Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

Кліщі дуже активні влітку. Ризик підчепити після прогулянки на природі досить високий.

Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

Запідозрити недобре непросто. Початкові симптоми цих інфекцій неспецифічні, нагадують звичайну застуду: млявість, біль голови, підвищення температури тіла. Однак при несвоєчасній діагностиці та лікуванні цих інфекцій можуть розвинутися тяжкі порушення з боку серцево-судинної та нервової систем, шкіри, очей.

Помітити вчасно

Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

Після прогулянки на природі уважно оглянь себе. Улюблені місця кліща на тілі людини – спина, шия, ноги, шкіра за вухами, пахви, пах.

Паразит, що напився кров'ю, схожий на червону бородавку або родимку розміром з невелику горошину. Тебе треба насторожити, що вона виросла на шкірі раптово: ще кілька днів тому нічого такого не було — раптом звідкись з'явилося. Не можна скалупувати таку освіту, інакше головка кліща залишиться у тебе в шкірі. Це місце буде запалюватися, утвориться рана, що довго не гоиться.

Як бути? Зверніться до найближчого травмпункту або поліклініки (адресу можна уточнити за номером 103). Якщо можливості швидко потрапити до лікаря немає, постарайся витягти кровосос самостійно в домашніх умовах.

Перед процедурою вимий руки з милом, одягни рукавички (гумові, латексні або скористайся звичайним поліетиленовим пакетом – це захистить шкіру, якщо ти ненароком розчавиш кровососа). Продезінфікуй місце укусу та інструменти: добре, якщо під рукою виявиться пінцет з манікюрного набору (краще з тонкими кінчиками) або викручувач. Викручувач – це інструмент, який не дозволяє стиснути паразита (на відміну від пінцету), а значить ризик інфікування значно зменшується. Зовні пристрій схожий на минигвоздодер або на вилку з двома загнутими зубцями (продається в аптеці та супермаркетах).

Як витягнути кліща.

Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

… ниткою

Зроби петлю із нитки. Акуратно накинь її між черевцем та головкою, затягни. Потім натягніть нитку, одночасно її закручуючи. Витягни кліща, повільно розгойдуючи і підтягуючи нитку.

…пінцетом

Постарайся захопити кліща пінцетом якомога ближче до місця, до якого він присмоктався. Тримай пінцет перпендикулярно поверхні укусу. Поверніть тіло навколо осі та обережно потягніть вгору. Не виривай, не смикай паразита, інакше хобот залишиться в ранку.

…викручувачем

Розташуй інструмент так, щоб кліщ опинився між двома зубцями, потім не поспішаючи обертай ручку навколо осі (крутити можна як за годинниковою стрілкою, так і проти), поки не дістанеш кровососа.

…шприцем

Краще брати шприц ємністю 2 см3. Відріж верхню частину (там, де зазвичай кріпиться голка) – зріз важливо зробити рівним. Змочіть шкіру навколо укусу водою. Щільно приклади шприц до ураженого місця, потягни поршень нагору. Витягнути кліща у такий спосіб складніше, тому він менш кращий.

Якщо відірвався хоботок

Уважно оглянь місце укусу. Якщо помітила чорну крапку, це означає, що голівка чи хоботок залишились у шкірі. Простерилізуйте голку. Витягніть головку так само, як і звичайну скалку. Потім змасти ранку спиртом, хлоргексидином чи йодом. Після вимий руки з милом.

Як витягти кліща у дитини? Так само, як і у дорослих. Не важливо, де він присмоктався – на голові, животі чи стегні.

Що робити далі

Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

Помісти кліща у банку з вологим диском, щільно закрий кришкою, постав у холодильник. Зберігати його можна 1-2 дні (більше він просто не виживе). Тому якнайшвидше звернися до лікаря. Кліща відправлять до районної лабораторії санепіднагляду, щоб з'ясувати, чи не заражений він вірусом енцефаліту чи спірохетою боррелією, що викликає хворобу Лайма. Якщо побоювання підтвердяться, то в першому випадку потрібно буде запровадити противірусний гамма-глобулін, а в другому – пройти курс антибіотиків.

Важливі правила

 • Не бери кліща голими руками, не роздавлюй його. Якщо на пальцях є мікропошкодження шкіри, бактерії чи віруси можуть потрапити у кров та призвести до зараження.
 • Не торкайся руками очей, рота та носа після вилучення паразита, щоб не занести інфекцію на слизові оболонки.
 • Не смикай різко пінцетом чи ниткою, інакше ти відірвеш черевце, а хоботок чи голова залишаться під шкірою.
 • Не припікай паразита сірником — навряд чи він вилізе, а ти можеш обпектися.
 • Не змащуй місце укусу гасом, кремом, алкоголем, олією, зубною пастою. По-перше, ти втратиш час, поки чекатимеш, коли під дією цих коштів паразит вилізе. По-друге, вони можуть на нього ніяк не вплинути. По-третє, може вистрибнути під шкіру токсини, у яких міститься інфекція.

На прийом до лікаря

Якщо після укусу ти помітила ці симптоми, поспішай до поліклініки.

 • На місці укусу з'явилося невелике почервоніння. Через кілька днів воно збільшилося (при цьому центр його світлішає) і поступово стало схожим на червоне кільце характерно для бореліозу.
 • З'явилися симптоми як за грипу: жар, озноб, слабкість, біль голови, біль у горлі чи суглобах. Так може виявлятися бореліоз чи енцефаліт.

Як запобігти укусу

Маленькі кровососи: як витягнути кліща правильно

 • Збираєшся на природу? Вибирай світлий одяг. На ній простіше помітити комах. Футболки, шорти, босоніжки для походу у лісі не найкращий варіант. Блузка з довгим рукавом або ветровка, штани, кросівки – те, що треба. На голову одягни кепку або косинку.
 • Користуйся репелентами. Оброби ними одяг, взуття, рюкзаки перед походом у потенційно небезпечну місцевість.
 • Після повернення з прогулянки зніми одяг, оглянь себе, прийми душ.
 • Якщо ти брала з собою на природу собаку, не забудь оглянути її: на тварин кліщі чіпляються частіше, ніж на людей.
 • Маленькі кровососи можуть поринути у квартиру з букетом польових квітів чи кошику з ягодами. Тому все, що ти принесла з лісу, старанно перебери.
 • Найкращий спосіб захисту від вірусного енцефаліту – щеплення. Є вітчизняна та імпортна вакцини. Зверни увагу: щеплення складається з двох ін'єкцій, які вводяться з інтервалом у 2 місяці. Вирушати на лісові прогулянки можна лише через 2 тижні після другої ін'єкції, коли виробиться імунітет. Щеплення від бореліозу поки що немає.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua