Збільшено лімфовузли на шиї: у чому причини і чи завжди потрібно їх лікувати

Ця проблема дуже поширена. І — відкриємо тобі секрет — часто не проблема, а лише показник боротьби організму з інфекцій. Отже, якщо запалилися лімфовузли на шиї, що робити і чи взагалі треба щось робити.

Збільшено лімфовузли на шиї: у чому причини і чи завжди потрібно їх лікувати

Шийний лімфаденіт або запалення шийних лімфатичних вузлів – знайоме всім стан. Часто ми відчуваємо нездужання, біль у горлі, тяжкість у голові, дискомфорт у шиї, чіпаємо свою шию і відчуваємо під пальцями великі округлі, часто чутливі утворення, які можуть досягати розмірів горошини і навіть більше. Це може бути проявом шийного лімфаденіту.

Що має бути в нормі

Під шийною лімфаденопатією або лімфаденітом зазвичай розуміється збільшення та можливе запалення шийних лімфатичних вузлів. Щоб зрозуміти, що це таке і в чому причина, треба спочатку розібрати, якими мають бути лімфатичні шийні вузли в нормі. У нормі вони можуть не пальпуватися (не визначатися при торканні шкіри над ними), як, наприклад, потиличні лімфатичні вузли. Передні шийні лімфатичні вузли при пальпації визначаються, але зазвичай не перевищують 5 мм (у дітей можуть бути до 1 см), безболісні, рухливі, еластичні, м'якій консистенції, неспаяні з оточуючими тканинами, шкіра над ними не виділяється порівняно з іншими ділянками.

Схема лімфовузлів на шиї

Збільшено лімфовузли на шиї: у чому причини і чи завжди потрібно їх лікувати probolezny.ru

При масивній атаці інфекційними агентами, що трапляється при інфекційному захворюванні, регіонарні лімфатичні вузли, тобто вузли, що умовно відповідають за імунну відповідь в області вхідних воріт на інфекційне або інше імуноопосередковане захворювання або стан, наприклад, при онкотрансформації та розвитку онкологічного захворювання, яке лімфоїдної тканини (тканини, представленої в лімфатичних вузлах), починають активно реагувати за рахунок активації спеціальних клітин – зокрема, макрофагів та лімфоцитів, розташованих у цих лімфатичних вузлах.

При цьому макрофаги забезпечують фагоцитоз або імунну клітинну відповідь, тобто безпосереднє поглинання антигенів або інфекційних агентів, а лімфоцити стимулюють гуморальний імунну відповідь, тобто вироблення антитіл, які повинні нейтралізувати антигени або інфекційних агентів.

Для кращого і найшвидшого залучення лімфатичні вузли розташовуються групами по ходу лімфатичних судин і біля кровоносних судин, таким чином, антигени та інфекційні агенти, що потрапляють у кров, негайно контактують з імунокомпетентними клітинами лімфоїдної тканини, розташованої біля їх місця проникнення.

Симптоми

Набрякла шия, лімфовузли збільшені — це ознака того, що десь у твоєму тілі щось не так. Коли лімфатичні вузли набухають, можна побачити:

 • Тяжкість і біль у ділянці шиї
 • Пухлість, яка може бути розміром з горошину або квасолю, або навіть більше
 • Залежно від причини збільшення є також інші ознаки та симптоми, які включають:
 • Нежить, біль у горлі, підвищення температури та інші ознаки інфекції верхніх дихальних шляхів
 • Загальне збільшення лімфатичних вузлів у всьому тілі. Коли це відбувається, це може вказувати на інфекцію, таку як ВІЛ або мононуклеоз, або порушення імунної системи, таке як вовчак або ревматоїдний артрит
 • Тверді, нерухомі вузли, що швидко ростуть, що вказують на можливий рак або лімфому
 • Температура
 • Нічна пітливість

Коли точно час до лікаря

Збільшено лімфовузли на шиї: у чому причини і чи завжди потрібно їх лікувати

У більшості випадків опухлі вузли повертаються до нормального розміру після того, як хвороба чи інфекція пройшли. Але на що слід звернути увагу:

 • Вузли, які набрякли дуже раптово
 • Їх розмір набагато більший, ніж має бути
 • Здаються твердими або не рухаються при натисканні
 • Залишаються опухлими більше 5 днів у дітей або від 2 до 4 тижнів у дорослих
 • Область навколо них стає червоною або фіолетовою, вона здається теплою або з'являється гній.
 • Раптова втрата ваги
 • Температура довго не минає
 • Нічна пітливість

Чому запалюються лімфовузли на шиї

Найбільш поширені причини збільшення шийних лімфатичних вузлів — гострі респіраторні захворювання, ангіна, гострі та хронічні тонзиліт та фарингіт, інші захворювання глотки, мигдалин, зубів, язика та інших органів та тканин цієї області. Також лімфаденопатію викликають інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірусна інфекція, туберкульоз, бруцельоз, токсоплазмоз, хвороба котячих подряпин, вітряна віспа, деякі венеричні, аутоімунні захворювання, гнійні захворювання області голови та шиї, ВІЛ-ефозія, ВІЧ-інфекція.

Також відомо, що причиною лімфаденопатії може бути прийом деяких ліків. Іноді, коли причину знайти не вдається, говорять про ідіопатичну лімфаденопатію, найчастіше вона проходить самостійно, без лікування. При цьому треба розуміти, що, якщо запалився лімфовузол на шиї, це ще не хвороба і, можливо, не потребує лікування, але може виявитися іншим захворюванням. Щоб з'ясувати причину збільшення та визначитися з подальшою тактикою щодо можливого лікування та обстеження, необхідно звернутися до лікаря.

Чим лікувати лімфовузли на шиї

Якщо збільшений лімфовузол на шиї (розташування у дорослих та дітей ми вже показали на фото) виявлено лише в одній області тіла, це називається локалізованим збільшенням. У більшості випадків ніякого лікування не потрібно, і воно просто пройде своєю чергою. Все поступово зменшиться до свого нормального стану.

При деяких інфекціях лікар може порекомендувати ліки, які допоможуть позбутися їх.

Буває також генералізоване збільшення – це означає, що вони є у двох або більше областях тіла. Зазвичай це свідчить про більш серйозне системне захворювання (тобто воно поширюється у всьому тілу). Це можуть бути:

 • Аутоімунні захворювання (наприклад, вовчак або ревматоїдний артрит).
 • Токсоплазмоз.
 • Інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, ВІЛ чи сифіліс).
 • Бактеріальні інфекції (наприклад, хвороба Лайма або черевний тиф).
 • Вірусні інфекції (наприклад, кір або вірус Епштейна-Барра).
 • Ракові захворювання (наприклад, лімфома чи лейкемія).

Ці стани вимагатимуть сильнішого лікування протягом тривалого періоду часу.

Болять лімфовузли на шиї: як лікувати вдома

Збільшено лімфовузли на шиї: у чому причини і чи завжди потрібно їх лікувати

Якщо ти відчуваєш болючість, можна лікувати опухлі лімфатичні вузли в домашніх умовах. Можна використовувати теплий компрес (сухий чи вологий). Також можуть допомогти знеболювальні препарати, що відпускаються без рецепта. Якщо збираєшся використовувати ліки для дітей, спочатку проконсультуйся з лікарем. Вони не зменшать лімфатичні вузли, але допоможуть тимчасово полегшити біль, поки тіло успішно бореться з інфекцією чи хворобою.

Також намагайся достатньо відпочивати. Відпочинок необхідний, щоб допомогти організму відновлюватись від основного захворювання.

Як можна запобігти збільшенню лімфатичних вузлів

Насправді лімфовузли потрібні, щоб показати, що організм бореться з інфекцією, і направити сили на лікування саме її.

Але якщо вони часто доставляють дискомфорт, можна зайнятися профілактикою. Варто вжити додаткових кроків, щоб не заражатися поширеними вірусами, виконавши такі дії:

 • Часто мити руки
 • Не торкатися слизових, очей і носа.
 • Триматися подалі від хворих людей.
 • Періодично дезінфікувати поверхню будинку або на робочому місці.
 • Висипатися, правильно харчуватися та займатися спортом, тим самим покращуючи роботу імунної системи.

Джерела та література:

1). Генрі П., Лонго Д. Збільшення лімфовузлів і селезінки / Внутрішні хвороби за Тінслі Р. Харрісон ». – 2002.

2). Давидова Л.А., Чайка Л.Д. Анатомія лімфатичної системи / Навчальний метод. Посібник, Мінськ: БДМУ, 2013.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua