Чому коли різко встаєш з ліжка, паморочиться в голові (і як з цим впоратися)

Коли встаєш, паморочиться в голові і темніє в очах? Згодні, нічого приємного в цьому немає. Хоча, на щастя, цей стан може бути безпечним. У яких випадках це так, а в яких краще не зволікати з походом до лікаря — розібралися разом із експертом.

Чому коли різко встаєш з ліжка, паморочиться в голові (і як з цим впоратися)

Бувають такі ситуації, коли різке піднесення з ліжка викликає запаморочення. Перш ніж припустити, з чим пов'язаний подібний стан слід розібратися в самому понятті «запаморочення». Розуміння різниться між обивателем та фахівцем із медичною освітою. Найчастіше пацієнти, описуючи запаморочення, вкладають у нього різний спектр відчуттів. Це і уявне обертання предметів, «туман» у голові, втрата рівноваги, «догляд» ґрунту з-під ніг тощо. У медичній практиці умовно все запаморочення прийнято розділяти на 2 типи: системні, пов'язані зі збоєм у роботі вестибулярного аналізатора, і несистемні. Розберемо найчастіші причини обох типів і що з ними робити.

Чому крутиться голова, коли встаєш з ліжка

Якщо говорити про роботу вестибулярного аналізатора, найбільш поширеною причиною є доброякісне пароксизмальне позиційне запаморочення (ДППГ). ДППГ – це неврологічне захворювання, яке при певному положенні голови призводить до коротких епізодів обертального запаморочення (до 60 секунд), може супроводжуватися нудотою та блюванням.

Перший напад обертального запаморочення у багатьох виникає вранці після пробудження, коли пацієнти намагаються підвестися з ліжка або сісти. Під час нападу у людини спостерігаються специфічні коливання очей – ністагм. Оцінка цих рухів дозволяє лікарю визначити бік поразки. Діагностика цього виду запаморочень не потребує спеціальних інструментальних методів обстеження.

Слід пам'ятати, що, незважаючи на тяжкість проявів, це захворювання не є небезпечним для життя. Часто спостерігається спонтанне одужання.

Лікування полягає у виконанні прийомів вестибулярної реабілітації – лікувальних маневрів. Вигляд маневру має визначити лікар. Самостійне лікування може призвести до ускладнень. За наявності нудоти та блювання показаний прийом протиблювотних препаратів. Прогноз перебігу захворювання є сприятливим, але можуть спостерігатися і повторні напади (рецидиви).

Короткочасні (від кількох секунд до кількох хвилин) епізоди несистемного запаморочення після переходу у вертикальне положення пов'язані з гіпотензією. При цьому відбувається зниження артеріального систолічного тиску на 20 мм.рт.ст. Незалежно від причин розвитку ортостатичної гіпотензії, симптоми запаморочення описуються пацієнтами однаково. Може виникнути відчуття жару, дискомфорт у голові, збліднення шкірних покривів, потемніння чи затуманювання зору, дзвін у вухах тощо. Ортостатична гіпотензія може мати тяжкі наслідки, такі як непритомні стани та травми. Симптоми зменшуються після прийняття положення сидячи чи лежачи.

Чому коли різко встаєш з ліжка, паморочиться в голові (і як з цим впоратися)

Чинниками ризику є:

  • літній вік (проте часом і у підлітка паморочиться в голові, коли він встає),
  • дефіцит заліза,
  • зневоднення,
  • висока температура навколишнього середовища,
  • прийом деяких лікарських препаратів,
  • тривалий постільний режим,
  • зловживання їжею,
  • багатою вуглеводами.

Даний вид запаморочень потребує додаткових обстежень, перелік і обсяг яких повинен визначити лікар. Лікування може полягати у зменшенні або скасуванні прийому препаратів, що провокують ортостатичну гіпотензію, збільшення вживання солі та рідини, сон у ліжку з піднятим головним кінцем, навчання спеціальним прийомом з повільного вставання та ортостатичних вправ та ін.

Чому коли різко встаєш з ліжка, паморочиться в голові (і як з цим впоратися)

Те, що в тебе паморочиться голова, коли встаєш з ліжка, може бути невинним симптомом або ознакою чогось серйозного. Тому важливо звернутися до лікаря, якщо ви відчуваєте запаморочення. регулярно.

Якщо тобі точно знайомі слова «коли встаю, паморочиться в голові і нудить» або якщо ранкове запаморочення супроводжується двоїнням в очах, блюванням і труднощами з координацією рухів рук і ніг, якнайшвидше зверніться до лікаря. Особливо, якщо ти нещодавно отримала травму голови.

Лікаря варто відвідати при таких додаткових симптомах, як прискорене серцебиття, біль у грудях або сильний біль голови.

На прийомі важливо обов'язково повідомити лікаря про будь-які ліки, які ти приймаєш.

Профілактика

Для того, щоб не зіткнутися з запамороченнями, необхідно дотримуватись деяких профілактичних заходів. Слід виключити вплив на організм різних токсичних речовин, вести здоровий спосіб життя, розумно займатися спортом, дотримуватись режиму сну та відпочинку. А у разі виникнення запаморочення не займатися самолікуванням, а вчасно звернутися до фахівця.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua