SPOD – чому цей світ уже пройдено і більше не повернеться?

SPOD – чому цей світ уже пройдено і більше не повернеться?

SPOD-світ вважається ідеальним для людської психіки. Він передбачуваний, стійкий, простий та зрозумілий. Але вже давно скінчився. Йому на зміну прийшов спочатку VUCA, а згодом і BANI-світ. Менш стабільні та абсолютно непрогнозовані.

Що таке SPOD-світ?

SPOD – чому цей світ уже пройдено і більше не повернеться?

Фотограф: Mikhail Nilov

У затишному та стабільному SPOD-світі нашим предкам пощастило жити приблизно до середини минулого століття. А потім почалися стрімкі зміни.

Поняття SPOD розшифровується так:

  • S – стійкий (steady);
  • P – передбачуваний (predictable);
  • O – простий (ordinary);
  • D – певний (definite).

Це був стійкий та цілком зрозумілий світ.

Наприклад, людина точно знала, що після школи вирушити здобувати професію, потім влаштуватися на роботу і присвятить їй більшу частину життя. Звичайно, в процесі все навколо змінюватиметься, але незначно і практично непомітно для людей.

Такий пристрій був актуальним для всього світу. Зрозумілий кожен новий етап життя. Коли вже з раннього віку приблизно знаєш, що і як робитимеш далі.

За винятком непередбачених критичних обставин світ був передбачуваним. Наприклад, якщо людина збиралася займатися ресторанним бізнесом, вона розуміла, що ця справа залишиться актуальною в усі часи.

І лише 20 рік кардинально змінив такі уявлення. Стало зрозуміло, що немає жодної стабільної життєвої сфери. Ресторанний бізнес (або туристичний), що здавався непорушним останніми роками, раптом звалився. Це вибило зі звичної життєвої колії багатьох людей.

Окремо варто відзначити простоту SPOD-світ. Там не було жодної складності та неоднозначності. Наприклад, не існувало популярної сьогодні трипикової моделі освіти. З другим та третім працездатним віком (після 30 та 55 років).

SPOD – чому цей світ уже пройдено і більше не повернеться?

VUCA світу більше немає. Вітаємо BANI світ

Якщо людина чудово володіла якоюсь інформацією, то з її допомогою могла будувати кар'єру і заробляти десятиліттями. Сьогодні концепція світу змінилася ще й тому, що вона почала активно розвиватися. Інформація старіє неймовірно швидко. Те, чому людина навчалася ще 5 років тому, стає абсолютно неактуальною.

Ще однією важливою характеристикою світу, що обговорюється, була визначеність. Це складова впевненості. У собі, у завтрашньому дні, у майбутньому загалом.

Не дивно, що в такому стійкому, зрозумілому та певному світі було набагато менше людей із різними психічними розладами. Наприклад, із неврозом, депресією. А також із тривожним та тривожно-депресивним розладом.

Особливості SPOD-світу

Ще 80 років тому людина стикалася зі значно меншою кількістю інформації, ніж сьогодні, щодня. Наприклад, середньостатистичний чоловік носив із собою записну книжку, кілька разів на день бачився з сусідами та отримував від них новини. А також раз на 2-4 тижні зустрічався з друзями.

За бажанням він міг почитати газету. Або спитати дружину про те, що сталося у неї за минулий день. Це цілком комфортна ситуація для більшості людей.

Тоді людина не мала:

  • відразу кілька месенджерів у кишені з постійними оповіщеннями;
  • багатозадачних посад на роботі;
  • необхідності постійно вчитися та нескінченно розвиватися;

SPOD – чому цей світ уже пройдено і більше не повернеться?

Giphy

  • великої кількості не лише реальних, а й віртуальних друзів;
  • необхідності буквально щохвилини обробляти величезні потоки інформації та даних.

Старий передбачуваний SPOD-світ проіснував досить довго. З ним довелося попрощатися після масового поширення комп'ютером. Трансформація у кілька разів прискорилась із появою інтернету.

Старому світу вдавалося зберігатися до того часу, поки технології стали розвиватися швидше, ніж змінювалося лише одне покоління. І поки що це не вибило людей зі звичної життєвої колії.

На зміну SPOD-світу спочатку прийшов VUCA, а потім і BANI-світ. Відлік останнього розпочався лише приблизно з 2020 року. Він сильно пов'язаний з коронавірусом та його впливом на звичне людське життя.

Величезна кількість людей сьогодні продовжують нудьгувати за старим світом. І десь у глибині душі сподіватися на його повернення. Щоб комфортно почуватися в новому світі, в першу чергу потрібно прийняти думку, що колишні порядки та правила вже ніколи не повернуться і не будуть актуальними.

Потрібно уважно вивчити усі три концепції. І зрозуміти, у чому полягає основна різниця між усіма трьома світами. Це допоможе не продовжувати діяти за старою звичною схемою, а розпочинати вивчати нові стратегії. Ті, які є успішними в оновленому сучасному світі. І дозволяють без втрат досягати своїх цілей.

Найскладніше назавжди попрощатися зі SPOD-світом виявилося для дорослих і людей, що вже відбулися. Наприклад, у їхній голові не вкладається, як може вимагатися нескінченно вчитися та розвиватися. А коли тоді розслаблятися і просто жити це життя? Але тут вже кожна людина сама приймає рішення, чого б вона хотіла в ідеалі від свого майбутнього.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua