Протрузія дисків хребта: що це таке і чим може бути небезпечно

Ця патологія може викликати болі в шиї та спині. Причин, які відповідають за її виникнення, багато — далеко не лише вікова хвороба. При цьому виступаючий диск може довго залишатися непоміченим, якщо не торкається найближчого нерва. Поговоримо про протрузію дисків хребта, що це таке і як це лікують.

Протрузія дисків хребта: що це таке і чим може бути небезпечно

Протрузія дисків хребта: чим небезпечний цей стан

Протрузія (так називається випинання міжхребцевого диска) – поширена травма спини, яка вражає диски у хребетному стовпі. Вони поділяють хребці та забезпечують амортизацію, підтримку, рух та амортизацію (пом'якшення) ударів у хребті. Вони складаються із жорсткого зовнішнього кільця, що оточує м'яке, желеподібне ядро. У здоровому диску матеріал ядра центрований. Коли ядро притискається до зовнішнього кільця, міжхребцевий диск починає випинатися в хребет – опуклість може виникати в частині або по всьому колу диска.

Іноді протрузія диска навіть не помітна і не викликає болю чи симптомів, тоді як інші випадки спричиняють біль у спині чи шиї. Якщо опуклий диск дратує або тисне на нерв у хребетному каналі, можуть розвинутися такі симптоми, як біль, що іррадіює, слабкість і оніміння. Випинання може прогресувати до міжхребцевої грижі, що виникає, коли матеріал ядра проривається через зовнішнє кільце і поширюється на хребетний канал.

Протрузія дисків хребта поперекового відділу: ознаки

Більшість протрузій виникає в нижній частині спини, але вони можуть з'являтися в області шиї. Ознаки та симптоми залежать від того, де розташований диск і чи давить він на нерв:

  • Біль у руці чи нозі. Якщо патологія трапилася в нижній частині спини, крім болю в попереку, людина відчуватиме біль у сідницях, стегні та ікрі. Також може виникнути біль у стопі. При протрузії в ділянці шиї, як правило, відчувається гострий або пекучий біль у плечі та руці. Вона може віддавати в руку чи ногу, коли людина кашляє, чхає чи приймає певні пози.
  • Оніміння або поколювання в частині тіла, безпосередньо пов'язаної з ураженими нервами.
  • Слабкість. М'язи, у яких поруч уражений нерв, поступово слабшають. Це може призвести до зниження здатності, труднощів підняття або утримання предметів, травм.

Причини

Протрузія дисків хребта: що це таке і чим може бути небезпечно

Це поширена травма спини, яка може виникнути через кілька причин. Більшість випадків викликано одним або декількома з наступних факторів:

  • Зношування. Найбільш поширеною причиною протрузії диска є зношування з часом. З віком міжхребцеві диски стають більш сухими, менш гнучкими, стислими і схильними до розривів і травм. Підтримуючі зв'язки починають слабшати, внаслідок чого вони випинаються назовні, оскільки матеріал ядра притискається до зовнішнього кільця. Як тільки міжхребцеві диски починають дегенерувати навіть невеликий рух, такий як нахил, скручування, чхання або підняття предмета, може призвести до протрузії.
  • Повторювані рухи. Виконання рухів, що повторюються, з підйому, скручування або згинання — особливо якщо у людини фізично важка робота — призводить до зносу дисків. У міру того, як жорстке зовнішнє кільце слабшає і стає менш здатним поглинати удари, матеріал ядра притискається до зовнішнього кільця.
  • Травматичне ушкодження. Іноді одна-єдина травма створює занадто велике навантаження на диск і призводить до його ослаблення та випинання. Ці типи травм можуть включати використання м'язів спини для підняття справді важкого предмета, одночасне піднесення та скручування, невдале падіння або автомобільну аварію з сильним ударом.

Фактори ризику розвитку випинання включають вік, ожиріння, куріння, заняття, що потребує фізичних навантажень, малорухливий спосіб життя, погану поставу та генетику.

Протрузія дисків хребта: що це таке і чим може бути небезпечно

На щастя, лікування протрузії дисків хребта шийного чи поперекового відділу найчастіше зводиться до нехірургічних методів. Хоча для повного загоєння може знадобитися кілька тижнів чи місяців.

Методи, які допоможуть:

  • Відпочинок. Варто уникати занять, які створюють навантаження на хребет або посилюють біль у спині. Це не означає, що слід дотримуватися повного постільного режиму — перебування в ліжку може призвести до посилення болю, скутості та слабкості. Потрібно залишатися активним, змінюючи види діяльності, які чинять великий тиск на спину.
  • Протизапальні препарати. Препарати, що відпускаються без рецепта, можуть допомогти полегшити легкий біль у спині і ногах. Якщо ліків, що відпускаються без рецепта, недостатньо, лікар може призначити сильніші протизапальні засоби або ін'єкції кортизону.
  • Фізіотерапія. Вона може допомогти зміцнити основні м'язи, поперек та м'язи ніг, які підтримують хребет. Поліпшення сили та гнучкості допоможе запобігти майбутнім травмам.
  • Хірургічне втручання. Хоча випинання міжхребцевого диска рідко цього вимагає, є такий метод. Якщо стан потребує операції на хребті, варто обговорити з лікарем малоінвазивний, а отже, менш травматичний підхід. Якщо у пацієнта крайня стадія протрузії, що робити, вирішує лише лікар.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua