Перехід на особистості в суперечці як ознака слабкості в діалозі з опонентом

Перехід на особистості в суперечці як ознака слабкості в діалозі з опонентом

Щоб домогтися успіху в житті, необхідно вміти аргументовано сперечатися, вести переговори і дискутувати. Але не забувай, що не можна діалог перетворювати в сварку або глобальний конфлікт.

Завжди необхідно поважати опонента, його думку і позицію.

Але деякі просто ігнорують це і починають переходити на особистості. Що це означає і що з цим робити?

Що значить «перейти на особистості»

Перехід на особистості в суперечці як ознака слабкості в діалозі з опонентом

Фото автора MART PRODUCTION: Pexels

Коли у твого співрозмовника закінчилися всі аргументи, але йому неодмінно треба перемогти в суперечці (або хоча б не програти його остаточно), він починає «чіпляти» особисто тебе. Людина нездатний прийняти твою точку зору, і взагалі зрозуміти суть вашої розмови, тому він і створює такий бар'єр.

І ось, коли опонент вже розуміє, що суперечка програний, головним його завданням стає принизити тебе, зачіпаючи твої особисті якості, поведінка, досягнення і зовнішній вигляд. «Перехід на особистості» – це психологічний прийом, який відомий ще з часів римських ораторів, які були дуже успішні в образах своїх опонентів.

І сам сенс даного прийому в тому, щоб дозволити образити іншу людину, замість того, щоб привести вагомі аргументи і факти.

Але зараз, в сучасному світі, такий прийом показує тільки те, наскільки слабка людина морально. Він піддається нестримному бажанню вийти з суперечки переможцем, і закриває очі на те, що істинно.

І адже такий психологічний прийом дійсно працює. Ніхто не захоче дискутувати далі з тим, хто здатний образити і принизити людину заради того, щоб виставити себе правим.

Ось як виглядає цей прийом:

 • Опонент А наводить аргументи опонента В;
 • Опонент У знає щось недостойне, компрометує або шокуюче про опонента А;
 • Опонент У ставить про це до відома опонента А;
 • У більшості випадків думка опонента В – хибне і нічим не підкріплене.

Уникнути цієї психологічної хитрощі не вийде, якщо суперечка вже почався. Тому що як би ти себе не вела, якщо людина схильна до подібного роду поведінки, то ти можеш тільки захищатися і спробувати зберегти свої нерви.

Типи переходів на особистості

Існує кілька різновидів даного прийому:

 • Образа співрозмовника.

Може бути явним і завуальованим. Спочатку людина веде лінію спору, а потім починає ображати опонента, ведучи подальшу дискусію вже навколо його особистості. І це є остаточним програшем в суперечці, про що і слід сказати людині, а потім згорнути вудки;

 • Звернення до особистих якостей.

Тут починається тиск і спроба поставити людину в ситуацію, де він вже не може висловити іншу точку зору. Робиться це, наприклад, подібною фразою «Ви ж розумна людина і не можете всерйоз вважати …». В даному випадку можна погодитися з тим, що ти розумна людина і продовжити наводити свої аргументи;

 • Недоречні відсилання до авторитету.

Найбанальніше: «ти не правий, тому що я старше і краще знаю». Тут потрібно відразу обрубувати на корню, кажучи, що вік тут не має ніякого значення, тому що обговорюються конкретні факти в конкретній ситуації.

Перехід на особистості в суперечці як ознака слабкості в діалозі з опонентом

Перехід на особистості

Існують ще кілька типів переходу на особистості, але це найосновніші, які можуть зустрітися тобі в реальному житті.

Як обчислити людини, здатного перейти на особистості

Оскільки зараз свій вільний час люди вважають за краще проводити час в соціальних мережах, любителів принизити інших людей можна зустріти в коментарях під публікаціями. Відчуваючи вседозволеність і знаючи, що їх ніхто не зможе обчислити, вони дають волю своїм гнилим поривам.

Але, тобі також і доводиться комунікувати з людьми вживу. Тому, непогано було б дізнатися того, з ким суперечки марні, ще до початку дискусії.

Ось які ознаки можуть на це вказати:

 • Є дві точки зору: його і неправильна.

Вони завжди намагаються довести щось одне, не визнаючи існування іншої думки. Таким людям завжди не все одно, як ти одягаєшся, який вибір робиш, як себе ведеш. Вони здатні лізти зі своїми порадами навіть тоді, коли їх ніхто про це не просив;

 • Створення безглуздою полеміки.

Ці люди завжди намагаються в чомусь звинуватити свого співрозмовника або всіляко суперечать. Озирнутися не встигнеш, як уже будеш втягнута в безглузду суперечку, предмет якого залишиться загадкою;

 • Відсутність виховання.

Якщо людина здатна висміяти або образити зовнішність, поведінку, вибір іншого поза спору, то зробить це і пізніше, почавши дискусію. Пильнуй за людьми і звертай увагу, як вони поводяться в суспільстві;

 • Украй не стримані.

Витримка у таких сперечальників абсолютно відсутня. Будь-яка конфронтація провокує в них бажання зробити людині боляче. І якщо вони не можуть дозволити собі фізичну силу, то пустять в хід моральні страждання;

 • Стабільність.

Якщо ти знаєш, що людина, яка перед тобою, часто переходить на особистості в суперечках і поза ними, то постарайся його не провокувати. Спонтанний перехід – це швидше виняток. Людина, як правило, використовує цей психологічний прийом регулярно, тому що знає заздалегідь, що з спору йому переможців не вийти.

Тому, якщо помітила щось подібне, то не дратуй сперечатися з такою людиною. Тому що результат тут буде один: він відчує задоволення, а ти розчарування, образу і небажання спілкуватися з таким нетактовним людиною.

Як відповісти людині, яке перейшло на особистості

Яким же чином можна убезпечити себе і впоратися з людиною, яка не бажає використовувати аргументи, а пускається в образи?

Є 4 основних способи:

 • Будь готова до того, що такий спір обов'язково переросте в серйозний конфлікт.

Далеко не кожна людина буде терпіти образи на свою адресу. Звідси і з'являється агресія. А все тому, що всі образи не є правдивими. Вони придумані на ходу в процесі суперечки. Іноді навколишні вірять в ті факти, які наводить той, хто перейшов на особистості, а через це може постраждати честь і репутація того, кого образили;

 • Ні в якому разі не реагуйте.

Якщо спір зупинити вже неможливо, то стій на своєму і продовжуй приводити правдиві аргументи і обґрунтовані факти. Чи не будь схожим своєму опонентові і не починай використовувати перехід на особистості слідом за ним. Люди, які застосовують такий метод не гідні поваги і довіри навіть під час мирної бесіди;

 • Якщо ти вступила в дискусію, то старайся тримати дистанцію.

Найкращим рішенням буде припинити розмову, як тільки в ньому почали з'являтися образи. Твій опонент може залишитися цим незадоволений, і навіть почати переслідувати тебе, сподіваючись на реванш;

 • Коли ти точно знаєш, що ця конкретна людина схильний переходити на особистості, то просто не дратуй ним суперечка.

Залишайся на нейтральній території. Продовжуй бути йому колегою, одногрупницею, сусідкою. Розмовляйте про що завгодно, але не вступай в дискусію. Такі люди дуже люблять піднімати «животрепетні» теми і намагатися обговорити політику, релігію і сімейні цінності. Саме в цих темах вони, як їм здається, розбираються краще за всіх, а ти навіть не варта мати власну думку.

Тепер ти знаєш трохи більше про таке психологічному прийомі, як «перехід на особистості».

Будь розумніший і застосовуй отримані знання.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua