Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

Легенди та міфи стародавніх культур все більше привертають увагу сучасної людини своїми різноманітними історіями. Стаття знайомить читача зі списком та значенням імен римських богинь, які користувалися особливою популярністю серед давніх людей та чиї уславлені імена відомі до сьогодення.

Головні богині римського пантеону

Перша леді божественних садів – це Юнона, дружина Юпітера, який у ту ж чергу був її братом. Її ім'я в перекладі з латинської означає «юна», а в англійській інтерпретації звучить, як Джун. Саме на честь Юнони названо червень – June. Є верховною богинею сім'ї, шлюбу та материнства.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

Не менш популярна Венера мала часом більше шанувальників, ніж її мати. Богиню кохання, краси та родючості не дарма назвали саме так, адже її ім'я в перекладі з латини – це збірне з кількох слів: любов, краса та чарівність. Деякі історики стверджують, що Венера – це іспанське слово, що означає “раковина”, інші стверджують, що ім'я походить від “венеро” – прикрашати, служити прикрасою. Як би там не було, ця богиня по праву часто змагається за популярністю з іншими, завдяки не тільки красі, але і своїм покровительством всім плодоносним силам природи.

Ще три важливі постаті

Список імен римських богинь, значення яких є не менш значущим в ієрархічній драбині богів Риму, виглядає так:

 • Мінерва в основному вважалася богинею мудрості, але при цьому багато хто вважав її покровителькою воєн та битв. Її ім'я означає «відміряючу», що натякає на її неупередженість у судженнях, що є одним із важливих супутніх чинників мудрої істоти. Також вважалося, що ця римська богиня допомагала лікарям, вчителям і особливо людям творчих професій.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

 • Діана – у перекладі «божественна» – є покровителькою всієї флори та фауни, а також полювання та рабів. Вважається, що завдяки її участі греки виграли Троянську битву.
 • Веста була богинею сімейного щастя та домівки, була дуже популярна серед жінок. Вогонь був символом цієї богині, отже, кожен будинок міг вважатися храмом та об'єктом поклоніння.

Паралелі з грецькими богинями

Незважаючи на відмінність імен, римські боги та богині в переважній більшості взяті з грецької міфології, яка зародилася набагато раніше. Саме тому часто відбувається плутанина, наприклад, Венера та Афродіта – це та сама богиня, лише першому випадку – римська, тоді як у другому – грецька. При цьому можна помітити, що грецькі боги популярніші серед сучасників тому, що їм притаманні більш людські риси характеру, адже греки намагалися всіх богів максимально наблизити до народу, часом надаючи їм негідні якості. Римляни, навпаки, намагалися надавати богам войовничий образ, що межує з жорстокістю для підтримки рівня божественності.

Для прикладу

Список імен римських богинь, які мають аналоги у греків, виглядає так:

 • Юнона: у грецькій міфології її ім'я – Гера. Їй притаманні самі сфери впливу: сім'я, материнство. На відміну від Юнони вона має більш жорстку, вибухову вдачу і неконтрольовану ревнощі, за що часто потрапляє в двозначні та неприємні ситуації.
 • Мінерва: її двійник у греків – це мудра Афіна, богиня воєн та захисниця справедливості, а також покровителька ремесел та мистецтв. Багато міфів Греції засновані на допомозі Афіні різним доблесним воїнам, наприклад, вона подарувала Персею дзеркальний щит, за допомогою якого була переможена Горгона, багаторазово допомагала Гераклові у виконанні його подвигів, що прославили його на весь світ.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

 • Діана. У юної римської богині також був прототип у Греції, – це Артеміда, богиня полювання та цнотливості, яка дуже вважалася молодими дівчатами, а також молодятами. І якщо Діана – це ніжна юна істота, то Артеміда, незважаючи на свою цнотливість, відверто радіє виду свіжої крові на щойно вбитої дичини.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

 • Хранителька вогнища Веста також мала аналог у грецькій міфології: богиня Гестія була дуже популярна і натомість інших богинь, але теж служила захисницею вогнища і сімейного благополуччя. Вважається, що вона ніколи не покидала Олімп, а також ніколи ні з ким не сварилася та не брала участі у війнах.

Відомі богині другого порядку

Крім грандіозних основних богів, деякі другорядні божества також були дуже популярними серед населення. Декілька імен римських богинь у списку і значення їх сфери заступництва дасть більш повну картину того, що шанували давні люди:

 • Фортуна – богиня удачі, яка у греків носила ім'я Тюхе.
 • Флора – богиня квітів та весни, також мала аналог у греків: богиню Хлоріс (Хлориду).
 • Аврора – в римській міфології богиня ранкової зорі, активно вважалася поетами.
 • Юстиція – богиня правосуддя, завжди зображувалася із зав'язаними очима та вагами у руці.

Історія богині вічних сліз

Прозерпіна (у греків – Персефона) – дружина похмурого Плутона, бога підземного царства. Їхня історія досить своєрідна: юна богиня була дуже гарною собою, що примітив Плутон, який часто проїжджав на своїй колісниці повз місце, облюбоване Прозерпіною та її подругами. Одного разу він настільки загорівся до неї почуттями, що викрав і, розкривши землю, відвіз у підземний світ. Верхньому світу загрожував занепад, оскільки ця богиня відповідала за утворення насіння у всіх рослин, і без неї цей процес був неможливим. Після довгих переговорів було умовлено, що півроку вона проводить із чоловіком, проливаючи сльози по сонцю та квітам, а наступні півроку – у верхньому світі, сприяючи утворенню нових плодів.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

Список богів Риму та опис їхнього життя в легендах можна продовжувати ще довго. Тому що їх просто незліченна кількість. Але краще торкнутися найнезвичайніших міфів про римських богинь, імена яких іноді спливають у сучасному лексиконі. Розглянемо ще кілька найцікавіших міфів та легенд.

Богині народження (зі значенням імені)

Список римських богинь буде неточним, а то й згадати трьох сестер – старих, керуючих ниткою життя кожної людини. Парки (у Греції їх називали Мойрами, а скандинавських країнах Норнами) зазвичай представлялися як старих жінок, часто некрасивих. Кожна мала свою місію:

 1. Нона починала прясти нитку долі людини, роблячи її гладкою, або навпаки вузлуватою. Примітно, що її ім'я означає «дев'ята», символізуючи вагітну жінку на останньому місяці терміну, тому прийнято вважати, що Нона була покровителькою вагітності.
 2. Її сестра Децима продовжувала процес, намотуючи нитку на веретено, і відміряла довжину нитки, тобто вирішувала, скільки має прожити людина. Вважалося, що вона робила це за допомогою свого чарівного палиці. Також Дециму вважали богинею дітонародження, тому всі жінки на зносах часто поклонялися саме їй.
 3. Морта (дослівно – смерть) – богиня смерті. Вона своїми величезними ножицями перерізала нитку долі, позбавляючи життя людини.

Римляни вважали їх істотами без жалості та співчуття і вірили, що навіть верховні боги бояться їх вирішення.

Фурії

Цих богинь римської міфології також називали безжальними і мстивими, хоча якщо врахувати їхній «робочий профіль», то можна зрозуміти чому. Фурія – у перекладі з латині означає «лютість», що точно описує сестер, богинь помсти і возмездия. За однією версією їх всього три, за іншими дев'ять, хоча деякі стародавні оповідачі стверджують, що понад триста. За великим рахунком це неважливо, адже навіть одна богиня помсти викликала стільки огиди і жаху, що й інші боги обходили їх стороною.

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

За переказами, Фурії виникли з крапель крові, які пролив бог Уран, поранений своїм сином у битві за трон. Мстиві богині мали темні обличчя, дуже схожі на собачі морди, крила, як у кажанів, а також клубки змій замість волосся. Жили вони в підземному царстві, будучи почетом Плутона, а у верхній світ приходили до тих, хто проливав кров невинних або чинив інший тяжкий злочин.

Міф про Латон

Найчастіше різні імена грецьких і римських богинь настільки тісно переплітаються, що народжують плутанину навіть у міфологічних сюжетах. Так, грецьку богиню материнського кохання Літо часто плутають з Латоною, хоча це докорінно неправильно.

Латона – богиня таємниці, мороку, всього таємного та прихованого від загального огляду. Вона довго була коханкою Юпітера, поки Юнона все ж таки не впізнала їх секрет і скинула богиню на Землю, без права повернення і всіляко підбурювала звичайних людей, щоб ті гнали її звідусіль. Виснажена Латона забрела до ставка і вирішила скупатися, але злі люди пострибали у воду навколо неї, піднімаючи з дна мул, бруд і тин. У розпачі богиня, будучи вже на зносях, закликала до колишнього коханця, і той перетворив групу жорстоких людей на жаб, таким чином змусивши їх вічно жити в каламутній воді. Зрештою, Латона дісталася острова в Егейському морі, де й благополучно народила близнюків, дітей Юпітера: Діану та Аполлона.

Міф про німу богиню

Звичайно, список імен римських богинь буде неповним без згадки Тацити – богині мовчання, що спочатку була простою німфою, яка через свою легковажність втратила дар мови, але натомість отримала статус богині. Що сталося?

Римські богині: імена, список, значення, міфи та легенди

Велелюбний Юпітер запалився пристрастю до однієї німфи, яка ховалася від нього під водою. Хитрий бог наказав усім річковим німфам доповідати йому, коли та ховатиметься, і продовжував творити непристойності. Одна з німф, на прізвисько Болтушка, не змогла стриматися і донесла дружині Юпітера Юноні про все. Звичайно, верховний бог дізнався про це і вирвав мову Болтуньє. Більше того, наказав Меркурію відвезти її в підземний світ, щоб її страждання множилися у темряві. Виконуючи наказ Юпітера, Меркурій несподівано захотів скористатися принадами німфи, яка навіть благати про помилування не могла, бо була вже ні. Після втіх Меркурій доставив нещасну німфу в підземний світ, де їй надали титул богині мовчання і назвали Тацитою.

Якщо детальніше вивчити римську міфологію, можна виявити ще безліч таких безчесних історій, які показують, що боги мали багато низьких якостей і робили дуже багато поганих вчинків (якщо судити моральними принципами людей). То чому ж тоді їм так шалено поклонялися?

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua