в половині випадків лікарі рекомендують видаляти їх. Серед небезпечних виділяють:

 • Блакитний невус — цілий вузлик без волосся, розміром до 5 мм, забарвлення-від блакитного до темно-синього кольору. Локалізується на стегнах, сідницях, в ліктьовій зоні і плечах.
 • Меланозу Дюбрейля — відмітина неправильної форми, до 30 мм у діаметрі, світло-коричневого забарвлення, з роками може збільшитися в розмірі або потемніти.
 • Невус Ота — велика сіра родимка, проявляється на щелепи, вилицях. Виглядає як брудна точка.
 • Гігантська пігментна родимка — сірого або темно-коричневого кольору, має горбисту поверхню.
 • Пігментна прикордонна родимка — коричневий вузлик, розміром до 10 мм, проявляється на підошві, нігтях, долонях.

Розміри родимок

Вроджені відмітини бувають трьох видів: дрібні (до півтора сентиментів в діаметрі), середні (розмір яких становить до 10 см) і великі (за діаметром у кілька разів більше середніх). Гігантські — займають більшу частину тіла: стегна, живіт, спину. Придбані родимки, частіше можна віднести до дрібних — маленькі чіткі коричневі цятки. Переважно поява родимок на тілі викликано дією ультрафіолетового випромінювання.

Різновиди за походженням

Пігментація у людини може бути різної форми — у вигляді трикутника, хреста, півмісяця і такими ж різними за походженням. Так, гемангіоми або судинні родимки виникають із-за дефекту кровоносних судин. Сині — можуть бути особливістю пігментації, так і передвісником злоякісних утворень. Звичайні коричневі родимки діляться на плоскі — більше схожі на невеликі точки, які не збільшуються в розмірах і не змінюють колір. І опуклі — схожі на невеликий горбок, характерна особливість — на них можуть рости волосся. Ці волосся лікарі рекомендують не видаляти, а підстригати. Видаляючи, можна травмувати невус, що призведе до його можливого переродження. Але, в принципі, волосся на пігментних отметинах — хороший знак. Вони означають, що такі родимки не перероджуються в меланому, незважаючи на свій розмір.

Види за небезпеки

Потенційно небезпечними вважаються родимки, які постійно схильні до травматизму під час носіння одягу, аксесуарів, в процесі гігієнічних процедур або коли їх розмір більше сантиметра в діаметрі. Потрібно звернути увагу, якщо у дорослої людини в великій кількості з’являються родимки на різних ділянках тіла. Це може свідчити як про початок меланоми, так і про неполадки у внутрішніх органах або проблеми з гормонами. Доброякісні невуси мають:

 • гладку поверхню;
 • рівномірний коричневе забарвлення;
 • симметрическую круглу форму;
 • за розміром не більше 6 мм у діаметрі.
 • невуси не сверблять, не болять.

Якщо родимка потемніла, її краї стали нерівними, невус збільшився в розмірі або на ньому з’явився ще один — необхідно відвідати медичний заклад для консультації. Для з’ясування причин появи пігментації слід звернутися до лікаря-дерматолога або дерматоонкологу. Ніколи не слід займатися самолікуванням або намагатися з допомогою порад подруг видалити підозрілий невус — це небезпечно для здоров’я. Професійну консультацію та медичну допомогу можна отримати тільки у лікарні у профільного лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: