Як довго доведеться лікувати акне і чого слід уникати при проблемній шкірі

Акне вважається одним з найпоширеніших шкірних захворювань. Найчастіше вражає молодих, але іноді зустрічається у людей старшого віку. Незважаючи на нібито несерйозність, хвороба доставляє чималий дискомфорт.

Як довго доведеться лікувати акне, справлятися з комплексами і чого слід уникати при проблемній шкірі: розповідає дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев'ятова

Фото: Доктор Лідер

Експерт

Як довго доведеться лікувати акне, справлятися з комплексами і чого слід уникати при проблемній шкірі: розповідає дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев'ятова

Дев’ятова Алена ВячеславовнаДерматовенерологДоктор ЛідерСтаж: 5 летОбразованіе: Перший МГМУ ім. І.М. Сеченова, спеціальність лікувальна справа. Клінічна ординатура на кафедрі дерматовенерології і дерматоонкології на базі Моніка ім. М.Ф. Володимирського.

Підвищення кваліфікації за напрямками: клінічна дерматоонколога, високочастотна радіохвильова хірургія, ремоделирование покривних тканин за допомогою традиційної та фракційної лазерної абляції, інфекції, що передаються статевим шляхом, діагностика, профілактика, лікування, контроль та ін.

Член Російського товариства дерматовенерологів і косметологів, автор наукових робіт з дерматології.
Міжнародний фахівець Американської академії дерматологіі.Запісаться на прийом

У яких випадках потрібно звертатися до лікаря і як не погіршити вже наявні проблеми зі шкірою, розповіла досвідчений дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев’ятова.

 

– Альона В’ячеславівна, в чому полягає справжня причина появи акне? Захворювання може виникнути у будь-якої людини або вся справа в схильності до нього?

– Акне – самостійне хронічне мультифакторіальних захворювання волосяних фолікулів і сальних залоз. Причин і тригерів розвитку його безліч. Безумовно, в основі патогенезу лежить генетичний фактор, який і зумовлює причини розвитку недуги. До причин належать:

  • гіперпродукція шкірного сала;
  • гіперплазія сально-волосяного фолікула;
  • запалення навколо сально-волосяного фолікула, викликане Cutibacterium (Propionbacterium) acne та іншими мікроорганізмами;
  • фолікулярний гіперкератоз;
  • порушення регуляції нейроендокринних механізмів.

Акне розвивається у людей, що мають схильність до цього захворювання.

– Вважається, що акне, в основному, страждають підлітки. Чи потрібно їм лікувати хворобу і коли пора починати бити тривогу?

– Дійсно, у підлітків на тлі пубертатного періоду, гормональних перебудов і активації роботи сальних залоз ми часто можемо спостерігати висипання на обличчі і підвищене виділення шкірного себума. Висипання можуть бути одиничними, пов’язані з циклом у дівчаток, і не приносити дискомфорту. Але бувають і поширеними, хворобливими, з безліччю запальних елементів.

Бажано привести підлітка на прийом до дерматолога відразу, як тільки батько або сама дитина помітили цю проблему. На прийомі доктор розповість про догляд за шкірою обличчя і, при необхідності, призначить безпечне та ефективне лікування.

– Як часто дорослі люди стикаються з проблемою акне? У них захворювання протікає в менш інтенсивної формі?

– У дерматології є ціле поняття Acne Tarda, так званий пізні акне. Найчастіше їм хворіють жінки старше 25 років, які мають супутні ендокринологічні порушення. Акне у дорослих протікає важче, стійко до лікування і частіше рецидивує.

– Як зрозуміти, що недавно з’явилися прищі – привід звернутися до фахівця?

– Мабуть, будь-які турбують висипання на шкірі, які не проходять протягом 3-7 днів, – вагомий привід звернутися до лікаря-дерматовенеролога.

Як довго доведеться лікувати акне, справлятися з комплексами і чого слід уникати при проблемній шкірі: розповідає дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев'ятова

Фото: Доктор Лідер

 

– Що категорично протипоказано робити людям з проблемною шкірою?

– Категорично забороняю своїм пацієнтам:

  • Чіпати особа руками, тому що елементи травмуються, мікробіом шкіри порушується, запалення посилюється.
  • Робити механічні чистки у естетист або самостійно видавлювати або колупати висипання. На перебіг хвороби це ніяк не впливає, але посилює проблеми інфікування і постакне. І обов’язково нагадую про «трикутнику смерті» на обличчі. Це область, в основі якої лежать куточки рота, а вершина знаходиться в міжбровних зоні. Кровопостачання цієї області влаштовано так, що видавлювання гнійного елемента може привести до інфікування або тромбозу кавернозного синуса, який розташовується в головному мозку, і наслідки можуть бути сумними.
  • Використовувати зовнішньо невідомі і не сертифікованими препаратами для шкіри, щоб уникнути алергічних реакцій і опіків.

– Чи може прийом лікарських засобів спровокувати висипання на шкірі?

– Є ряд лікарських засобів, які викликають медикаментозні акне. До них відносяться препарати, що містять бром, йод, фтор і хлор, препарати літію, глюкокортикостероїди, анаболічні стероїди, вітаміни групи В, цитостатики, протитуберкульозні препарати, препарати з андрогенами і прогестинами.

– Як правильно підбирати Догляду кошти для особи при акне?

– В основі будь-якого догляду за шкірою лежать три кити: очищення, тонізація і зволоження. Є безліч аптечних ліній косметики, спрямованих на підтримку шкіри пацієнта з акне. Можна спиратися на них. Докладніший і індивідуальний підбір косметичних засобів здійснює лікар-дерматолог або лікар-косметолог.

– Під час вагітності та в період лактації у страждаючих акне може статися загострення. Як цього уникнути?

– Уникнути загострення можна, дотримуючись денний рутині догляду за шкірою: правильному очищенню і зволоженню, використання дозволених в цей особливий період зовнішніх лікарських засобів.

– Чи можна повністю вилікувати акне? Чим відрізняється лікування акне в різних випадках?

– Не варто забувати, що акне – це хронічне захворювання, але досягти тривалої ремісії дійсно можна. Терапія акне залежить від ступеня тяжкості хвороби. Іноді досить лише призначення зовнішньої терапії, при важкому перебігу лікарі застосовують системні ретиноїди і антибіотикотерапію.

Як довго доведеться лікувати акне, справлятися з комплексами і чого слід уникати при проблемній шкірі: розповідає дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев'ятова

Фото: Доктор Лідер

– Як довго потрібно лікувати акне? Як можна уникнути рецидиву після терапії?

– В середньому в хорошу тривалу ремісію пацієнти виходять за рік грамотного лікування. Щоб уникнути рецидивів пацієнти використовують косметичні Догляду кошти, при необхідності – зовнішні лікарські засоби, правильно харчуються, досить сплять і знижують рівень стресу.

– Чи потрібно проходити обстеження при акне? Які аналізи необхідно здавати?

– Перш ніж призначити системну терапію, доктор обов’язково повинен подивитися на клінічний аналіз крові і біохімічні показники крові. Решта аналізи призначаються в кожному окремому випадку індивідуально або не призначаються зовсім.

– Не кожен страждає акне вирішується на лікування в спеціалізованій клініці. Чим може обернутися самолікування?

– Самолікування при найкращому розкладі не принесе ніяких результатів, в гіршому випадку справа обернеться опіками, алергічними реакціями, отруєннями або резистентністю до препарату.

– Як людям c проблемною шкірою впоратися з психологічними комплексами?

– Це дуже актуальне питання, адже пацієнти з висипаннями на обличчі часто закриваються, більш схильні до стресу і депресії, відчувають комунікативні труднощі. Якщо у пацієнта спостерігаються всі перераховані вище ознаки, ми рекомендуємо роботу з психологом або психотерапевтом, а також форуми і чати пацієнтів з акне, де люди підтримують один одного і діляться успіхами.

Батькам важливо не знецінювати почуття і переживання підлітка з акне і допомагати йому проживати ці емоції, а також вчасно відвести до лікаря-дерматолога і почати лікування.

Як довго доведеться лікувати акне, справлятися з комплексами і чого слід уникати при проблемній шкірі: розповідає дерматовенеролог клініки «Доктор Лідер» Олена Дев'ятова

Фото: Доктор Лідер

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua