Лікування грижі міжхребцевого відділу (коли точно не обійтися без операції)

Грижа міжхребетного відділу може довго не проявляти себе. Як же її виявити і що з нею робити, щоб позбутися? Розглянемо докладніше.

Лікування грижі міжхребцевого відділу (коли точно не обійтися без операції)

Що таке грижа

Хребці мають амортизацію — її роль виконують міжхребцеві диски. Вони круглі, схожі на маленькі подушки, із жорстким зовнішнім шаром (кільцем), що оточує ядро.

Грижа міжхребцевого диска (також звана випинанням, зміщенням або розривом) – це фрагмент ядра диска, який виштовхується з кільця в спинномозковий канал через розрив у кільці. Міжхребцеві диски, які стають грижовими, зазвичай перебувають у ранній стадії дегенерації. Хребетний канал має обмежений простір, якого недостатньо для спинномозкового нерва та зміщеного фрагмента міжхребцевого диска. Через це диск тисне на нерв, що викликає сильний біль.

Грижа може виникнути в будь-якій частині хребта, але частіше зустрічається в нижній частині спини (поперековому відділі), також буває і в ділянці шиї (шийному відділі). Область, у якій відчувається біль, залежить від того, яку частину пошкоджено.

Причини

  • Надмірна напруга чи травма.
  • Вік. Матеріал диска природно стирається з віком, і зв'язки, що утримують його на місці, починають слабшати. Це може спричинити розрив.
  • Генетична схильність. Деякі люди можуть бути більш схильні до патології через спадковість.

Міжхребетна грижа: симптоми та ознаки

Лікування грижі міжхребцевого відділу (коли точно не обійтися без операції)

Ознаки міжхребцевої грижі відрізняються, залежно від її положення та розміру. Якщо вона не тисне на нерв, пацієнт може відчувати слабкий біль у попереку або взагалі не відчувати болю. Якщо тисне, можуть виникнути біль, оніміння чи слабкість там, де проходить нерв. Як правило, перед грижею людина довго відчуває біль у попереку (постійний або короткий, але повторюваний).

У поперековому відділі: Тиск на нерви тут може спричинити біль, печіння в попереку, поколювання та оніміння, які віддають із сідниці в ногу, а іноді – і в стопу. Зазвичай уражається одна сторона (ліва чи права). Цей біль часто описують як гострий і подібний удар електричним струмом. Вона може сильнішати при стоянні, ходьбі або сидінні. Випрямлення ноги на ураженому боці може її посилити.

У шийному відділі: Ознаки в даному випадку можуть включати тупий або гострий біль у шиї або між лопатками, що віддає вниз по руці до кисті або пальців, або оніміння або поколювання в плечі або передпліччя. Біль може посилюватися за певних положень або рухів шиї.

Коли час до лікаря

Лікування грижі міжхребцевого відділу (коли точно не обійтися без операції)

Якщо біль зберігається більше 2-4 тижнів, необхідно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Термінове обстеження потрібне, якщо у тебе сильна слабкість у ногах чи руках, втрата чутливості в області геніталій або прямої кишки, якщо в анамнезі було онкологічне захворювання або нещодавно було перенесено інфекцію, також якщо була сильна травма.

Грижа міжхребцевого відділу: лікування

Нехірургічні методи

Найчастіше міжхребцева грижа без операції може цілком обійтися. При перших симптомах варто відразу перейти на низький безболісний рівень активності в період від декількох днів до декількох тижнів, щоб знизити запалення спинномозкового нерва.

Для лікування успішно застосовують такі методи:

  • Ліки. При легкому або помірному болю можуть допомогти препарати у вигляді таблеток або епідуральних ін'єкцій (у хребет).
  • Фізіотерапія. Методики, спрямовані на витягування органів малого тазу, масаж, кріотерапію, ультразвукові методи, електростимуляцію м'язів та розтяжку.

Хірургія

Лікування грижі міжхребцевого відділу (коли точно не обійтися без операції)

Лікування міжхребцевої грижі поперекового відділу може бути і хірургічним. Операція потрібна, якщо консервативні методи не зменшують або не припиняють біль. Щоб підібрати спосіб оперування, беруться до уваги вік пацієнта, загальний стан здоров'я.

Операція потрібна, коли:

  • Біль заважає нормальному життю
  • Важко стояти, ходити
  • Розвиваються неврологічні порушення, такі як слабкість у ногах або оніміння
  • Порушуються робота ШКТ та сечового міхура
  • Ліки та фізіотерапія не допомагають
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua