Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

З онімінням руки або її частини, що турбують тимчасово або протягом тривалого часу, стикається протягом життя практично кожна людина. Воно може зачіпати одну або обидві руки, може бути постійним. У нашому огляді – все про оніміння рук: причини та лікування. Розповідає лікар-невролог.

Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

Це може відчуватися як відсутність або зниження відчуттів (звані анестезією або гіпестезією) або поколювання, відчуття мурашок (парестезії), може прийти біль та оніміння в руках.

Постійне або часто повторюване оніміння (неважливо, німіють руки під час сну або вдень, під час роботи), його поширення на велику, ніж на початку площу та інші регіони тіла має спричинити звернення до лікаря-невролога з метою діагностики та лікування проблеми, що викликала оніміння.

Чутливість рук забезпечується завдяки роботі сенсорної (чутливої) системи, що починається у чутливих закінченнях шкіри, інформація від яких по чутливим волокнам периферичних нервів і далі по плечовому сплетенню піднімається до шийного відділу спинного мозку, потім у стовбур мозку, таламус і нарешті надходить у кору головного мозку. .

Порушення роботи кожного з відділів сенсорної системи може призводити до оніміння та інших чутливих порушень, включаючи біль.

Оніміння рук: причини та лікування

Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

1. Синдром зап'ясткового каналу

Безумовним лідером у списку причин є синдром зап'ясткового каналу, викликаний здавленням серединного нерва поперечною зв'язкою зап'ястя при інтенсивній роботі руками з згинанням і розгинанням, що повторюються, в променево-зап'ястковому суглобі, або при набряку, у тому числі запальному, навколишніх сухожильних вологості.

При синдромі зап'ясткового каналу можуть бути оніміння, або I – III пальців рук (наприклад, оніміння мізинців рук), або всієї кисті, що іноді поширюються до ліктя і зазвичай турбують у нічний час або при активній роботі руками. Також можуть турбувати біль у зап'ясті, його набряклість, що виникає після нічного сну. Згодом, за відсутності лікування може розвинутися слабкість м'язів, що забезпечують згинання I-III пальців, можуть випадати дрібні предмети з рук, відзначаються труднощі при утриманні предметів.

Уникнути цієї проблеми можна, налагодивши ергономіку робочого чи ігрового місця, наприклад, використовуючи зручну клавіатуру, також при друку уникати руху від зап'ястя, використовуючи лише пальці, зручна мишка також дозволить зменшити ймовірність виникнення таких симптомів.

Деякі види робіт мають на увазі постійне згинання-розгинання в зап'ястя, по можливості слід зменшити амплітуду таких рухів, у тому числі, використовуючи спеціальні пристрої – ортези або супорти на променево-зап'ястковий суглоб.

Вночі рекомендується уникати підкладати руку під голову або під тулуб, щоб уникнути тиску на серединний нерв.

Природною і, як правило, цілком оборотною причиною виникнення синдрому зап'ястного каналу може бути вагітність, при якій підвищується вміст рідини в сполучній тканині, у тому числі в області зап'ястя та кисті.

Хронічні захворювання можуть призводити до синдрому зап'ястного каналу, до них належать:

 • Цукровий діабет;
 • Гіпотиреоз;
 • Хронічна хвороба нирок (стара назва – хронічна ниркова недостатність);
 • Ревматоїдний артрит та інші рідкісні захворювання.

Як зняти оніміння руки у цьому випадку? Якщо ти підозрюєш у себе синдром зап'ясткового каналу, частково підтвердити свої підозри можна, провівши тест Фалена, для цього необхідно зігнути кисті під прямим кутом до передпліччя і натиснути тилом одного кисті на тил іншого кисті, утримуючи руки в такому положенні протягом 1-2 хвилин або до появи оніміння в будь-якій частині кисті, якщо оніміння виникає в межах 1 хвилини, тест вважається підтвердженим, після 3 хвилин оніміння може виникнути і у здорової людини.

Додатковими методами дослідження є:

 • електронейроміографія (ЕНМГ) серединного нерва;
 • УЗД серединного нерва;
 • МРТ променево-зап'ясткового суглоба (факультативно);
 • аналізи крові на глюкозу, тиреотропний гормон (ТТГ), креатинін, ревматоїдний фактор, АЦЦП, загальний аналіз крові.

Лікування цієї проблеми призначається лікарем:

 • консервативне – лікарем-неврологом, використання ортезів на променево-зап'ястковий суглоб, застосування стероїдів як протизапальних та протинабрякових препаратів;
 • оперативне (при розвитку слабкості пальців кисті) – нейрохірургом або кистьовим хірургом (висічення поперечної зв'язки зап'ястя з декомпресією серединного нерва).

2. Невропатія ліктьового нерва

Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

Другою за частотою причиною оніміння руки є невропатія ліктьового нерва, що згинання мізинця і безіменного пальця, а також чутливість мізинця, зовнішньої половини безіменного пальця і краю долоні по стороні мізинця.

Найчастішою причиною ураження цього нерва є така улюблена багатьма поза з опорою на лікоть сидячи або лежачи, у місці, тильній поверхні ліктя.

Рідше причинами можуть бути травми нерва будь-якій ділянці його проходження по руці чи вже згадані хронічні захворювання.

Як діагностика рекомендується пройти ЕНМГ та УЗД ліктьового нерва, при необхідності – МРТ ліктьового суглоба.

Лікування:

 • консервативне – рекомендується не підкладати руку під голову на ніч (щоб не сталося оніміння рук уночі), не розмовляти по телефону, тримаючи його в хворій руці (використовувати гарнітуру або здорову руку), не ставити руку на підлокітник, уникати тривалого згинання руки в лікті. ніж на 90 градусів;
 • оперативне – декомпресія нерва та медіальна епікондилектомія (хірургічні методи лікування при невропатії ліктьового нерва більш ефективні порівняно з консервативним лікуванням).

3. Невропатія променевого нерва

Є третьою за частотою причиною оніміння руки, при якій німіє частково або повністю тильна (задня) поверхня руки або рук, також часто знижується сила м'язів, що розгинають руку.

Найчастіша причина порушення роботи променевого нерва – сон сидячи або лежачи з тиском головою на тил передпліччя або плеча, на другому місці стоять травми цього нерва та інші рідкісні причини.

Як додаткові дослідження застосовуються ЕНМГ та УЗД променевого нерва, іноді, разом з ЕНМГ пахвового нерва.

Лікування:

 • консервативне – виключення повторюваних рухів і вправ з розгинанням ліктьового суглоба, згинанням зап'ястя та пронацією передпліччя, використання стероїдних препаратів як протизапальних та протинабрякових, або системно, або локально;
 • оперативне – хірургічна декомпресія променевого нерва (при неефективності консервативного лікування).

4. Невропатія м'язово-шкірного нерва

Вона проявляється онімінням бічної поверхні передпліччя, і пахвового нерва, онімінням шкіри у верхній половині бічної поверхні плеча (у проекції дельтовидного м'яза) і зустрічається набагато рідше.

Методами діагностики даних проблем служать ті самі ЕНМГ і УЗД відповідних нервів, також виконується МРТ цих нервів.

Лікування невропатії м'язово-шкірного нерва:

 • консервативне – іммобілізація ліктьового суглоба в положенні, зігнутому під кутом 90 градусів, носіння ортопедичного ортезу, використання препаратів для лікування нейропатичного болю, черезшкірна електроміостимуляція;
 • оперативне – епіневротомія, декомпресія та невротизація м'язово-шкірного нерва.

Лікування для невропатії пахвового нерва:

 • консервативне – протибольова терапія препаратами для лікування нейропатичного болю, фізіотерапія – черезшкірна електроміостимуляція та лікувальна фізкультура;
 • оперативне – невроліз пахвового нерва.

5. Полінейропатія

Захворювання довгих периферичних нервів рідко починаються з оніміння рук, але воно може розвинутися після того, як розвинеться оніміння в ногах, і на це необхідно звертати увагу.

Спочатку все дуже схоже на синдром зап'ясткового каналу, тобто спочатку німіють кінчики пальців, потім симптом піднімається до рівня зап'ястя, рідше — до рівня ліктя, але німіє вся поверхня руки.

Існує більше сотні різновидів полінейропатій, що відрізняються за причинами та механізмами розвитку. Частими причинами є цукровий діабет, зловживання алкоголем, гіпотиреоз, аутоімунні ураження, дефіцит вітамінів тощо.

Основний метод дослідження – стимуляційна ЕНМГ мінімум трьох нервів (малогомілкового, великогомілкового, променевого) з двох сторін, у разі клінічної необхідності лікар може призначити дослідження більшої кількості нервів.

Лікування суттєво відрізняється залежно від типу полінейропатії.

Для лікування болю та синдрому неспокійних ніг при полінейропатії стандартно призначається Габапентин.

6. Плечова плексопатія

Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

Плечове сплетення – це згруповані і переплітаються між собою периферичні нерви, що проходять через внутрішню частину плеча, пахву, далі проходять під ключицею і входять на область шиї.

Поразки плечового сплетення (плечові плексопатії) виявляються онімінням руки здебільшого поверхні, і навіть болем, слабкістю у ураженої руці.

Причин плечової плексопатії багато, згадаємо лише ті, що найчастіше зустрічаються в клінічній практиці.

Компресійно-ішемічна невропатія плечового сплетення , як випливає з назви, виникає при тиску (компресії) та порушенні кровопостачання нервів плечового сплетення, на рівні внутрішньої поверхні плеча. Розвивається така поразка при глибокому сні чи сп'яніння, якщо пацієнт лежав головою на внутрішній поверхні плеча де проходять разом усі довгі нерви, що йдуть по руці, а також плечова артерія та її гілки, також така поразка називається «паралічем наречених», якщо на внутрішній поверхні плеча лежала голова партнера, що заснув на плечі.

Відчувається ця проблема онімінням рук під час сну, а також як слабкість, що виникла при пробудженні, що не проходять протягом 1 години.

У такій ситуації необхідно якнайшвидше звернення до лікаря, по-перше, для правильної діагностики, оскільки аналогічні симптоми можуть бути симптомом інсульту, по-друге, для правильної медичної допомоги, які можуть бути здійснені лікарем-неврологом.

Лікування:

 • консервативне – використання стероїдів як протинабрякових та протизапальних препаратів, черезшкірна електроміостимуляція.

Синдром верхньої апертури грудної клітки (синдром верхнього виходу грудної клітки) – синдром, при якому в області верхнього виходу грудної клітки в одному або кількох місцях обмежуються структури плечового сплетення.

Такими місцями є:

 • міжсходовий простір;
 • ключиця;
 • малий грудний м'яз.

Проблема виникає у людей, які працюють з витягнутими вперед та/або вгору руками. У такому положенні можуть німіти або слабшати руки.

Діагностику здійснює лікар-невролог.

Лікування:

 • консервативне – виконання лікувальної гімнастики та протизапальної терапії стероїдами (залежно від ступеня вираженості ураження);
 • оперативне – існують різні методи хірургічного лікування з надключичним, підключичним, чресподмышечным, заднім доступами, залежно від причини, що викликала синдром верхньої апертури грудної клітки.

7. Ураження спинного мозку на шийному рівні

Також можуть призводити до оніміння рук, а також слабкості нижче відділів тіла, що лежать, або за типом «куртки» або «напівкуртки». Причини оніміння кінцівок (рук і ніг) дуже численні, здебільшого їх вдається виявити завдяки проведенню МРТ шийного відділу хребта з мієлографією. Лікування здійснюється залежно від причини, що викликала ураження шийного відділу спинного мозку, може бути як консервативним (при запальних та аутоімунних захворюваннях спинного мозку), так і оперативним (наприклад, при пухлинах або сирингомієлії).

8. Ураження головного мозку на рівні стовбура мозку або в протилежній півкулі мозку

Якщо німіють руки: 9 причин (і чи є серед них небезпечні)

Такі як інсульт, пухлини, демієлінізуючі захворювання можуть давати оніміння та інші (у тому числі рухові) порушення в руці, протилежній ураженій півкулі мозку (тобто якщо уражено ліве, відчуватиметься оніміння пальців правої руки, якщо ж оніміння пальців лівої руки – навпаки) ).

Разом про те, втрата чутливості як така зазвичай пов'язані з потенційно небезпечними життя розладами, як-от інсульти чи пухлини.

У разі підозри на таку поразку, рекомендується звернутися до невролога, пройти СКТ або МРТ головного мозку.

У випадку, якщо оніміння нападоподібне, може починатися з ноги, потім переходити на руку та обличчя, або у зворотному порядку, триває не більше 3 – 5 хвилин, можна запідозрити так званий джексоновський марш (варіант епілептичного нападу), в такому випадку крім СКТ або МРТ мозку необхідно пройти ЕЕГ.

Лікування залежить від причини, що спричинила ураження головного мозку.

9. Функціональні порушення

Ймовірно, при стресі багато хто помічав, що різко оніміли руки, при цьому німіти можуть не тільки руки, а й інші частини тіла. Таким чином, при стресових ситуаціях, тривозі, депресії наша психіка, яка є функцією мозку, впливатиме на якісь тілесні відчуття (психосоматика), особливо на чутливість.

Можна порекомендувати пройти стандартні тести на наявність тривоги та депресії – HADS, шкала тривоги Шихана, шкала депресії Бека, шкала депресії Гамільтона. Ця рекомендація принаймні дозволяє об'єктивно оцінити наявність проблеми, що може підвищити прихильність пацієнта до її вирішення.

Завдання невролога у разі зрозуміти, що проблема безпечна і направити пацієнта на консультацію психотерапевта.

Лікується функціональне оніміння когнітивно-поведінковою терапією та прийомом препаратів із групи антидепресантів (селективні інгібітори зворотного захоплення серототину та інші групи).

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua