Плоска коричнева родимка: видалення, чим небезпечна

Своєрідна «родзинка» зовнішнього вигляду — невуси (плоскі родимки) на тілі людини. Вони нешкідливі за своєю природою, тому ми не приділяємо їм належної уваги. Родимки класифікуються за кольором, розміром, формою, і будь-які незначні зміни цих характеристик можуть означати, що є ймовірність появи меланоми.

Плоская коричневая родинка: удаление, чем опасна
Плоскі родимки (невуси) — різновид шкірних утворень, за замовчуванням, не несуть явної загрози здоров’ю.

Невуси: загальна характеристика

Невуси присутні на тілі кожної людини: у більшій чи меншій мірі. За своєю природою невуси — доброякісні утворення на шкірі різних відтінків коричневого кольору. Колірна гамма залежить від скупчення меланіну — пігментних клітин шкіри. При збільшеній кількості на шкірі утворюються темні утворення, при нестачі — безбарвні.

Поява невусів обумовлено генетикою: вони передаються від батьків до дітей, причому кількість змінюється протягом життя. Особливістю є здатність змінювати контури, колір і форму, тому щорічне спостереження у лікаря зайвим не буде. Невуси можна класифікувати за такими критеріями:

 1. За місцем локації виділяють эпидермиальные, интрадермальные і прикордонні.
 2. За зовнішнім виглядом бувають плоскі (лентиго), опуклі (невоклеточные) і бородавчасті (органоидные).
 3. Розмір. Найдрібніші освіти досягають до 1,5 см в діаметрі, середні — близько 10 см і великі — понад 10 див. Є гігантські плями, які займають значну частину спини, обличчя або грудей.
 4. За кольором плями варіюються від темно-синіх до коричневих. Залежно від кольору виділяють гемангіоми, судинну мальформацій, пігментні не судинні освіти і меланомаопасные родимки.

Пігментні плямки

Пігментні родимки присутні на шкірі кожної людини. З’являються від активної вироблення меланіну, тому забарвлення набуває або сіру, або коричневе забарвлення. Ці невуси відрізняються шорсткою поверхнею і наявністю волосків. До них відносяться:

 • лентиго;
 • «монгольські плями»;
 • «кавові плями».

Лентиго — найбільш поширений вид невуса у людини. Зовні виглядає як пляма коричневого (сірого відтінку. Причому забарвлення під впливом ультрафіолету може ставати більш насиченим. Кількість часто не збільшується, а локалізуються далеко один від одного. Такі родимки на тілі виникають від активного впливу ультрафіолету, юнацького або старечого віку.

«Монгольські плями» — плоскі новоутворення синього відтінку, локалізуються в поперековій області і до настання підліткового віку зникають. Лікування не вимагають. «Кавові плями» отримали назву із-за зовнішнього вигляду — плоскі цятки кавового кольору. До патології плями не відносяться, однак при наявності на тілі більше 3-х, бажано спостереження лікаря.

Причини утворення плоских коричневих родимок

Освіта плоских невусів може бути віковим явищем, а так же результатом впливу УФ-променів.

Причини появи до кінця не вивчені, проте вікові зміни, вплив ультрафіолету грають не останню роль:

 1. Причини появи юнацьких (ювенільних) пігментних плям не вивчені, але вони ніяк не пов’язані з активністю ультрафіолету. Плоскі та круглі прості лентиго виникають ще в дитячому віці або у підлітків і зустрічаються на тілі.
 2. Вікове лентиго проявляються лише з віком, приблизно після 45 років. Локалізуються на шиї, грудях, плечах та руках.
 3. Однією з головних причин появи лентиго є ультрафіолет, особливо це стосується тих, хто любить довго перебувати на пляжі.

Крім перерахованих вище причин, зміни шкірного покриву можуть бути викликані зовнішніми і внутрішніми факторами:

 • радіація або рентгенівські промені;
 • травми;
 • віруси та інфекції;
 • укуси комах;
 • гормональні перепади.

Небезпечні родимки?

Фактори ризику

Родимка — явище шкідливе, але у разі виникнення змін у характері освіти, слід проконсультуватися з фахівцем. Тривожним сигналом можуть послужити такі симптоми:

 • раптова поява великої кількості новоутворень;
 • печіння та свербіж;
 • зміна у формі, кольору і розміру лентиго;
 • кровотеча;
 • плоска родимка стає раптом опуклою.

Переходить родимка в онкологію?

На жаль, існують плоскі родимі плями, які здатні переростати в меланоми злоякісного характеру, і з цієї метою їм відвели окрему групу — меланомаопасные. Самі по собі вони не зникають — вимагають лікування і постійного контролю. До них відносяться:

 • блакитний невус (гладка, чорна родимка);
 • невус Ота (велике новоутворення на обличчі);
 • дисплатический невус (спадкова, рудувата або світло-коричнева родимка на грудях);
 • папилломатозный невус (часто зустрічається на голові, у вигляді випираючого плями з шорсткою поверхнею);
 • прикордонне пігментну новоутворення (сухе і гладке пляма, що спостерігається на долонях, п’ятах або статевих органах);
 • гігантське пігментна пляма (чорна родимка з неоднорідною поверхнею, яка збільшується щороку).

Гігантські освіти повинні бути під пильним наглядом дерматолога, оскільки ймовірність переходу в злоякісну пухлину наближається до 50%.

Чи можна видаляти родимки?

Часто видалення плоских плям пов’язано з косметичним дефектом. Наприклад, висип родимок на обличчі не буде виглядати пікантно, на відміну від одного невеликого плямочки біля рота а-ля Мерилін Монро. У цьому випадку рекомендується провести косметологічні процедури для освітлення. Родимки потрібно видаляти лише в тому випадку, коли вони перейшли на стадію злоякісного утворення.

Як позбутися в домашніх умовах?

Самостійно відрізнити «хорошу» родимку від «поганої» складно. З цією проблемою допоможе фахівець, адже лікарі знають критерії, за якими розпізнають небезпеку і дають рекомендації з видалення. В домашніх умовах займатися видаленням небезпечно: при травмі можуть виникнути незворотні клітинні зміни не в кращу сторону. Обробивши рану, терміново записуємося на прийом до онкодерматологу.

Видалення плоских невусів вдома не повинно включати методи механічного впливу.

Правда, «замаскувати» дрібну розсип можна народними рецептами. Деякі природні компоненти мають «висвітлюючим» ефектом. Серед безпечних виділяють:

 • сік чистотілу — 3 рази в день змащувати новоутворення;
 • яблучний оцет — мажуть однією крапелькою протягом 5-ти днів;
 • оцтова есенція — краплі в день вистачить, використовувати на протязі місяця;
 • сік часнику і лимона — використовують по черзі, півхвилинки кожен день (термін — 2 тижні);
 • мед і лляне масло — з цієї суміші роблять компреси на 3 хвилини;
 • рицинова олія — володіє відбілюючим ефектом, 2-х разів в день достатньо.

Видалення у фахівця

Лікар призначить коректне видалення, спираючись на причину:

 1. хірургічне втручання — єдиний спосіб видалення злоякісної меланоми, який залишає шрами і рубці на тілі;
 2. видалення за допомогою рідкого азоту (кріодеструкція) використовують для видалення невусів, розташованих на шкірі;
 3. вплив радіохвиль (електрокоагуляція) забезпечує непоганий результат з мінімально помітними шрамами, але може викликати опіки;
 4. видалення плоских родимок лазером вважається популярним способом, оскільки він безпечний і майже не залишає слідів.

Наслідки та профілактика

Плоскі родимки не небезпечні, однак це не означає, що треба ігнорувати зміни розміру, форми та кольору. Так як родимку неважко зачепити в побуті нігтями, одягом або бритвою, то у випадку травми без затримки варто звернутися за консультацією до лікаря. Наслідки видалення лентиго в домашніх умовах часто призводять до негативних результатів, один з них — меланома. Тому перед тим, як видалити небажаний «слід» на тілі, краще проконсультуйтеся у лікаря.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: