Як правильно чистити зуби щіткою, іригатором та зубною ниткою

Як правильно чистити зуби щіткою, іригатором та зубною ниткою

Якісна гігієна ротової порожнини – гарантія здоров'я твоїх зубів. Щоб уникнути частих візитів до стоматолога, потрібно не просто регулярно чистити зуби, а робити це правильно. Давай розберемося в питаннях гігієни – як правильно чистити зуби щіткою, та які ще помічники знадобляться для підтримання чистоти та здоров'я ротової порожнини.

Як правильно чистити зуби звичайною щіткою

Як правильно чистити зуби щіткою, іригатором та зубною ниткою

Фото автора Ron Lach: Pexels

Почнемо зі звичайної щітки. Тримай докладний план з гігієни:

 • Починаємо із зовнішньої частини.

Тримай щітку під кутом у сорок п'ять градусів і рухай на всі боки, наче вимітаєш сміття. Починай від ясен і рухайся вниз. Так протягом 1-2 хвилин пройдися по верхньому і нижньому зубному ряду.

 • Продовжуємо усередині.

Так вийшло, що основна частина нальоту на зубах ховається не на зовнішній поверхні, а на внутрішній.

І ось тут починаються проблеми, тому що не всі приділяють цій частині належну увагу. Після того, як почистила зону посмішки, переходь на внутрішню поверхню.

Дій так само: чисти зуби від ясна до краю, здійснюючи щіткою, що вимітають рухи. Чистити внутрішню поверхню зубів потрібно щонайменше 1-2 хвилин.

 • Почисти жувальні зуби.

Приділи їм максимум уваги, чисти з усіх боків. Тут працюй щіткою поступальними рухами, рухаючись уперед та назад.

 • Наприкінці користуйся ополіскувачем для ротової порожнини або зубною ниткою, якщо в цьому є потреба.

Стоматологи рекомендують чистити зуби не менше 3-4 хвилин уранці та ввечері. А ось після їди це робити не зовсім корисно. Після їди досить просто прополоскати рот звичайною водою або спеціальним ополіскувачем, наприклад, на основі лікарських трав.

Як чистити зуби електричною зубною щіткою

Електрична зубна щітка набагато ефективніше очищає зуби ніж звичайна. Жодних зусиль з твого боку не потрібно, просто переміщуй щітку вздовж зубного ряду, а решту вона зробить сама.

Тримайте інструкцію:

 • Видави на зубну щітку необхідну кількість зубної пасти.
 • Увімкни пристрій та переміщуй від зуба до зуба.

Як правильно чистити зуби щіткою, іригатором та зубною ниткою

Як правильно чистити зуби

 • Пройдися по передній поверхні верхнього та нижнього зубного ряду.
 • Потім перемістіть щітку на внутрішню поверхню зубів і теж пройдися по всій щелепі.
 • Наприкінці ретельно почисти поверхню жувальних зубів.

Електрична щітка працює набагато швидше та ефективніше, тому на кожному зубі достатньо затриматися на 3 секунди. Таким чином, буквально за 2 хвилини ти отримаєш якісну гігієну ротової порожнини.

Як правильно користуватися іригатором

Іригатор – ефективний пристрій для гігієни ротової порожнини. Він очищає проміжки між зубами і здатний проникнути в важкодоступні ділянки рота, куди складно дістатися щіткою або зубною ниткою.

Очищення відбувається за рахунок струменя води, що подається під тиском. Вода якісно очищає зуби, проміжки між зубами, а заразом забезпечує масаж ясен.

Як користуватися іригатором:

 • Наповни іригатор водою або ополіскувачем для ротової порожнини.
 • Розташуй головку пристрою під прямим кутом навпроти зубів. Тримай його близько, але не впритул. Щоб у процесі не забризкати все водою, нахилися над раковиною.
 • Увімкни пристрій та пересувай від зуба до зуба.
 • Направляйте струмені води так, щоб вони проходили через зубні проміжки.

Іригатор необхідно тримати на одному місці близько двох секунд. За цей час він зробить свою справу. Важливо вибрати режим роботи пристрою. Пам'ятай, що тиск води має бути відчутним, але все ж таки комфортним. Якщо відчуваєш дискомфорт, зменш потужності приладу.

Запам'ятай: іригатор не замінює звичайну зубну щітку. Спочатку почисти зуби класичним способом, знімаючи наліт з емалі, а потім пройдися по ротовій порожнині іригатором, щоб очистити важкодоступні місця.

Як правильно чистити зуби щіткою, іригатором та зубною ниткою

Фото Goby on Unsplash

Як користуватися зубною ниткою

Зубна нитка допоможе очистити проміжки між зубами, тим самим запобігти відкладенню нальоту, який може призвести до руйнування емалі. Користуватися просто:

 • Після чищення зубів щіткою візьми шматочок зубної нитки.
 • Введи нитку між зубами так, щоб вона обіймала зуб.
 • Рух нитку за кінці, вичищаючи зубні проміжки.
 • Потім перейди на наступний зуб і так доти, доки не пройдешся по всіх.

На кожен зуб – свій шматочок нитки. Не вводи нитку надто близько до ясна. Пам'ятай, що вся процедура має бути комфортною. Після очищення добре прополощі рот.

Як вибрати зубну пасту

При виборі зубної пасти орієнтуйся на потреби своїх ясен та зубів. При кровоточивості вибирай відповідні пасти.

Крім того, пасти бувають з фтором та кальцієм. Фтор служить захисту від карієсу, кальцій – зміцнення емалі. Якщо ти не впевнена, яка тобі потрібна, просто проконсультуйся зі своїм стоматологом.

Ополіскувач для ротової порожнини рекомендується використовувати людям з чутливими зубами і кровоточивими яснами. У цих випадках він не просто додатково захищає ротову порожнину та освіжає дихання, а й надає терапевтичний ефект.

Що й навіщо: кому використовувати іригатор, зубну нитку

Базова гігієна зубів – це регулярне чищення зубною щіткою з пастою. Яку ти вибереш зубну щітку не так важливо, головне, не нехтувати порадами стоматологів за тривалістю чищення.

Електрична зубна щітка ефективніша за звичайні і суттєво економить час. Знімні насадки, міняти їх потрібно кожні три місяці, втім, як і звичайну зубну щітку.

А ось іригатор потрібний не всім. Зверніть увагу на цей пристрій, якщо страждаєш на кровоточивість ясен або в тебе є пародонтальні кишені. Також іригатор корисний при носінні брекетів та платівки.

Зубна нитка як допоміжний засіб для очищення підходить усім, крім людей з дуже чутливими яснами. В цьому випадку потрібно бути дуже обережним, щоб не спровокувати кровоточивість. В іншому користуватися нею можна без обмежень.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua