Причини дратівливості і способи позбавлення від неї

Дратівливість – тимчасова або перманентна особливість характеру людини, що характеризується підвищеним реагуванням на зовнішні і внутрішні чинники. Супроводжується злістю, агресивністю, тахікардією, прискореним диханням, напругою в м'язах. Які основні причини дратівливості і як від неї позбутися – розбираємося з Zmorshki.in.ua.

Причини дратівливості і способи позбавлення від неї

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

причини дратівливості

Що провокує дратівливість? Фахівці відзначають: причини можуть бути фізіологічні, психологічні тригери. Впливати і на дратівливість можуть і захворювання. Поговоримо про кожну групу чинників докладніше.

Фізіологічні причини дратівливості

Темперамент. Особливості темпераменту залежать від типу роботи центральної нервової системи. Так, дратівливість властива людям з рухомим і нестабільним типом ЦНС – меланхолікам і холерикам.

Гормональний дисбаланс. При зміні гормонального фону – дефіциті одних гормонів і профіцит інших – змінюється мозкова діяльність, включаючи роботу ділянок мозку, які відповідають за емоції. Цим пояснюється надмірна дратівливість жінок під час критичних днів, при вагітності і клімаксі.

Втома. У людей з хронічною втомою порушується баланс процесів збудження і гальмування в ЦНС. В результаті зростає реактивність організму, знижується здатність адекватно оцінювати надходять в мозок дані і давати на них правильну реакцію. З цієї причини виникає дратівливість, наприклад, при вирішенні побутових проблем, спілкуванні з оточуючими.

Недосипання. При дефіциті сну в тілі зростає рівень стресового гормону кортизолу. Для організму це сигнал готуватися до боротьби, тому він починає активними темпами синтезувати адреналін, засвоювати глюкозу, у людини зростає рівень агресії і дратівливості.

Брак корисних речовин. Нестача вітамінів і мікроелементів, зокрема вітамінів групи В, магнію, йоду, цинку, згубно впливає на функціонування нервової та ендокринної систем: провокує скачки настрою, апатію, дратівливість.

Гіпо- або гіпердінамію. При відсутності фізичних навантажень або, навпаки, при виконанні вправ, які не відповідають можливостям людини, відбувається розбалансування процесів збудження і гальмування. Це провокує агресію і дратівливість.

Причини дратівливості і способи позбавлення від неї

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Психологічні причини дратівливості

Стрес. Розумова діяльність, негативні емоції, сварки і конфлікти змушують людину перебувати в постійній напрузі і стресі. В такому стані мобілізуються всі системи організму, щоб людина могла протистояти небезпеці. Зокрема, надмірна дратівливість допомагає організму швидко відреагувати на загрози.

Фрустрація. Дане психологічний стан характеризується тим, що людина хоче зробити якусь дію для задоволення своїх потреб, але не може цього зробити через брак ресурсів – наприклад часу, фінансів, знань. Через це у нього виникають невдоволення і роздратування.

Нервово-психічне виснаження. Сильні розумові та емоційні навантаження, затяжний стрес призводять до нервового виснаження, яке, в свою чергу, провокує дратівливість. Додатково до цього у людини відзначаються втрата інтересу до життя, зниження працездатності, небажання спілкуватися з людьми. Замість цього з'являються відчуття безвиході і зневіри.

Особливості виховання. Як відомо, діти беруть приклад зі своїх батьків, копіюючи їх поведінку і характер. При цьому деякі дорослі часто проявляють агресію і дратівливість при спілкуванні один з одним і своїми нащадками. Згодом у дитини стає звичкою так само реагувати на неприємності. У підлітків і молодих людей така модель остаточно закріплюється і стає рисою характеру.

Незадоволеність чим-небудь. Часто дратівливість провокують ненависна робота, фінансова нестабільність, проблеми в родині та інших сферах життя.

Причини дратівливості і способи позбавлення від неї

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Захворювання, які викликають дратівливість

Неврози. Агресія і дратівливість – основні симптоми, які супроводжують розлади невротичного характеру. Ці прояви супроводжуються порушеннями сну, нервовим виснаженням, підвищеною тривожністю, погіршенням працездатності, поганим настроєм.

Психопатія. Розлад особистості, яке заважає хворому налагодити соціальну взаємодію. На багато ситуацій людина реагує з підвищеною емоційністю і імпульсивністю, постійно вступає в конфлікти, злиться, дратується.

Шизофренія. Дратівливість часто виникає в продромальному періоді і під час ремісії. Вона заважає пацієнтові ясно сприймати події, що відбуваються, він стає підозрілим, втрачає почуття самоідентифікації.

Епілепсія. У хворих на епілепсію змінюється мозкова діяльність, що впливає на їх характер і поведінку. Типові супутні ознаки хвороби – туга, озлобленість, тривога і надмірна дратівливість.

Ураження ЦНС. Такі як хвороби судин, рак мозку, черепно-мозкові травми, інтоксикації. При даних патологіях відбувається дистрофічна зміна нервової тканини, нейрони починають працювати неправильно. Найчастіше захворювання вражає ділянки головного мозку, що регулюють емоції і поведінку. В результаті людина стає дратівливою і надмірно імпульсивним.

Ендокринні недуги. Порушення гормонального фону призводять до проблем з гуморальної регуляцією емоцій. Тому у людей з гіпертиреозом, цукровим діабетом, хворобою Іценко-Кушинга відзначаються дратівливість, зміна поведінки і настрою.

Алкогольна, наркотична залежність. При цих хворобах у пацієнтів виникає інтоксикація, абстинентний синдром і фрустрація, викликана гострою потребою отримати чергову дозу спиртного або наркотиків. Людина стає дратівливою, неспокійним, у нього виникає безпідставна ненависть до оточуючих.

Хронічне захворювання. Тривала тяжка хвороба, яка обмежує активність пацієнта і супроводжується больовим синдромом, провокує різні емоційні розлади. Хворого супроводжують почуття пригніченості, зневіри, туги, на зміну яким приходять агресія і дратівливість.

Причини дратівливості і способи позбавлення від неї

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Як позбутися від дратівливості

медикаментозна терапія

Пацієнтам з вираженою дратівливістю, яка розвивається на тлі захворювань, призначають лікарські препарати. Їх фахівець підбирає індивідуально, виходячи з наявних симптомів. Так, наприклад, якщо дратівливість викликана поганим настроєм, призначаються антидепресанти, якщо проблема обумовлена розладом сну – снодійні препарати.

Індивідуальні консультації фахівця

Перш за все психотерапевт з'ясовує у пацієнта причини, що призвели до дратівливість. Потім проводяться заняття, які допомагають пацієнту набути навички релаксації і відволікання, – наприклад аутотренінги, дихальні техніки.

групові тренінги

Мета групової психотерапії – змінити поведінку людини, допомогти позбутися відчуття незадоволеності, навчити грамотно висловлювати образу, висловлювати претензії. На заняттях пацієнти моделюють конфліктні ситуації, освоюють техніки перемикання емоцій, стають на місце опонента. Потім учасники тренінгу колективно обговорюють ситуацію і пережиті емоції.

Таким чином, причини дратівливості мають різну природу. Однак найважливіше, що даний стан піддається корекції, головне – вчасно помітити проблему і звернутися до фахівця.

Раніше Zmorshki.in.ua розповідав, як розпізнати вигорання і відновитися.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua