Бакучіол у косметиці для обличчя – кремах та сироватках

Бакучіол у косметиці для обличчя – кремах та сироватках

Нещодавно на небосхилі косметичних засобів спалахнула нова зірочка: бакучиол. Що це таке, ти вже, напевно, чула. Кажуть, що це аналог ретинолу, лише без побіжок через свою натуральність. Чи так це? Давай, розберемося.

Що таке бакучиол у косметиці для обличчя

Бакучіол у косметиці для обличчя – кремах та сироватках

Фото автора Yan Krukov: Pexels

Про ретинол сьогодні чули всі. Його досягнення в косметиці важко переоцінити: розгладжує зморшки, повертає шкірі гнучкість, гладкість, усуває акне, освітлює дерму, видаляє пігментацію та інші недосконалості.

Всі так. Але одночасно ретинол дратує дерму, особливо чутливу. Він сушить шкіру, сенсибілізує її до сонячних променів. Тому тим, у кого шкіра чутлива або просто відноситься до сухого типу, ретинол краще забути.

І тут, як за помахом чарівної палички, з'являється «абсолютно новий», універсальний для всіх типів дерми інгредієнт, що замінює ретинол.

Це бакучиол (бакухіол, бакутіол). Він вільний від побічних ефектів і лише радість шкірі, змушуючи її сяяти. Чи не диво?

Так не диво, уяви собі! Це натуральний фенол рослинного походження. Одержують його з насіння рослини псоралеї ліщинолистої (babchi). Його єдина безцінна властивість – антиоксидантна.

Відомий він давно, у медицині та в аюрведницькій практиці протягом багатьох років використовували його антибактеріальні якості. І в косметиці він застосовувався завдяки цим якостям. Що ж так радикально змінилося у властивостях рослини, що дозволило йому злетіти до небес популярності?

Просто вчені раптово виявили його подібність до ретиноїдів за механізмом дії. І все перевернулося з ніг на голову. Ну, а інакше: знайшли природну альтернативу ретинолу, позбавлену побічних ефектів. Але! Це не зовсім так.

Дивись сама, адже ретинол, що робить для омолодження дерми? Насамперед, активує синтез ендоколагену та працює як відлущувач, прискорюючи оновлення шкіри. А ось бакучиол – антиоксидант, він афілійований з мітохондріями клітин та не стимулює синтез нового колагену, а захищає його від руйнування.

Погодься, це не одне й теж. Так, він не викликає лущення, тому підходить для будь-якого типу шкіри, але його ефективність у частині антивікового ефекту сильно перебільшена. Це підтверджують наукові експерименти.

Нещодавно в англійському дерматологічному журналі опублікували незалежне дослідження. 3 місяці, 44 особи наносили на обличчя 0,5% крем із бакучиолом двічі на день або з ретинолом тієї ж концентрації раз на добу. Так було здійснено рандомізоване подвійне сліпе дослідження за умов клініки.

Бакучіол у косметиці для обличчя – кремах та сироватках

Бакучіол: альтернатива ретинолу?

Дані обробляв комп'ютер. Виявилося, що бакучиол та ретинол – обидва – зменшували кількість зморшок, пігментацію. Але у тих, хто використовував ретинол, було більше лущення дерми та дискомфорту при нанесенні речовини на шкіру, тоді як у тих, хто застосовував бакучиол, було відзначено лише невелике почервоніння дерми.

При цьому фотосенсибілізації у тих, хто приймав бакучиол, не фіксувалося. Проте якось забули звернути увагу на той факт, що бакучиол застосовували двічі на день, а ретинол лише один. І що ж виходить?

Так, бакучиол менше дратує дерму, але діє вдвічі менш ефективно порівняно з ретинолом. Не трапилося дива, звичайний хайп, як сьогодні прийнято говорити. Є й інші, аналогічні бакучиолу, речовини, що працюють на зразок ретинолу. Вони мінімізують перші ознаки старіння та не претендують на першість у рейтингу популярності.

Корисні властивості бакучиолу

Але корисних властивостей бакучиолу ніхто не скасовував. Він:

 • вирівнює відтінок та поверхню дерми;
 • виводить вільні радикали, омолоджуючи клітини;
 • коригує пігментацію, попереджає її появу;
 • мінімізує глибину зморшок;
 • захищає від руйнування колагенові волокна;
 • купірує акне, запалення;
 • контролює себорегуляцію.

При цьому він вільний від побічного негативу на відміну від ретинолу:

 • не провокує роздратування;
 • не сенсибілізує дерму до ультрафіолету;
 • 100% натуральний, тобто підійде для органічної та веганської косметики;
 • не завдає шкоди майбутнім мамам і жінкам, що годують.

Переваги аналога ретинолу

Як і у кожного активно діючого компонента, бакучиол має безперечні переваги, особливо в порівнянні з ретинолом. Він:

 • краще переноситься шкірою;
 • демонструє антимікробні властивості;
 • є антиоксидантом та купує запалення;
 • запобігає окисленню сквалену, перешкоджаючи закупорці пор;
 • підвищує стабільність ретинолу.

При цьому не можна забувати, що кожен рослинний препарат здатний алергізувати не тільки шкіру, але і весь організм в цілому, тому алерготестування перед першим застосуванням – обов'язково.

Для цього краплю засобу з бакучиолом потрібно нанести на зап'ястя та через півгодини оцінити реакцію шкіри на цей інгредієнт. Тільки відсутність будь-якого негативу: свербіж, печіння, почервоніння, пастозність – перепустка для безпечного застосування препаратів з бакучиолом. В іншому випадку, від доглядових коштів слід відмовитись і знайти їм альтернативу.

Як використовувати бакучіол

При використанні доглядових засобів з бакучиолом треба обов'язково звертати увагу на інструкцію, яка додається до кожної упаковки: їх розробляють технологи і дерматологи не просто так.

Але є загальні правила, які схожі на використання продуктів із ретинолом з однією особливістю – якщо ретинол наносять на шкіру лише перед сном, то бакучиол – будь-коли. Він позбавлений можливості фотосенсибілізувати дерму, не потрібно домагатися толерантності до нього.

Однак, якщо раптом твоя шкіра зреагує на той чи інший доглядовий засіб, зроби перерву, а потім використовую продукт кожні дві чи три ночі, поки твоя шкіра не звикне до засобу.

Що ж краще: ретинол чи бакучиол?

Однозначно – ретинол ефективніший, але чи краще? А це, дивлячись які цілі ти ставиш, використовуючи той чи інший доглядовий засіб. Якщо у тебе нормальна шкіра, не суха, не чутлива, принаймні, то, звичайно, краще косметика з ретинолом, якщо йдеться про антивікові зміни.

Бакучіол не впорається так просто і за такий короткий час ні з зморшками, ні з пігментацією, ні з підтяжкою овалу обличчя. Силянок недостатньо. Але! Він однозначно має перевагу перед ретинолом у частині безпеки та переносимості.

Він, нехай трохи повільніше, але вирішить проблеми чутливої сухої дерми, не викликаючи її роздратування. Крім того, треба розуміти, що в літню пору всі доглядові засоби з ретинолом – це ризик. Ультрафіолет може надати твоїй шкірі зовсім непрезентабельного вигляду. Бакучіол – цілодобовий та цілодобовий засіб.

І ще треба пам'ятати, що із сімдесятих років минулого століття ретинол називають золотим стандартом у косметології. Іншими словами, його властивості та дія перевірені часом. Бакучіол його просто не мав, що довести свою аналогічну корисність. Поживемо побачимо.

Сьогодні бакучиол – вдалий маркетинговий хід, насамперед. Фішка у доглядовому засобі. Його ефективність незрівнянно мала по відношенню до альфа-гідрокислот, вітаміну С, наприклад. Що вже тут говорити про ретинол. Але одна згадка речовини у складі догляду багаторазово збільшує продажі. Прийому проти цього немає.

Ти ж маєш розуміти, що бакучиол – це, можливо, панацея в майбутньому. Не виключено, що він ховає багато своїх секретів. Але сьогодні всі його властивості не дотягують до золотих стандартів антиоксидантності, антибактеріальності, тому замінювати ним ретинол не варто.

Виняток становлять ті, у кого шкіра індивідуально не переносить ретиноїди, або ті, хто зібрався на відпочинок і не хоче ризикувати загоряючи на морському узбережжі станом соей дерми. Крім того, бакучиол підходить для шкіри з куперозом і для тих, хто віддає перевагу органіку.

Ну і, звичайно, майбутні мами. Їм сам Бог велів замінити ретинол бакучиолом через відсутність у останнього тератогенних властивостей.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua