Що таке соціальна поведінка в психології з прикладами

Що таке соціальну поведінку в психології з прикладами

Якщо ти цікавишся психологією в частині поводження людей, але у тебе немає достатньої кількості часу, щоб вивчати спеціалізовані навчальні посібники або наукові статті, представлений нижче матеріал, це те, що тобі потрібно.

Простою і зрозумілою мовою ми познайомимо тебе з таким поняттям як «соціальну поведінку». За змістом дана стаття не що інше, як короткий, але об’ємно-наповнене посібник по заявленого питання.

Короткий лікнеп по поняттю «про соціальну поведінку»

Що таке соціальну поведінку в психології з прикладами

Фото автора Edmond Dantès: Pexels

Під просоціальною поведінкою мається на увазі поведінку, для якого характерно надання допомоги іншим людям. Його невід’ємними компонентами є:

 • співпереживання;
 • турбота;
 • прагнення принести користь іншим людям;
 • протекція;
 • участь;
 • співробітництво;
 • фізичний захист.

У своїй книзі, американський соціальний психолог Д. Бетсон дає про соціальну поведінку наступну розшифровку: «різноплановий спектр дій, які націлені на благо інших людей».

Про соціальну поведінку передбачає якусь жертовність (невелика ремарка: жертовність за умови її компенсації). Але не можна буквально говорити про якийсь наборі соціальних навичок. Коли досягається рівень повного розвитку, що розглядається поведінка поєднується з почуттями дружби і теплоти. Як приклад: якщо дитина побачить сумну людину, то він і сам починає сумувати. Починає співпереживати і відчувати емпатію.

Звідки бере свій початок соціальна поведінка

Відповідаючи на питання, для тебе не буде складних і заплутаних відповідей. Все елементарно – звичайно ж з дитинства! На розвиток просоциального поведінки сильний вплив надають батьки. Так само вплив може бути і з боку братів і сестер.

Ті діти, які живуть в оточенні безпеки і турботи, атмосферу якого, в свою чергу, створюють їхні батьки, з високою часткою ймовірності будуть піклуватися про молодших братів або сестер, ніж ті діти, які прибувають в зоні відносин, які передбачають відсутність надійності і безпеки .

Про соціальну поведінку у дітей може проявити себе з дворічного віку. Але варто зазначити, що у маленьких дітей схильність до співпраці, участі та емпатії вельми обмежена.

Дослідження розвитку просоциальної поведінки

З цього питання немає дослідницьких парадигм. І на те, є вагомі обгрунтування, так як, з одного боку, зі зрозумілих причин, дослідники намагаються уникати тих експериментів, в яких за соціальну поведінку дитини б карали. А щодо досліджень, в яких дітей, за демонстрацію просоциального поведінку заохочували, теж є свої нюанси:

 • в таких дослідженнях результати були отримані шляхом наслідування поведінки іншого.

Що таке соціальну поведінку в психології з прикладами

Про соціальну поведінку людини

За результатами одного дослідження просоциального поведінки – з ряду інших випробуваних, несподівані результати продемонстрували етнічні афроамериканських хлопчики. Дослідники висунули наступне припущення:

 • оскільки багато хлопчиків росли без батьків, їх матері часто зверталися до них за допомогою і підтримкою з емоційної складової. В результаті чого вони дуже рано навчилися втішати і допомагати.

Як ми вже встановили, витоки просоциального поведінки йдуть з дитинства. Але воно продовжує розвиватися в середньому, підлітковому і вже зрілому віці.

Психологами висловлення думки щодо причин демонстрації людьми просоциального поведінки. Вище одну з причин ми вже розкрили: безпека і надійність, які транслюють і «закладають» у дитини дорослі. Ще, однією з причин є те, що дорослі демонструють схвалення і підкріплюють дії дітей зі знаком «+».

Але, як не дивно, про соціальну поведінку засуджується еволюційними психологами. Вони керуються принципами природного відбору, з тієї позиції, що, коли людина ризикує собою заради інших, він знаходиться в зоні ризику, і ймовірність передачі своїх генів наступним поколінням, начиняє знижуватися.

Незважаючи на засудження, сама по собі ідея родинного відбору передбачає те, що, коли ми допомагаємо членам своєї сім’ї, ми, тим самим, сприяємо передачі генів майбутньому поколінню.

В ході ряду досліджень було встановлено:

 • люди з більшою ймовірністю допомагають тим, з ким пов’язані кровною спорідненістю.

У просоциального поведінки є ще один цікавий аспект. Психологи висувають припущення, що, коли ми допомагаємо комусь, ми, свідомо чи ні, чекаємо відповідної допомоги.

Еволюційні психологи з цього приводу, дають таке пояснення:

 • породження даної норми було викликано тим, що, коли люди розуміють – допомога може бути взаємною, вони мають більше шансів на виживання і отже, зможуть передати свої гени майбутньому поколінню.

Чим просоціальна поведінка відрізняється від альтруїзму

Ось так плавно ми з тобою підійшли до цікавого питання: в чому полягають відмінності між просоціальним поведінкою і альтруїзмом, і чи є вони взагалі?

Що таке соціальну поведінку в психології з прикладами

Giphy

Однозначну відповідь – є!

Почнемо з того, що про соціальну поведінку і альтруїзм, в психології, вважаються досить пов’язаними поняттями.

Що означає просоціальна поведінка, ми з тобою вже з’ясували. І щоб ти могла зрозуміти різницю, нам варто приділити пару рядків того, що таке – альтруїзм.

 • Під альтруїзмом мається на увазі те, коли одна людина, без будь-якої вигоди для себе, надає допомогу іншому. Говорячи простіше, синонімом альтруїзму, однозначно можна вважати – безкорисливість.

Хоча варто відзначити, що щодо альтруїзму психологами ведуться суперечки щодо того, чи здатні люди проявляти найчистіший альтруїзм. Але, як би там не було, є приклади, які є наочним показником альтруїзму.

Вони пов’язані з ситуаціями військових дій, або несподіваних нещасних випадків, коли одні, готові були ризикувати власне життям заради інших.

Але знову ж таки, нам не варто забувати про тонкій грані між альтруїзмом і просоціальним поведінкою. Тому важливо знати відмінності, щоб розуміти, де має місце альтруїзм, а в яких випадках транслюється про соціальну поведінку.

 • Про соціальну поведінку призів будуть внутрішньої або зовнішньої нагороди.
 • У просоциальном поведінці передбачена вигода для обох сторін.
 • У альтруїзмі допомагає не очікує отримати вигоду.

Прикладами просоціальної поведінки можна вважати:

 • дарування;
 • співробітництво;
 • добровільну роботу;
 • допомога.

Вище вже їх вже позначили, але не акцентували увагу на головному аспекті:

 • перераховані вище дії можуть мотивуватися як співпереживанням і стурбованістю благополуччям інших, так і практичними і егоїстичними міркуваннями.

І якщо в першому випадку є місце альтруїзму, то в другому – про соціальну поведінку.

Деякі дослідження показали, що люди з більшою ймовірністю просоциальное будуть діяти в суспільстві, а не в вузько-приватної обстановці. Це, в першу чергу, прямо пов’язане з визнанням людини як просоциальной особистості, що підвищує його самооцінку в очах соціальної групи.

Що таке соціальну поведінку в психології з прикладами

Фото автора Kindel Media: Pexels

Інші дослідження показали: коли люди бачать, що за ними спостерігають, їх просоціальние дії змінюються: вони починають вести себе так, щоб в очах інших, виглядати більш позитивно і намагаються відповідати нормам поведінки.

Вищевказане, ще один доказ до скарбнички відмінностей між альтруїзмом і просоціальним поведінкою.

Приклади просоціальної поведінки

Яскравим прикладом просоціальної поведінки може бути блогерського благодійність. Якщо ти активний користувач інтернет-ресурсів, то, ми можемо навіть посперечатися, що тобі не раз траплялися ролики блогерів, які в супермаркетах купують продукти малозабезпеченим бабусям і дідусям.

З одного боку, вони роблять добру справу, і все начебто безкорисливо. Але, їх бонуси – хвалебні відгуки вже наявних передплатників, і додаток нових.

Якби, те ж саме робилося в приватному порядку, без викладання в мережу, то ми можемо говорити про те, що рушійною силою такого вчинку був альтруїзм.

Якщо наводити приклади просоціальної поведінки, можна торкнутися теми волонтерства: роблячи щось, на перший погляд безкорисливо, людина, шляхом оцінки його позитивних вчинків, може підвищувати, сам для себе почуття власної значущості, або потрібності. Як бачиш, знову вимальовується вигода.

 • Якщо вже ми торкнулися теми відеороликів то, ти також могла бачити такі, в яких одні люди, з ризиком для власного життя можуть рятувати інших: в останній момент витягують з рейок вже перед наблизилися поїздом людини, або кидаються в крижану воду і рятують потопаючого.

Тут ми можемо говорити не про просоціальну поведінці, а про альтруїзмі. Так як ризик для життя дуже великий, і апріорі, в такі моменти, роблячи вчинок, людина не думає про плюшках і бонуси для себе.

 • Знайди історію радянського плавця Ш. Карапетяна. Один із заголовків звучить так: «Він не думав про себе». Ціною власного здоров’я і успішної кар’єри, про яку потім довелося забути, він врятував багато життів.

Ти можеш посперечатися і сказати, що він отримав визнання, тому його подвиг можна прирівняти до соціальну поведінку. Але, в той же час, він втратив здоров’я і успішну кар’єру. Погодься, нерівноцінна заміна, чи не так?

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua