Зміна сезону без стресу: що таке адаптогени та які насправді потрібні восени

Ти теж чула про «чарівні» ліки адаптогени? А чи такі вони чарівні та які «адаптогени» справді допоможуть зустріти осінь у всеозброєнні, — розповідає лікар-терапевт Олександр Лаврищев.

Зміна сезону без стресу: що таке адаптогени та які насправді потрібні восени

Адаптогени — термін, введений в 1947 році в СРСР для опису широкої групи ледарств, які допомагають організму пристосовуватися різним змін фахівців середовища: зміні часових поясів, підвищених фізичних навантажень, праці на вулиці, в. Сьогодні цей термін вважається застарілим, тому виявляє з себе занадто велику групу різнорідних препаратів, принцип дії яких не тільки буває малозрозумілий або невідомий, але головне — в переважній більшості випадків не доведений науково.

Відразу передбачимо важливе питання: «Як це тає — я (моя знайома, бабуся, Єлега і т.д.) все життя приймає адаптогени і каже, що все чудово працює!» У 20% випадків добре працює крейда або вода, якщо їх дати людині, який хворий — сьогодні для переконливої доказовості дії препаратів потрібно проводити спеціальним чином влаштовані наукові дослідження.

У цій статті ви дізнаєтеся:

Справжні «адаптогени»

На лікарські препарати, як ми сказали, не варто сподіватися, але тим не менш, у осінь, що насувається, корисно знати про «адаптогени», які дійсно працюють.

1. Світлотерапія

Сезонний афективний розлад — це особливий вид депресії, який зачіпає велику кількість людей, коли збільшується тривалість сонячного дня і сонце гріє землю не та інтенсивно. І хоча термін «депресія» в російському прочитанні часто позначає зниження настрою, цей розлад може виявлятися і нарощенням апетиту, сонливістю, безсонням, слабкістю. Сьогодні у продажу є прилади світлової терапії – вони виконані у формі очей (але коштують дорожче) або у вигляді настільної лампи (вона дешевше, але при цьому лікуватися можуть відразу всі члени сім'ї). Як правило, перебування з відбитими очима у приладу по 30 хвилин на день достатньо (у цей час можна, наприклад, читати), щоб «прогнати» осінню нудьгу. Ефективність світлової терапії підтверджена науково, а в деяких державах заплачена заонодавчо ĸаĸ міра боротьби з сезонною депресією.

2. Боротьба з авітамінозом

Зміна сезону без стресу: що таке адаптогени та які насправді потрібні восени

Незважаючи на те, що безконтрольний прийом полівітамінів підвищує шанс розвитку онозахворювання (приймати ці препарати потрібно тільки з дозволу лікаря), іноді тобі може не вистачати тих чи інших вітамінів. Сьогодні достатньо пройти консультацію грамотного терапевта, щоб з'ясувати твої фагітори рису авітамінозу.

Також бажано визначити рівень 4 вітамінів, які найчастіше дають дефіцити: заліза (здається аналіз на феритин), вітаміну В12, фолієвої кислоти, вітаміну D, здавати інші вітаміни не потрібно. Результати обговори з лікарем.

3. Контроль мелатоніну

Це — гормон мозку, який регулює цирадні ритми. Сьогодні випускається у вигляді синтетичних ледарств і БАДів. Ідеально підійде тим, що повернувся додому з відпустки, після того, як контрастність зміни лімату восени і взимку найбільш разюча.

4. Здоровий сон, правильне харчування, регулярна фізична активність

Насправді вони мають стати твоїми найкращими друзями на усі сезони. Вони допоможуть тобі впоратися з усіма напастями осені краще за будь-які препарати.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua