Чи корисний колаген у капсулах для шкіри – думка фахівця

Чи корисний колаген у капсулах для шкіри – думка фахівця

Сьогодні весь світ немовби загіпнотизований БАДами. Їх п'ють усі з будь-якого приводу. Колагену належить особливе місце: він забезпечує безпеку функції безлічі тканин. Але чи такий корисний і всесильний колаген у капсулах? Спробуємо розібратися?

Що таке колаген

Чи корисний колаген у капсулах для шкіри – думка фахівця

Фото автора Angela Roma: Pexels

Це фібрилярний білок – основа сполучної тканини, що контролює її міцність та еластичність.

Основна властивість колагену – збереження вологи у дермі. Це допомагає їй не просто виглядати молодо, але захищає від ультрафіолету, тобто передчасного в'янення. Колагенові волокна зберігають підтягнутим овалом обличчя, дозволяють вільно працювати м'язам і сухожиллям, суглобам.

Сполучна тканина розташовується в середньому шарі шкіри під епідермісом. У ній 20% клітин та 80% – матриксу або міжклітинної речовини.

Саме матрикс гарантує молодість особі. У ньому колагенові та еластинові волокна є сусідами з гіалуроновою кислотою – головним зволожувачем дерми. А всі разом вони забезпечують молодість шкірі, мають потенціал самовідновлення.

Є лише понад два десятки різновидів колагену. Для молодості шкіри важливим є перший і сьомий тип. Менше другий та третій. Перші два – є справжнім колагеном, його добувають їх луски риб. Другі – одержують із рослин. Їх віднести до колагену можна умовно: у рослинах колагену немає. Це гідролізований протеїн пшениці чи водоростей.

До 30 років власний синтез колагену швидко падає, що неминуче призводить до в'ялості шкіри, слабких суглобів. При цьому регенерація та самовідновлення практично зведені до мінімуму. Все це і змушує пацієнтів пити БАДи, заповнюючи втрачений зовнішній ендоколаген.

Вважається, що він:

 • підвищує еластичність дерми, її гладкість;
 • зберігає овал особи;
 • мінімізує зморшки;
 • активує синтез власного колагену;
 • підтримує форму та пропорції обличчя та тіла;
 • покращує стан судин та суглобів;
 • бореться з «апельсиновою кіркою».

Але що насправді відбувається із колагеном після 30 мало хто знає. Занадто багато чуток витає довкола нього. А косметологи не поспішають їх розвінчувати.

Міфи

В один голос звучать твердження про те, що зі втратою властивостей колагену та його обсягів пов'язане старіння. Тому терміново треба заповнювати втрачений колаген. Одним із способів цієї реставрації називають БАДи. Але це один великий міф. Давай подумаємо разом, що відбувається з білками шкіри з віком?

Чи корисний колаген у капсулах для шкіри – думка фахівця

Колаген для шкіри

Безперечно, колаген накопичується з народження в шкірі, створюючи щільний каркас, що підтримує овал обличчя і тіла. Його до 30 років стає так багато, що він заважає волозі акумулюватися в матриксі та живити клітини.

Значить, шкірі не треба більше колагену, ніж вже є. Навпаки, надлишок треба позбавлятися. Що вона робить. Розумієш про що я? Дерме важлива не кількість, а якість колагенових волокон. Тобто при всій повазі до БАДів – колаген у них не працює.

Найкраще – легкий самомасаж обличчя вранці та відсутність шкідливих звичок. Плюс – колагенові маски. Так, зволоження шкіри ще ніхто не скасовував, саме воно – запорука молодості дерми. А колаген – чудово справляється з цим завданням у масках та доглядових засобах, але не у БАДах. Чому? Для цього треба відповісти на друге запитання: який колаген ефективніший: у капсулах чи порошку?

Який?

Колаген отримують найчастіше із тканин риб. Він шикується в білкові ланцюги, які легко засвоюються організмом. На жаль, немає серйозних досліджень для порівняння користі та ефективності капсул та порошку колагену.

Але! Капсули повинні розчинитися і всмоктатися в системі травлення, потрапити в кровотік і транспортуватися зі струмом крові до органу, в якому цього самого колагену бракує. У будь-якому іншому випадку замість користі може бути сюрприз. Як ми вже знаємо: зайвий колаген нік чому.

А порошок, розчинений у воді і введений до складу маски або доглядового засобу, системною дією не має, кровотік не потрапляє, діє локально. Потребує шкіра в екзоколагені, вона його засвоїть, не потребує – залишки кошти ти прибереш серветкою і просто забудеш про колаген на деякий час.

Як же так, адже шкіра після 30 років втрачає щорічно до півтора відсотка колагену? Але при цьому скорочується синтез нового колагену, старий нікуди не дівається, він збирається. Іншими словами, ніякий колаген шкіра не втрачає, маса колагенових волокон лише зростає. Тоді чому шкіра старіє, а овал пливе? По-перше, через зневоднення, а по-друге, через відсутність «свіжого» сильного, пружного колагену.

Для шкіри важлива якість волокон. Саме тому локальний синтез молодого колагену під час використання зовнішніх засобів дає такі результати. Шкіра бере те, що їй потрібне і в потрібних кількостях. БАДи для шкіри принаймні марні.

Вони не доносять колаген до клітин. А втім, особливої шкоди теж немає: колаген живе у дермі років 15. Весь цей час синтетичний аналог ніяк не впливає на цей внутрішній цикл.

Що відбувається в шкірі при контакті з екзоколагеном

Це залежить від способу накачування дерми білком:

 • Косметика з колагеном безпечна для шкіри. Молекули доглядових засобів великі, углиб шкіри не проникають, працюють на поверхні епідермісу. Вони тимчасово заповнюють собою зморшки, утворюють плівку, яка утримує вологу всередині дерми;
 • уколи краси з колагеном накачують шкіру зайвим колагеном. Вони надувають шкіру, як повітряна кулька. За рахунок цього відбувається розгладжування, підтяжка тощо. Здувається кулька, зникає ефект;
 • БАДи з колагеном працюють системно, та його сприйняття шкірою залежить від цього, наскільки колаген зможе порозумітися коїться з іншими структурами дерми. Знайде – збережеться і діятиме якийсь час, ні – розпадеться на складові та виведеться з організму природним шляхом.

Чи варто приймати БАД

Вирішуй сама. У БАДи кладуть колаген із риби. Він, на жаль, у такому варіанті майже не впливає на шкіру, оскільки:

 • насилу засвоюється з травного тракту;
 • не може змусити фібробласти працювати активніше.

А що може активувати власний синтез колагену у шкірі? Неоколагенез. Під цим терміном ховається оновлення колагену апаратними методиками: дермабразія, RF-ліфтинг, мезотерапія, біоревіталізація, ліпофілінг.

Чи корисний колаген у капсулах для шкіри – думка фахівця

Giphy

Але навіть у цьому випадку треба пам'ятати про те, що пацієнта цікавить не кількість, а якість колагену. В ідеалі потрібно не збільшувати обсяг колагенових волокон, а чистити матрикс від старих завалів колагену. Замінити старий колаген на новий. Ось це завдання може вирішити лише колаген, який працює зсередини. При цьому необхідно уникнути:

 • незбалансованого харчового та питного раціону;
 • УФ-опромінення;
 • шкідливих звичок та поганої екології.

Іншими словами, БАДи з колагеном самі по собі не вирішать жодної проблеми щодо молодості шкіри. Необхідний здоровий спосіб життя, правильне харчування, фізичне навантаження, рух у поєднанні з ними. Біда в тому, що наукових досліджень, які однозначно підтверджували б користь прийому БАДів з колагеном для шкіри просто немає.

Поки ясно одне: колаген у гіпердозах корисний при травмах, розтягуваннях, дегенерації суглобів.

Показання та протипоказання

Незважаючи на все сказане вище, косметологи рекомендують біологічно активні добавки з колагеном для:

 • підвищення пружності шкіри;
 • поліпшення стану волосся та нігтів.

З урахуванням того, що проблема старіння шкіри вирішується комплексно, використовуються як зовнішні, так і внутрішні засоби з колагеном, ці рекомендації можна взяти до уваги. Ефект від колагенових бадів на тлі ЗОЖ і систематичного догляду за шкірою зовнішніми засобами є. Ізольований прийом колагенових БАДІВ практично марний для дерми.

Серед протипоказань варто відзначити вагітність та лактацію та індивідуальну непереносимість речовини.

Як побічні ефекти:

 • алергію;
 • порушення у роботі травного тракту;
 • гіпотонію;
 • гіперкальцемію;
 • зміна смакових відчуттів.

Приймати колагенові БАДи треба за призначенням лікаря та індивідуально розробленим схемам.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua