BANI: наскільки складним став цей світ, і що нам робити?

BANI: наскільки складним став цей світ, і що нам робити?

Сьогодні технології розвиваються швидше, ніж одне покоління змінює інше. Сучасний світ можна назвати хаотичним, нестабільним, який нікому не гарантує захист. І він отримав назву “BANI”. У чому суть концепції BANI-світу і які має особливості, розберемо далі в статті.

Що таке BANI-світ?

BANI: наскільки складним став цей світ, і що нам робити?

Фото автора cottonbro: Pexels

Якщо говорити максимально простими словами, то BANI – це абревіатура, що описує нинішню ситуацію у світі. Нестабільним його можна назвати і 20 років тому. Але сьогодні ситуація посилилася.

Щоб відчути себе міцно стоять на ногах, кожній людині потрібно по-новому осмислити світ, що змінився навколо. Знайти щодо нього правильний підхід.

Концепцію під назвою BANI запропонував американський фахівець, який вивчає проблеми та тенденції майбутнього.

Він кілька років займався питаннями впливу людини на природу та технологій на неї саму. І поділився висновками із суспільством.

Назва BANI з'явилося не так. Воно розшифровується так:

 • В – тендітний (brittle);
 • А – неспокійний (anxious);
 • N – нелінійний (nonlinear);
 • I – незбагненний (incomprehensible).

Останнім часом з кожним роком у прискореному темпі світ стає дедалі швидшим та складнішим. На зміну нестабільності прийшло ще складніше для людської психіки поняття – хаотичність.

Людині складно зрозуміти, що відбувається навколо. Світ для нього неоднозначний, непідвладний розумінню. Неможливо навіть чітко визначити його структуру.

Для кращого розуміння варто порівняти нинішню ситуацію в світі з поїздом, що швидко мчить. Він рухається від однієї зупинки до іншої. І там попереду ситуація має «устаканитися», дійти стабільності. Але поки що він несе нас від старого звичного до нового невідомого.

Особливості BANI-світу

Обговорюваний світ насамперед називають тендітним. Все тому, що звичні для людини схеми, підвалини, правила можуть рухнути і повністю стертися в будь-який момент. І це неможливо передбачити.

BANI: наскільки складним став цей світ, і що нам робити?

VUCA світу більше немає. Вітаємо BANI світ

Відчуття крихкості та нестабільності світу – неприємне для психіки людини. Але змінити його неможливо. Можна допомогти собі, залишаючись стійким і стабільним хоча б у повсякденних дрібницях.

Головні особливості нового світу можна виділити, якщо порівнювати його з попереднім періодом:

 • Приємніша для людської психіки мінливість стала крихкістю. Тепер немає сенсу намагатися вгадати, які ж відбудуться зміни. Надійні опори раптом обрушуються будь-якої миті;
 • Замість невизначеності людина стикається із тривожністю. Однією з найпоширеніших психологічних проблем у світі стає невроз. У цей же перелік потрапляє тривожно-депресивний розлад;
 • Якщо раніше людину непокоїла складність світу, то тепер їй на зміну прийшла нелінійність;
 • Неоднозначність замінилася незбагненністю. Якщо перший із цих варіантів можна спробувати зрозуміти, пошукати для цього способи, то з другим не варто навіть намагатися.

Оскільки світ дуже змінився, до нього потрібно шукати і нові підходи. Колишні лідери не справляються зі своїми основними завданнями. Потрібні нові.

Занепокоєння BANI-світу призводить людину до стресу. І тримає його у цьому стані постійно. Тобто воно не приходить періодично і не відпускає людину, даючи їй розслабитись. А завжди є на задньому плані.

Додатково на сполох викликає неможливість встигнути за кожною зміною світу і встигнути його осмислити. Особливо страшно несподівано спіткнутися і впасти на дно.

BANI: наскільки складним став цей світ, і що нам робити?

Giphy

Ще одна складність для сучасної людини – неможливість вибудовування чітких причинно-наслідкових зв'язків. Не вдається просто поставити собі і розписати кілька кроків, як дістатися.

Для досягнення бажаного постійно потрібна безліч системних дій. Тільки їхнє правильне поєднання призводить до мети.

У характеристиках нинішнього світу поєднується одразу кілька понять. По-перше, він дуже складний, а по-друге, мінливий. Тому людині так складно осягнути її сенс. Неможливо в ідеалі вивчити якесь питання. Постійно з'являються нові дані.

Отже, неможливо бути повністю впевненим у своєму рішенні. Доводиться рухатися буквально навпомацки.

Чим BANI-світ відрізняється від VUCA-світу

VUCA-світ оточував нас приблизно до 2020 року. Але він швидко змінився BANI-формою. Це сталося буквально миттєво. На повну зміну концепції знадобилося трохи більше 2 років.

VUCA-світ був більш стійким та зрозумілим. Його назва розшифровувалась так:

 • V – нестабільність/змінливість (volatility);
 • U – невизначеність (uncertainty);
 • C – складність (complexity);
 • A – неоднозначність (ambiguity).

VUCA-світ формувався з 1980-х років. Це відбувалося під впливом холодної війни.

Спочатку варіант концепції світу VUCA сприймався як максимально нестабільний та незрозумілий. Але сьогодні при порівнянні стає зрозумілим, що в ньому були плюси. BANI ще більш незбагненний, складний для розуміння, що змінюється кожну секунду.

Головна якість, яка допомагає людині комфортно почуватися в постійно змінюваному світі – адаптивність. Тому її разом із стресостійкістю і потрібно розвивати.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua