Що таке родимка: види, звідки беруться, небезпека

На тілі кожної людини є хоча б одна родимка. Маленькі, великі, круглі, безформні, вони виникають протягом усього життя. Що таке родимка? Загрожують вони життю та здоров’ю людини, або вважаються елементом індивідуальності? Спробуємо розібратися, чого можна чекати від цих милих горбків на тілі людини.

Что такое родинка: виды, откуда берутся, опасность
Родимка не небезпечна, але це не означає, що це новоутворення не несе в собі латентну загрозу здоров’ю.

Родимка — що це?

Родимка або невус з’являється на будь-якій ділянці шкіри. У момент народження їх немає, і шкіра чиста, але поступово родимки проявляються у формі опуклих або плоских плям. Доброякісні новоутворення складаються з темного пігменту шкіри, який називається меланіном. Саме меланін робить невуси коричневими. Клітини, що його продукують, називаються меланоцитами.

Звідки беруться: причини появи

До кінця ситуація трансформації звичайних клітин у родимки не вивчена. Вивчаючи питання появи доброякісних новоутворень, вчені прийшли до єдиної думки, це пов’язано з гормональною перебудовою організму. Помічено, що факторами освіти невусів є ультрафіолет, травми, прийом гормональних препаратів, спадковість.

Ультрафіолет

Причиною збільшення темного пігменту в шкірі є звичайні сонячні промені. Під надлишковим впливом ультрафіолету розвивається необоротне зміна в будові клітин. Люди, які люблять шоколадний колір шкіри, помічають після прийому сонячних ванн нові цятки родимок. Таку ж небезпеку несуть і походи в солярій.

У групі ризику— люди зі світлою шкірою і волоссям.

Спадковість

Це здатність організму повторювати з покоління в покоління особливості будови тіла, обміну речовин і інші характерні для кожного організму ознаки. ДНК містить в собі інформацію про розташування родимок на шкірі, про їх розмірах, і передає її наступним поколінням. Саме тому дуже часто дитина схожий на батьків не тільки зовні, а навіть місцем розташування невуса.

Рівень гормонів

На збільшення вироблення меланіну впливає не тільки ультрафіолет. Контроль за процесом лежить на гіпофізі, вірніше на гормоні, який гіпофіз виробляє. Природним вважається його збільшена активність в період статевого дозрівання у підлітків. Тому в підлітковому віці помічений зростання інтенсивності утворення нових родимок. Під час вагітності родимки можуть не тільки виникати, але і зникати.

Травми і віруси

Дерматологи кажуть, що травма шкіри не може пройти без сліду. Довго не проходить слід на шкірі від удару або укусу комахи може спровокувати новоутворення. Під впливом травм родимка може збільшуватися в розмірі, бути змінена в кольорі, змінювати форму. Спровокувати переміщення клітин пігменту до зовнішнього шару шкіри може і вірусна інфекція (папілома).

Різновиди

Типи за кольором

Формат класифікації утворень на шкірі — досить широкий. Їх відмінність визначається кольором, формою і розміром. Колірна забарвлення утворень — різноманітна. На колір впливають не лише особливості будови клітин, але і тип шкіри. Колірна палітра плям:

 • від світло-бежевих до чорних;
 • від ніжно-рожевого до темно-червоних;
 • від блакитних до темно-синіх (фіолетових).

Конфігурація і розмір

Анатомічне різноманітність невусів вражає — рівні, опуклі, круглі, овальні, довгасті, висячі, на ніжці. Вони можуть бути гладкими або шорсткими. На тілі однієї людини розміщуються різні за формою родимки. Їх розмір коливається від 1 мм до найбільших. Важливо знати, що величина освіти ніяк не впливає на переродження доброякісних утворень в злоякісні.

Якщо помічаєте зміна форми, кольору, будови родимки — обов’язково звертайтеся до дерматолога.

Доброякісність

Будова плям розповість про їх характер, особливості. Але повну інформацію отримують фахівці після проведення гістологічних досліджень. Враховуючи можливість переродження, всі утворення умовно поділили на 3 типу:

 • Доброякісні. Найпоширеніші, є у більшості людей. Характеризуються рівними краями, рівномірно забарвлені. Здатні збільшуватися, але зростають поступово. Дискомфорту не приносять.
 • Прикордонні. Нетипові освіти складаються з базальних клітин епідермісу. Краї нерівні, забарвлення нерівномірне, швидко змінюють розмір. Під впливом травм, ультрафіолету перероджуються в небезпечні.
 • Злоякісні. Зустрічаються нечасто. На око важко визначити злоякісність, тому при будь-якому сумніві потрібно звертатися до фахівця.

Види утворень

Невуси можуть бути на тілі з народження або з’являтися поступово.

Відрізняються освіти не тільки формою, кольором і опуклістю, а і часом виникнення, згідно з часу виникнення поділяються на уроджені і набуті. Вроджені видно на тілі відразу після народження, а придбані виникають протягом усього життя — спочатку до 2 – 3 років, потім в підлітковому віці. Виділяють два основні види:

 • судинні;
 • несосудистые.

Судинні

Вони беруться внаслідок нездорового зміни судин. Змінений колір, поверхню, забарвлення визначає, який конкретно посудину видозмінився:

 • Поява на шкірі плоских червоних плям означає, що трансформація відбулася в капілярах;
 • Опуклі, візуально помітні, темно-червоного або з синюшним відтінком освіти означають, що відбуваються зміни в артеріях або венах.

Судинні утворення поділяються на два типи:

 • Гемангіома. З-за насичено червоного кольору її назвали «суничним плямою». Їх прояв помітно у немовлят у вигляді світлих плям. Поступово вони припухають і червоніють, краї стають рівними. Гемангіома не проходить, назавжди залишається на шкірі. Шия та обличчя — основні місця локалізації утворень. Якщо гемангіома естетично не заважає, від неї можна позбутися. Вона не трансформується в небезпечну пухлина.
 • Мальформація. Характеризується вродженою походженням, проявляється в 2-х типів:
  • При народженні рожевий колір плями, поступово воно стає темно-червоним, навіть яскраво-малиновим. Ці плями називають портвейными, вони постійні.
  • Під тиском тазових кісток мами на черепі плоду утворюються плями неправильної форми оранжевого або червоного кольору. Зникають самостійно, у міру дорослішання малюка.

Несосудистые

Пігментація, не пов’язана з пошкодженням судин, буває різного кольору: від найсвітлішого до чорного. Крім цього, до не судинного типу відносяться бородавчасті утворення, які можуть бути як поодинокими, так і зібраними в групу. При постановці діагнозу лікарі користуються такою медичною класифікацією:

 • Лентиго. Відноситься до прикордонного типу. Схожі на веснянки, з чітким забарвленням.
 • Эпидермо-дермальні. Невеликі, до 1 см, прикордонного типу. Колір змінюється від світлого до чорного.
 • Внутридермальные. Опуклі, чітко видно на шкірі, темного забарвлення.
 • Диспластичні. Місце локалізації — груди, голова і сідниці. Передаються по спадку, не схильні до озлокачествлению.
 • Блакитні. Розташовуються на обличчі, сідницях і кінцівках. Підносяться над шкірою, мають чітку межу.
 • Освіта Саттона. Характерною відмінністю є кільце шкіри без пігменту навколо освіти. З’являються і зникають самостійно.

Чому родимка небезпечна?

Чим відрізняється здорова родимка від небезпечної? Означають щось зовнішні зміни? Виділяють п’ять небезпечних ознак, звернувши увагу на які запобігають утворенню пухлини. Їх об’єднали в спеціальну пам’ятку під назвою «АКОРД»:

 • Асиметрія. Якщо умовно розділити родимку на дві половини, частини будуть симетричними. Помічена асиметрія — поганий знак.
 • Краю. Поганий сигнал — зміна краю, поява хвиль або зубців.
 • Фарбування. Нормою вважається незмінність кольору. Якщо помічені зміни в кольоровій гамі, на це варто звернути увагу.
 • Розмір. З розміром все так само, як з кольором. Збільшується родимка — небезпечна.
 • Динаміка. Будь-яка зміна в структурі освіти — привід звернутися до лікаря.

Що робити?

Будь-яка зміна в кожному з 5-ти вищеописаних пунктів змушує приймати негайні заходи. Перше, що необхідно зробити, це звернутися до лікаря. Не потрібно йти до косметолога, потрібен дерматолог. При необхідності той призначить додаткові обстеження. Чим раніше виявити патологію, тим легше вона лікується. Часто лікар рекомендує видалення видозміненій родимки, щоб знизити ризик розвитку злоякісного утворення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: