День літнього сонцестояння 2022: коли настає, обряди та звичаї

Коли день літнього сонцестояння настає в Північній та Південній півкулях, які ворожіння цієї доби найпоширеніші та яка рослина вважається найчарівнішою.

День літнього сонцестояння 2022: коли настає, обряди та звичаї

Різні народи вважають день літнього сонцестояння одним з найважливіших у році. Тому йому присвячені різні прикмети та звичаї. У тому числі такі традиції є і в культурі слов'ян. У нашій статті ми розповімо, коли у 2022 році настане сонцестояння, про становище Сонця цього дня, а також ознайомимо з ритуалами, прикметами та ворожіннями, які проводили наші пращури на честь літнього свята.

Коли настає День літнього сонцестояння

День літнього сонцестояння — так називають момент, коли Сонце досягає найпівнічнішої точки небесної сфери, якою рухається. У 2022 році Сонцестояння у Північній півкулі (у країнах вище екватора) припаде на 21 червня. У Південному (Австралії та країнах Латинської Америки) цей день відзначають 21 грудня. У високосні роки дата зсувається. У Північній півкулі назад – на 20 червня, у Південній уперед – на 22 грудня.

У вівторок, 21 червня, Сонце досягне своєї максимальної точки над горизонтом опівдні Сонце. Цієї доби світловий день триватиме 17 годин 33 хвилини. Це буде найдовший день на рік, а ніч, навпаки, найкоротша. Наприкінці червня-початку липня Сонце почне поступово спускатися з пікової точки, а значить, світловий день теж піде на спад.

Традиції та звичаї святкування

День літнього сонцестояння 2022: коли настає, обряди та звичаї Джерело: Unsplash (@prostotakphoto)

Свято літнього сонцестояння відзначають різні народи, зокрема слов'яни. Предки вважали, що цей день має сильну енергетику і магію. Тож цей день чекали та готувалися до нього. Сонцестояння присвячені різноманітні ритуали. Слов'яни, наприклад, проводили свято Івана Купала.

Язичники серйозно ставилися до Сонцестояння. Вважалося, що якщо провести цього дня обряди, можна зміцнити здоров'я, стати щасливим у роботі та коханні. На думку наших предків, саме у день сонцестояння визначалося подальше життя людини.

День літнього сонцестояння 2022: коли настає, обряди та звичаї Джерело: Unsplash (@glennclaire)

Що роблять цього дня:

 • Занурюються у воду. Увечері 21 червня потрібно поплавати у річці чи іншому відкритому джерелі. Вважається, що це ідеальний час, щоб відкрити купальний сезон. Більше того, магія в ніч Сонцестояння, на думку давніх слов'ян, відлякує від людини злих духів та змиває погане. Наприклад, пристріт.
 • Шукають квітку папороті. З настанням темряви святкуючі Сонцестояння вирушають на пошуки квітучої папороті. Зараз це зворушлива традиція, але люди вірили, що саме цієї ночі папороть цвіте. Згідно з легендою, той, хто знайде її квітку, набуде могутньої сили. Але зробити це буде не просто, адже лісові парфуми стоять на сторожі та навмисне заплутують шукачів.
 • Стрибають через багаття. Обов'язково в найкоротшу ніч року потрібно перестрибнути через багаття. Язичники були впевнені, що таким чином очищаються від усього поганого.
 • Плетуть вінки та відпускають їх пливти по воді. Ця традиція для самотніх дівчат. Вважається, якщо вінок відпливе далеко від берега, його власниця незабаром зустріне кохання. Також квіти на голові у вигляді вінка просвітлюють розум, очищають пам'ять та думки.

Також день літнього сонцестояння був одним із найкращих для укладання шлюбу. За повір'ям, шлюб, який укладуть цього дня, буде міцним і вірним, і у такій сім'ї народяться здорові та гарні діти. Наразі астрологи також вважають цей день вдалим для весілля. Все тому, що з 21 на 22 червня Сонце перетворюється на знак Рака — символ сім'ї, сімейних цінностей, традиції та продовження роду.

Якщо у цей день немає можливості провести час на природі, можна піти до міського парку – погуляти серед дерев. Не соромся розмовляти з ними цього дня, якщо віриш у силу сонцестояння. Розкажи рослинам про свої тривоги та думки, попроси стати твоїм талісманом. Після зірвання кілька листя і поклади їх у гаманець або всередину подушки, наприклад. Вони будуть оберігати тебе протягом року.

Головні прикмети дня літнього сонцестояння

Більшість народних прикмет відносяться до прогнозів погоди. Що логічно, адже від погоди в минулому, та й зараз теж залежить врожай, а значить, і життя. Ось ключові прикмети, на які орієнтувалися язичники 20-21 червня:

 • Якщо дощовий і вітряний, урожай буде поганим.
 • Сонце багато часу ховається там, літо не принесе нічого доброго.
 • На рослинах уранці багато роси, урожай буде багатим. Крім того, росу збирали в посуд і вмивалися. Вважалося, що вона має омолоджуючі та оздоровлюючі властивості.
 • Якщо зустріти світанок цієї доби, можна вбрати енергію і здоров'я, яких вистачить на весь рік.
 • Нічне небо в найкоротшу ніч року – ознака того, що восени буде багато грибів.
 • Якщо під час стрибків через багаття, дим від вогню підніметься вгору, значить, на людину чекає щастя і здоров'я. Якщо стелитиметься по землі, треба остерігатися негараздів і хвороб.

Ворожіння та ритуали, що проводились у день сонцестояння

Слов'янські народи вірили, що у день сонцестояння можна загадати будь-яке бажання та язичницькі боги обов'язково допоможуть його здійснити. Також вони були впевнені, що саме цієї доби всі рослини знаходять лікувальні властивості і можуть вилікувати від будь-яких хвороб. Тому знахарі збирали різні трави і потім використали їх для виготовлення ліків.

Ще одне переконання, пов'язане із Сонцестоянням, — це пробудження потойбічних сил. Тому ті, хто вірили в полтергейстів, русалок, будинкових та інших сутностей, не втрачали можливості пощекотати собі нерви та налагодити з ними спілкування. З цим бажанням пов'язані ворожіння у день Сонцестояння. Також ворожили на кохання. Ось кілька цікавих ворожінь:

 • Ворожіння на заміжжя. Потрібно зібрати букет з календули, кори дуба, березових бруньок, м'яти та шипшини. По одній гілці від кожної трави необхідно подрібнити в глиняному посуді, залити гарячою водою і випити трохи цього відвару перед сном. Залишки букета загорнути у м'яку тканину та покласти під подушку. Тільки після цього відходити до сна. Згідно з ворожінням, цієї ночі має наснитися майбутній чоловік.
 • Млинці для коханого. У сонцестояння часто печуть пісні млинці, адже вони символізують Сонце. Не дивно, що є ворожіння на них. Щоб привернути кохання, потрібно заговорити тісто для млинців. Треба сказати: «Тісто клейке, приставку, як любов солодке і тягуче. Напікаю млинців коханому, поділюся з ним своєю любовною силою. Як млинець пропечеться, так і доля наша зв'яжеться, воєдино сплететься. Коханого сонячними млинцями нагодую, своє кохання на двох розділю». Після млинцем треба почастувати того, хто подобається. Якщо хлопець візьме частування, незабаром буде весілля. Якщо хлопець відмовиться від частування, отже, взаємності нічого очікувати.
 • Ворожіння на зміни у житті. Період можна використовувати для зміни життя. Для цього треба провести ніч з 21 на 22 червня біля джерела, струмка або колодязя. Щогодини, згідно з цим ворожінням, треба пити воду з джерела і примовляти: «Як вода біжить — змінюється, так і життя моє зміниться». Ритуал радять виконувати, починаючи з заходу і до сходу сонця.
 • Ритуал на багатство. Якщо хочеш використати сили цього дня, щоб стати багатшими, збери непарне гілочко папороті, обв'яжи їх зеленою ниткою, принеси додому і повісь сушитися. Коли листя висохне, поклади його в скриньку або красиву упаковку, дно яких буде обкладено монетами. Це буде твій талісман, який, за повір'ями, принесе тобі зиск та багатство.

Цікавий факт

Також у цей день молоді хлопці та дівчата хитрували, якщо не хотіли одружитися один з одним, але батьки наполягали. Щоб позбутися небажаного шлюбу, вони ділили навпіл один млинець і у всіх на очах з'їдали його. Вважалося, що такий обряд ріднить між собою, тобто хлопець та дівчата як би ставали братом та сестрою. А шлюб між родичами у слов'ян неприпустимий.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua