Невиправдані очікування в стосунках з собою та іншими і образа через них

Невиправдані очікування в стосунках з собою та іншими і образа через них

Синдром завищених очікувань – це патологія, при якій людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в його голові. Чи часто ти ідеалізувала когось, з ким, наприклад, тільки що познайомилася, а потім розбудовувалася, що він зовсім не такий? Люди не зобов'язані відповідати твоїм очікуванням, адже вони навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь «ідеальну» місію.

Так, коли те, чого ти чекаєш, не виправдовується, це викликає дискомфорт. І не тільки особисто тобі. Наслідки можуть позначитися і на відносинах. Як зрозуміти, чи є у тебе така патологія і чи потрібно з нею боротися?

Симптоми синдрому невиправданих очікувань

Невиправдані очікування в стосунках з собою та іншими і образа через них

Фото Fa Barboza on Unsplash

Людина знаходиться в постійному очікуванні реакції на якісь свої досягнення. Але ці самі досягнення зрозумілі і потрібні тільки йому. Тут і з'являється обурення і образа на весь світ. Адже як так? Я ж стільки працювала, а багато грошей отримує сусід. Я готую по три рази на день, квартира блищить, а квіти несуть подрузі, яка цілими днями дивиться серіали.

За такими ознаками можна зрозуміти, що тебе «накрив» цей синдром і пора щось змінювати:

 • Різкі перепади настрою, які залежать від поведінки близьких людей, партнера або життєвих сюрпризів;
 • Неминаючий тривожність через очікування кінцевого результату твоїх планів;
 • Гіперконцентрація на роботі, яка повинна показати твої героїчні зусилля, які, як очікується, будуть гідно оцінені начальством;
 • Прискорене серцебиття і розлад сну через знаходження в постійному стресі, тому що очікування не збігаються з реальністю;
 • З'явилася потреба в тотальному контролі над рідними і близькими, одержимість їх життям і необхідність керувати нею, маніакальне бажання давати поради, не шкодуючи себе.

Є величезний мінус такої поведінки: ти можеш розгубити всіх, хто тобі доріг. Далеко не всі готові будуть змінитися заради іншої людини і жити, намагаючись виправдати його цілі та очікування.

Наслідки для людини

Коли ти чогось чекаєш, твоє підсвідомість формує конкретний результат подій і життя, яка повинна буде початися. Така людська психологія.

Подумки ти вкладаєш енергію в цей сформований образ і чекаєш, коли все почне здійснюватися. Але віддачі від цього абсолютно ніякої. Чим більше ти думаєш про своє бажання, тим слабкіше стаєш.

Тобі здається, що якщо дуже сильно чогось захотіти, то це обов'язково здійсниться. Це може спрацювати, якщо все залежить тільки від тебе. Але якщо ти очікуєш, що інші люди чарівним чином зроблять все за тебе, то доведеться розчаруватися. У них можуть бути свої ідеї, цілі і бажання.

Найстрашніше наслідок завищених очікувань – перманентний стрес. Якщо ти занадто вимоглива до інших, а вони не виправдовують те, чого ти чекаєш, ти починаєш дивитися на це як на зраду.

В результаті ти втрачаєш можливості отримувати задоволення від життя, намагаєшся стукати в «закриті двері» і постійно розчаровуєшся.

Невиправдані очікування в стосунках з собою та іншими і образа через них

невиправдані очікування

У тебе пропадає здатність тверезо оцінювати свої можливості. Ти хочеш багато заробляти, але нічого для цього не робиш, а тільки страждаєш, тривожить і знову розчаровуєшся, скаржачись на несправедливість.

Такі терзання рано чи пізно призводять до важкої форми депресії.

Наслідки для відносин

Жіночі очікування в стосунках дуже часто завищені. Є навіть жарт, в якій він просто запросив її на танець, а вона вже представила себе в білій сукні і те, які гарні у них будуть діти.

А він просто запросив її на танець.

У житті приблизно так все і відбувається. А якщо жінка вже перебуває у відносинах, то вона вважає, що чоловік повинен повністю відповідати її вимогам.

Ти можеш всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі і потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєш його критерії щастя. Пам'ятай, що спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоб це тривало.

Зрозуміло, якщо ти віддаєш всю себе коханій людині, то хочеш відповідної віддачі. Але не потрібно відразу ображатися на коханого, якщо її немає. Поговори з ним: поясни, як ти бачиш щастя, чого ти чекаєш, як оцінюєш ваші відносини. Вислухай і його позицію. Можливо, у нього теж є свій сформований образ, який зажадає змін з твого боку.

Найголовнішим наслідком небажання відмовитися від завищених очікувань стане те, що партнер не витримає постійних докорів, невдоволення і спроб «прогнути» його під себе. Йому, може бути, просто досить того, що він поруч з тобою. Це робить його щасливим. Він може бути абсолютно не в захваті від бажання постійно доводити, що він тебе любить. А особливо якщо ти нав'язуєш придумані для цього способи.

Якщо ти любиш свого партнера більше, ніж він тебе, і готова йти на великі жертви (кинути роботу, переїхати в інше місто, розірвати всі зв'язки з друзями), то не чекай, що і коханий відповість такими ж величезними почуттями. Це був повністю твій вибір.

Через рожеві окуляри ти абсолютно не бачиш справжніх причин того, чому ваші відносини не зовсім складаються. Спочатку ти починаєш звинувачувати себе, а потім висувати вимоги і коханому. Підсумок закономірний: ніхто з вас не щасливий. І тепер ваші відносини завжди будуть супроводжувати розбирання, образи, з'ясування, хто і що кому винен і чому зобов'язаний.

Чоловіки не вміють читати думки. Тому для збереження відносин необхідно розмовляти і з'ясовувати, чого ви обидва очікуєте, і в чому полягає спільне щастя.

Як заспокоїти завищені очікування

Важко відпустити всі свої рожеві мрії і змінити ставлення до оточуючих людей. Але це цілком реально. Досить постаратися змінити ставлення до власного життя.

 • Подорослішавши.

Подивися об'єктивно на навколишній світ і близьких тобі людей;

 • Став реальні цілі.

І дрібними кроками, поступово реалізовуй їх. Сподівайся на себе, а не чекай подачок від долі або інших людей;

 • Усвідом.

Зрозумій, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні тобі, ні тим, з ким ти їх зв'язуєш;

 • Прийми як факт.

Всі твої вчинки – це твій вибір. А то, що ти вважаєш боргом партнера перед тобою – його вибір і його сприйняття ваших відносин;

 • Не порівнюй.

Нікого. Ні себе з іншими людьми, ні свого партнера. Навчися бачити у всіх щось хороше і те, що кожна людина унікальна.

 • Насолоджуйся.

Поверни свою внутрішню гармонію. Забудь всі образи, і почни заново отримувати задоволення від життя.

Якщо раптом ти зрозумієш, що зовсім нічого не виходить, а розчарування так і не покидає тебе, звернися до фахівця.

Психолог допоможе зрозуміти твої справжні бажання, відкриє поняття щастя і навчить приймати і цінувати інших людей з усіма їх недоліками.

Це потребує великих душевних переживань, але з появою нових цілей і життєвих опор, все стане легше.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua