Симптоми інфаркту міокарда: як відрізнити від панічної атаки і чому у чоловіків та жінок вони різні

Серцевий напад дуже небезпечний. Але багато хто навіть не помічає його початок, не надаючи важливості деяких ознак. Розповідаємо, чим відрізняються ознаки серцевого нападу у жінок та чоловіків та як надати першу допомогу.

Симптоми інфаркту міокарда: як відрізнити від панічної атаки і чому у чоловіків та жінок вони різні

Коли виникає напад

Інфаркт міокарда («серцевий напад») виникає, коли приплив крові до серця сильно зменшується або блокується, що спричиняє пошкодження та смерть частини м'язів серця, якщо вчасно не втрутитися. При цьому, в момент нападу серце пацієнта вимагає багато кисню та поживних речовин, наприклад, воно швидко працює (при бігу, після щільного прийому їжі, при хвилюванні, прийомі деяких ліків тощо). Утруднення припливу крові коронарними судинами зазвичай відбувається через тромбів, скупчень холестерину в товщі судин чи тому, що судини сильно спазмовані, їх просвіт звужений. Відкладення холестерину в артеріях називаються бляшками – це найбільш часта причина інфаркту міокарда. Процес утворення бляшок називається атеросклерозом. Холестеринові бляшки в артеріях блокують перебіг крові каналами харчування для серця і порушують його роботу. Напади дуже небезпечні своїми ускладненнями. Якщо вчасно не надати першу допомогу при серцевому нападі, а після не дотримуватись правил відновлення та лікування, можуть розвинутися аритмія, тахікардія, серцева недостатність, а також можливі рецидиви.

Причини

Причиною не завжди є відкладення бляшок холестерину. Іноді спосіб життя людини, звичка курити, раптовий сильний стрес можуть стати причинами спазму в коронарній артерії і порушити кровотік до серця. Також серед причин зайва вага, гіподинамія, високий рівень глюкози у крові. Але якщо на спосіб життя та звички можна вплинути, знизивши ризик серцевої патології, тобто причини, на які вплинути не можна: вік (у літніх напади трапляються частіше), стать (їм більше схильні чоловіки).

Ознаки серцевого нападу

Симптоми інфаркту міокарда: як відрізнити від панічної атаки і чому у чоловіків та жінок вони різні

Симптоми можуть бути настільки різні, що в деяких людей вони слабко виражені або їх зовсім немає. Або, навпаки, у деяких людей вони можуть бути дуже яскравими та важкими і сильно лякати пацієнта та його оточення. Тому завжди при підозрі на перші симптоми інфаркту міокарда потрібно викликати швидку допомогу – оскільки вірний діагноз може поставити лише лікар, і лише при виконанні деяких тестів. Іноді поза лікарнею прояснити ситуацію буває складно, тому ніколи не можна відмовлятися від запропонованої госпіталізації, оскільки відмова може коштувати життя або, у кращому разі, зробити людину інвалідом.

До найчастіших симптомів інфаркту міокарда відносяться:

 • Біль у грудній клітці, по самій середині, яка описується, як давить, стискує, пекучий, ниючий;
 • Болі віддають у ліве плече, лопатку, хребет, в шию, в зуби, в щелепу, а іноді – і вгору живота, що може нагадувати печію;
 • Сильна втома, задишка при звичній активності (наприклад, при нешвидкій ходьбі, спробі одягнутися, під час розмови), часто до того ж додається холодний піт;
 • Може спостерігатися нудота, печія, відрижка, рідке випорожнення — це часто приводить пацієнта в оману, оскільки це наводить думки про харчове отруєння;
 • Легке чи сильне запаморочення;
 • Страх смерті, незрозуміла тривога.

Пацієнти похилого віку, що особливо страждають на «букет» хронічних захворювань, дуже часто якщо серед них є цукровий діабет, можуть бути схильні до безсимптомного перебігу хвороби (максимум турбує слабка задишка або неясна слабкість), або до «збочених» форм клінічної картини — наприклад, інфаркт може протікати за типом ГРВІ (хоча нежиті, кашлю, болю в горлі та інших симптомів немає), або болів угорі живота, або ж як імітація харчового отруєння: з блювотою, нудотою та/або діареєю.

І хоча найчастіше напади трапляються раптово, насправді більшість людей можуть мати «провісники» — симптоми, які з'являються за кілька годин, днів і навіть тижнів. Найнадійнішим провісником є біль у грудній клітці, як правило, в самому її центрі, який не проходить відразу після відпочинку. Серед «провісників» також можуть бути: зниження переносимості звичних навантажень (наприклад, людина швидким кроком легко йшла до метро, але в останні дні відчувається тяжкість, втома, які не можна нічим пояснити), підвищення цифр артеріального тиску, їхня нестабільність, безпричинна тривога.

Як відрізнити панічну атаку від серцевого нападу

Іноді особливо недовірливі пацієнти можуть підозрювати у себе проблеми із серцем, але насправді вона виявляється панічною атакою (ПА). Важливо знати, як відрізнити ПА серцевого нападу.

Атака може виникнути у час, а напад — зазвичай при фізичної активності. Запідозрити проблеми із серцем можна за кілька годин, атака ж починається різко. ПА проходить сама приблизно за 20 хвилин, а біль у серці не проходить. Також атака не супроводжується значними змінами в тиску та пульсі, при інфаркті ж спостерігається підвищення тиску.

І все ж таки симптоми і того, і іншого можуть піти по-різному — завжди краще викликати лікаря.

Чому симптоми у чоловіків та жінок різняться

Симптоми інфаркту міокарда: як відрізнити від панічної атаки і чому у чоловіків та жінок вони різні

Ознаки серцевого нападу у чоловіків та жінок багато в чому схожі. Людина може відчути сором у грудях або поскаржитися на ниючий біль у лівій руці. Цей біль може віддаватися в шиї, нижній частині обличчя та у спині. Можуть з'явитись холодний піт, задишка, нудота (вони часто спостерігаються у жінок).

Раніше вважалося, що інфаркт, як і серцево-судинні захворювання, більше загрожує чоловікам. Однак насправді для жінок вони не менш небезпечні — тим більше, що напади можуть протікати зовсім по-іншому.

Як правило, серцеві напади раніше трапляються у чоловіків. Вони можуть виявити себе вже до 42-45 років. У жінок це захворювання виявляють на 10 років пізніше – до 55 років.

До цього віку у людини, як правило, з'являються супутні захворювання у вигляді високого тиску, надмірної ваги, хронічного стресу, цукрового діабету, високого рівня холестерину в крові. Зазвичай люди роблять головну помилку – відмовляються від фізичної активності. Усе це підвищує ризик серцевого нападу. При цьому жіночу серцево-судинну систему все ж таки захищають гормони естрогени. Вони підвищують рівень корисного холестерину, що захищає коронарні судини. З початком клімаксу їхня кількість зменшується, а ризики хвороб зростають.

Небезпека жіночого в тому, що він дуже часто (приблизно у 30% випадків) проходить практично безсимптомно. У чоловіків зазвичай проявляються класичні, більш явні ознаки (біль за грудиною, стенокардія) — такі здебільшого симптоми інфаркту міокарда, у жінок перші ознаки, можна сказати, розмиті — це можуть бути больовий синдром у животі, спині, навіть шиї, нудота , слабкість, відчуття занепокоєння, втрата апетиту Деякі можуть навіть прийняти цей стан на початок вірусної інфекції та не надати йому значення. Якщо виникає біль у серці, то він не такий сильний, як у чоловіків.

Жінки схильні до нетипового прояву захворювання, наприклад, коли біль короткочасний, що прострілює, найчастіше відзначається не в середині грудної клітки, а в шиї, лопатці, в лівій руці. У деяких випадках першим симптомом інфаркту є непритомність, оскільки відбувається раптова зупинка серця. Тому важливо викликати «швидку допомогу» за будь-якої втрати свідомості.

Що робити при серцевому нападі: перша допомога

Якщо на твоїх очах людина знепритомніла, і ти думаєш, що у неї серцевий напад, спочатку подзвони по телефону 103 або 112, і виклич допомогу. Поклич на допомогу інших людей, якщо це можливо. Потім перевір пульс і дихання – якщо їх немає, приступай до серцево-легеневої реанімації (СЛР):

 1. Якщо ти навчена СЛР і впевнена у своїх силах, почни з 30 стисків грудної клітки, а потім зроби два штучні вдихи, потім цикл потрібно знову повторити.
 2. Якщо ти не навчена СЛР, роби масаж грудної клітки. Тобі потрібно сильно і швидко натискати на груди потерпілого – приблизно 100-120 стиснень за хвилину (2 натискання на секунду). Під час масажу продовжуй кликати на допомогу, можливо знайдеться людина, навчена СЛР.

Якщо людина свідома, потурбуйся про те, щоб:

 1. Якнайшвидше викликати «швидку допомогу» або «службу порятунку»
 2. Він був спокійний (повідом йому, що він у безпеці, і допомога вже їде)
 3. Він зайняв зручне становище (ідеально з піднятою головою і опущеними вниз ногами, напівсидячи або сидячи), не метушився, не розмовляв, просто перебував у спокої.
 4. Йому було досить свіжого повітря, одяг не стискував його дихання
 5. Прийняв аспірин (ацетилсаліцилову кислоту) у потрібній дозі (див. вище), а також нітрогліцерин, якщо це раніше дозволив йому лікар. Якщо нітрогліцерин раніше не застосовувався – не потрібно його давати.

Не дозволяй іншим людям класти в рот постраждалому якісь ліки, особливо якщо він непритомний!

Якщо є підозри, що напад трапився в тебе

Негайно зверніся за допомогою, викликавши швидку або звернувшись до служби порятунку. Попроси будь-якої найближчої людини викликати тобі допомогу або відвезти тебе до лікарні, якщо екстрені служби з якихось причин недоступні. Сідай за кермо лише в тому випадку, якщо іншого виходу немає. Увімкни аварійні сигнали, не ганяй — ти можеш занапастити інших людей. Якщо лікарня далеко чи ти не знаєш, де вона — зупинися біля будь-якого поста ДІБДР, пожежної частини чи будь-якої клініки (навіть приватної, навіть ветеринарної) та попроси про допомогу. На території Росії вся невідкладна допомога надається безкоштовно.

Коли допомога викликана, виконай такі дії:

 1. Якнайшвидше затаїся, перейди в стан спокою. Перед цим відчини вікна, зніми з себе тісний одяг. Не можна курити, їсти, пити до приїзду лікаря: просто не рухайся.
 2. Візьми нітрогліцерин, якщо до цього тобі прописав його лікар. Якщо ти до цього ніколи не приймала його, не роби цього, навіть якщо оточуючі наполягають. Нітрогліцерин може різко знизити тиск, призвести до сильного головного болю, але найгірше, у тих, хто його не приймав, він може збільшити площу ураження серця. Якщо ти до цього приймала нітрогліцерин за порадою лікаря — побоюватися нема чого.
 3. Візьми половину таблетки аспірину в 500 мг, розжувавши препарат і запивши його водою. Це суттєво збільшить шанси на те, що серцева тканина виживе та повернеться до норми.

У лікарні вказати на те, чи насправді трапився інфаркт, допоможе діагностика за допомогою ЕКГ. Електрокардіограма дозволяє виявити його локалізацію (інфаркт задньої стінки лівого шлуночка, перегородки, передньої стінки, бічної стінки, базальної стінки лівого шлуночка), поширеність, глибину ураження, стадії розвитку (ішемія, ішемічне ушкодження, некроз).

Що потім: відновлення та нові звички

Симптоми інфаркту міокарда: як відрізнити від панічної атаки і чому у чоловіків та жінок вони різні

Після інфаркту на серцевому м'язі залишається рубець, який впливає на подальшу роботу нашого двигуна. Тому після такого потрясіння потрібно залишити шкідливі звички і почати вести здоровий спосіб життя, що включає регулярну фізичну активність самопочуття, приймати запропоновані препарати.

Є дані, які підтверджують, що люди, які підтримують фізичну активність після перенесеного інфаркту міокарда, у 7 разів рідше піддаються повторним нападам. Це не означає, що після серцевого нього людина має бігти до спортзалу. Кардіолог призначає спеціальну курсову програму, яка дозволяє в доступному темпі відновити здоров'я, навчитися жити після серйозного потрясіння та почуватися добре.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua