Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Ім'я Василіса – одне з найкрасивіших староруських жіночих імен. Воно асоціюється з казковими героїнями, з ніжною польовою квіткою та з самою Руссю. Як вплине життя дівчинки ім'я Василиса? Значення імені, доля, характер, талісмани та покровителі – далі у цій статті.

Значення та походження

Своїм походженням ім'я Василиса завдячує давньогрецькій мові. У Стародавню Грецію існувало жіноче ім'я Басилина, що означало дружину басилевса – верховного імператора. У Візантію назва “басилевс” перейшла з початковою літерою “в” – на римський манер. Там це слово вже означало імператора, а освічене від нього ім'я Василинна – імператрицю, володарку. Також у Стародавній Греції до богинь Персефоні, Афродіті та Гері застосовувався епітет “Василіс” – “царська”. У Стародавній Русі вперше згадується ім'я Василиса. Значення імені, таким чином, може мати на увазі обидва джерела – “володарка”, “цариця”, “царська”. Деякі джерела навіть стверджують, що Василина на Русі з'явилася раніше за Василя, однак абсолютних доказів цьому немає.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Протягом усієї історії України, до 20-го століття, ім'я Василиса було дуже поширеним та улюбленим. Можливо, саме з цієї причини воно було забуте після Жовтневої революції. На момент перепису 60-х років на території СРСР не було зареєстровано жодного немовля, названого цим ім'ям. Але після розпаду Радянського Союзу воно раптом стало дуже популярним, досягнувши піку поширення до 2005 року. Зараз завдяки своїй красі та споконвічно російській історичності ім'я знову є одним із затребуваних.

Форми імені

Звичайно, це ім'я, як і будь-яке інше, має безліч зменшувальних форм. Далі подано список усіх лагідних скорочень імені Василіса:

 • Василиска;
 • Василісушка;
 • Василинка;
 • Василішка;
 • Василиночка;
 • Василя;
 • Васюля;
 • Вася;
 • Васа;
 • Васько;
 • Васятка;
 • Васютка;
 • Васюта;
 • Васена;
 • Васенька;
 • Васічка;
 • Волошка;
 • Василеня;
 • Силя;
 • Силюша;
 • Силюсь;
 • Силіна;
 • Силінка;
 • Лися;
 • Лисиця;
 • Ася;
 • Аліса.

Іменини та покровителі

У православних святцях іменини Василиси пов'язані з ранньохристиянськими святими-великомученицями. Таким чином, у році Василиси випадає на вісім днів, і відзначаються вони 21 січня, 18 лютого, 23 березня, 4 квітня, 28 квітня, 29 квітня, 4 липня, 16 вересня. Покровителями володарки імені є наступні святі – Василиса Римська, Василиса Нікомідійська та Василиса Єгипетська. Якщо носителька імені дотримується православної віри, їй слід мати ікону будь-якої з цих святих.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Талісмани

Як і у випадку з іншими подібними іменами, головним талісманом імені Василиса є найбільш співзвучна йому квітка Волошка. Наявність цієї квітки завжди приноситиме своїй володарці удачу, при цьому вона не обов'язково повинна бути живою – прекрасними талісманами стануть ювелірні вироби, принти на одязі або просто картина з волошковим полем на видному місці.

Не важко здогадатися, що і щасливим кольором для Василиси є синій та небесно-блакитний. Заступник імені – срібло, а ювелірні камені – аквамарин, топаз, синій місячний камінь, бірюза і сапфір.

Крім волошки, рослинами-талісманами є береза, незабудка, люпин. Щасливі тварини – заєць і кінь.

Числа, здатні вплинути на долю імені Василіса – 2, 8, 10, 22. Планета-покровитель – Нептун, стихія – вода.

На фото нижче підвіска з волошка, яка може стати талісманом для Василіси.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Характер та доля імені Василиса

Незважаючи на те, що з цим ім'ям насамперед асоціюється ніжна польова квітка, Василіса виправдовує етимологічне значення царської жінки, одночасно відповідаючи вигаданим казковим героїням. Вона вольова, самодостатня, але при цьому жіночна та прекрасна.

З дитинства Вася поводитиметься як хлопчисько – їй подобатимуться рухливі ігри, спорт, можливо, вона попросить батьків відвести її до секції з карате чи боротьби. “Пацанство” пройде вже до 12-14 років, але внутрішній стрижень залишиться. У підлітковому віці Василиса набуде тієї ніжної жіночності, яка супроводжуватиме її все життя – скромну красу красивої польової квітки. Вона не матиме успіхів у навчанні просто через нудьгу, володіючи величезним інтелектом і багато читаючи, навіть не за віком.

У Василіса абсолютно відсутня марнославство і прагнення до публічності – такі способи самоствердження не за нею. Набагато ближче їй справи таємної благодійності – вона з радістю працюватиме на чиєсь благо, не чекаючи за це нагороди чи похвали.

Характер імені Василіса в міру суворий, але для спілкування приємний та простий. З нею однаково легко можуть спілкуватися і інтелектуали, і невігла – і ті, й інші вважатимуть її своєю, а все тому, що Василина не намагається нав'язувати свою точку зору і кожному дає право на особисту думку.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Професія та кар'єра

Василиса – ім'я для дівчинки без амбіцій. Вона ніколи не погодиться з вічною гонкою кар'єрними сходами, не зрозуміє, навіщо всі так поспішають скоріше прожити своє життя, замість того щоб вийти в поле і дихати на повні груди, дивлячись на безмежне синє небо.

Навіть подорослішавши, Василиса залишається трохи казковою героїнею, зовсім відрізняючись від більшості людей. Швидше за все, вона прагнутиме заміжжя, в якому зможе стати домогосподаркою, спокійно зберігати вогнище і займатися дітьми. Але якщо все-таки вирішить обирати професію, то буде медиком або вчителем. Прагнути багатства чи слави вона стане – вроджена філософія не дозволить. За наявності талантів вона неодмінно займатиметься творчістю, але нізащо не захоче перетворити улюблену справу на професію та спосіб заробляння грошей.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

І, звичайно, у вільний час Василина займатиметься благодійністю. Це може бути допомога у дитячих будинках та будинках для людей похилого віку, волонтерство, безкоштовна робота у притулку для тварин. Неодмінно вона регулярно виходитиме на суботники, намагаючись зробити все навколо чистим і красивим. Василина завжди вірить у те, що кожна дрібниця здатна змінити цілий світ – і, дивлячись на її труди, у це починають вірити й оточуючі люди.

Швидше за все, Василина проживе довге та щасливе життя, з повним усвідомленням того, що вона провела відведений їй час не дарма.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Кохання та шлюб

Головним прагненням Василіси стане шлюб та створення сім'ї. Але при цьому заміж жінка вийде лише з великого кохання. Її велике серце і ніжна душа не зможуть взяти шлюб із розрахунку. Чоловік Василисі потрібний неодмінно сильний, дбайливий, працьовитий і дуже добрий. Справжній казковий герой, який зможе перетворити життя своєї Василини Премудрої та Прекрасної на справжню казку. А вона в боргу не залишиться – жінки з цим ім'ям вміють любити віддано, палко і лагідно. До того ж, усі Василіси – прекрасні господині, вони вміють буквально все, роблять це у гарному настрої та з піснею.

Мати вона теж буде чудовою, народить багато дітей (чотири, а може навіть п'ять чи шість), зуміє кожному приділяти увагу, невпинно виховуючи прекрасних, світлих і шляхетних людей. А бабусею Василиса взагалі стане світовою – і в м'яч зможе з онуками поганяти, і казку розповісти, і смачних пирогів з начинкою напекти.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Відомі носії

Так як Василіси майже ніколи не прагнуть популярності і навіть навпаки – уникають її, знаменитостей з цим ім'ям дуже мало. Здебільшого це історичні особистості, але є й сучасниці. Серед історичних найбільш відомі Василиса Мелентьєва – шоста (неофіційна, невінчана) дружина Івана Грозного, Василиса Волохова – годувальниця сина Грозного, царевича Дмитра та Василиса Кожина – героїня Вітчизняної війни 1812 року, яка очолила партизанський загін селян (сама теж була партизанський загін селян).

У сучасному світі відомими носіями імені є астролог і телеведуча Василина Володіна, модель Василіса Павлова, тенісистка Василіса Бардіна та юна американська артистка російського походження Василина Сенеко.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Ім'я у культурі

Найвідомішими вигаданими персонажами з цим ім'ям є, звичайно ж, казкові героїні Василина Прекрасна та Василина Премудра. Персонажі ідентичні один одному і часто “кочують” з однієї казки до іншої, наприклад, у деяких екранізаціях. В цілому це збірний образ героїні, в яку закохується головний герой казки і заради неї перемагає Кащея, Змія або ще якесь чудовисько.

Спочатку Василиса Прекрасна – героїня однойменної казки про бабу Ягу та чарівну ляльку. У ній героїня самодостатня і справляється із труднощами сама, без чоловічого героя. А Василина Премудра фігурує в казках “Царівна-жаба” та “Морський цар і Василина Премудра”. У різних сюжетах ці героїні з'являються у фільмах та мультфільмах “Василиса Прекрасна” 1939, 1967 та 1977 року. Відразу три казкові Василіси з'являються в мультфільмі “Вовка в Тридев'ятому царстві” – вони прилетіли на “зліт юних Василіс”, і головний герой просить навчити його “якимось там премудростям”.

Ім'я Василіса: походження, значення, сумісність, характер та доля

Менш відомою, але не менш значущою є билинна героїня Василиса Микулішна – жінка-воїн, що має величезну богатирську силу, а також кмітливість, розум і скромність. У билині “Про прекрасну Василису Микулішну” вона рятує свого чоловіка, який потрапив у біду, але не застосовує своєї сили у боротьбі з чудовиськами. Є дочкою богатиря Микули Селяниновича. У 1975 році було випущено мультиплікаційну екранізацію цієї билини.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua