Різко запаморочилося в голові: 5 серйозних причин, які не варто ігнорувати

Ми часто ремствуємо, що від проблем голова йде кругом. Тим часом, багато хто з нас знає, що таке запаморочення, не з чуток. Самопочуття зненацька погіршується, ноги стають ватяними, здається ще небагато — і можна втратити рівновагу. Чому ж голова паморочиться?

Різко запаморочилося в голові: 5 серйозних причин, які не варто ігнорувати

Нерідко від запаморочення страждають гіпотоніки – люди, схильні до зниженого артеріального тиску. Коли стрілки тонометра опускаються нижче за норму, мозок недостатньо постачається кров'ю і недоотримує життєво важливий кисень — звідси і погіршення самопочуття. Такий стан часто зустрічається у юнаків та дівчат з чутливою нервовою системою, підлітків під час гормональної перебудови організму, а також у жінок у певні періоди менструального циклу або у жінок елегантного віку під час менопаузи. Втім, голова може «піти довкола» через дегідратацію організму або, простіше кажучи, зневоднення.

Порада. Стрілки тонометра регулярно показують 95/60 мм. рт. ст., швидко втомлюєшся, часто страждаєш від головного болю, іноді бувають непритомності? Можливо, у тебе є гіпотонія. Щоб привести тиск у норму та зміцнити судини, починай ранок із контрастного душу. Він підвищує тонус організму, покращує мікроциркуляцію крові та загалом допомагає підбадьоритися. Крім того, займайся спортом. Запишись у басейн, купи абонемент у фітнес-зал, займися йогою — і ти напевно надовго забудеш про запаморочення.

У цій статті ви дізнаєтеся:

2 Ортостатизми

Різко запаморочилося в голові: 5 серйозних причин, які не варто ігнорувати

Ортостатичні запаморочення пов'язані з перерозподілом крові в організмі за швидкої зміни положення тіла. Найчастіше вони виникають після сну, коли людина різко схоплюється з ліжка, трохи почувши дзвінок будильника. Такі явища можуть з'являтися й у дачників, які просиджують на картках на улюблених грядках, а потім швидко піднімаються. А у людей похилого віку запаморочення здатне викликати навіть різке вставання зі стільця — у такий момент кров переміщається в нижню частину тіла і кровонаповнення мозкових судин об'єднується. У поодиноких випадках це може призвести до ортостатичного колапсу – втрати свідомості.

Порада. Різко встала зі стільця і відчула запаморочення? Повільно та спокійно опусти голову вниз. Якщо є можливість, постарайся лягти на диван або ліжко і злегка підніми ноги.

3 Вестибулярні порушення

Найбільш серйозний вид запаморочення називається вертиго. Це коли здається, що все довкола починає обертатися по колу. Іноді таке запаморочення не минає навіть, якщо заплющити очі. Може супроводжуватися нудною та блювотою. При вертиго людина втрачає працездатність, не може вставати та ходити. Причинами вертиго найчастіше є захворювання шийного відділу хребта, хвороби внутрішнього вуха із залученням вестибулярного апарату, порушення функції одного з відділів головного мозку мозочка.

Порада. При вертиго обов'язково зверніться до лікаря.

4 Голодування

Різко запаморочилося в голові: 5 серйозних причин, які не варто ігнорувати

Запаморочення може бути ознакою того, що мозок не отримує достатньої кількості енергії. Її ми черпаємо з універсального палива – глюкози, яку організм видобуває з вуглеводів. Коли нашим сірим клітинам вуглеводів не вистачає, голова починає «йти навколо». Однак суворі дієти, тривалі перерви між їжею, порушення вуглеводного обміну в організмі, цукровий діабет, шлункові недуги також є факторами, що спричиняють розвиток гіпоглікемічних станів, при яких різко знижується рівень глюкози в крові, що нерідко призводить до втрати свідомості.

Порада. Не відмовляйся від сніданку. Вранці з'їж порцію вівсянки або бутерброд із зернового хліба з скибочкою сиру та листям салату, а також випий чашку кави з молоком або чай із цукром. Цукор забезпечить клітини мозку необхідним паливом, а складні вуглеводи хліба та круп повільно всмоктуватимуться і довго підтримуватимуть рівень цукру в крові. Крім того, завжди носи з собою банан, яблуко чи апельсин – це чудові продукти для перекушування. Вони поступово засвоюються організмом, допоможуть надовго забути голод і здатні підтримувати оптимальний рівень цукру в крові протягом 1-1,5 годин.

5 Стрес

Сильні негативні емоції (гнів, тривога, переляк, паніка) можуть порушувати діяльність регуляторних механізмів центральної нервової системи та супроводжуватися різними симптомами – серцебиттям, головним болем, підвищенням тиску, онімінням окремих частин тіла, а також запамороченням.

Порада. Повернути фарби допоможуть дихальна гімнастика, точковий масаж, медитація.

Швидка допомога при запамороченні

Точковий масаж при запамороченні та вертиго

  • Великим пальцем руки помасажуй точку, розташовану на два пальці нижче за пупок.
  • Помасажуй точки, розташовані у западині за мочкою вуха, між нижньою щелепою та черепом.

Дихальні вправи

  • Сядь на коліна, поклади одну руку на живіт, іншу зверху на стегно. Роби повільний вдих і видих — ти маєш відчувати, як рухається черевна стінка.
  • Обхопи долонями грудну клітку під грудьми. При вдиху підніміть грудну клітку, при видиху злегка натисни на неї руками, ніби видавлюючи повітря.
  • Напруж м'язи живота. При вдиху підніміть плечі і верхню частину грудної клітки, при видиху опусти їх і одночасно розслабся.

Ароматерапія

  • Носи з собою лавандову ефірну олію.
  • Коли відчуєш наближення нападу, нанеси його на віскі або відлий краплю на хустку і піднеси до носа.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua