Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

День у день ми виконуємо звичні дії і ритуали, обзаводиться звичками. На жаль, деякі з них вкрай негативно позначаються на фізичному і ментальному здоров'ї. Про самих згубні пристрасті, причини розвитку залежності і про те, як позбутися від шкідливих звичок, розповідає Zmorshki.in.ua.

Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Види шкідливих звичок та основні тригери їх виникнення

Які шкідливі звички бувають

Безумовно, найпоширеніші і небезпечні пристрасті – це хімічні залежності: алкоголізм, тютюнопаління та наркоманія. Є й інша група шкідливих звичок – наприклад гризти нігті, харчова, ігрова, адреналіновий залежності. Незважаючи на те що вони не такі небезпечні, як хімічні, але теж несуть шкоду здоров'ю:

  • Коли людина гризе нігті, в організм потрапляють бактерії, які можуть спровокувати різні хвороби, нігті і руки виглядають неестетично.
  • Харчова залежність призводить до набору зайвої ваги. А, як відомо, ожиріння викликає проблеми з серцем, судинами, порушення гормонального фону, страждають фізичні можливості людини.
  • У людей з комп'ютерною залежністю псується постава і зір, втрачаються комунікаційні навички, втрачається зв'язок з реальним світом. Це негативно позначається на психічному здоров'ї.
  • Адреналиновая залежність загрожує тяжкими травмами, в деяких випадках доводить людину до в'язниці.

Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Чому може з'явитися залежність?

Щоб зрозуміти, як позбутися від шкідливих звичок, потрібно зрозуміти механізм їх виникнення. Так, основна причина появи залежності – дефіцит гормонів задоволення ендорфінів. У нормі людина отримує їх від таких дій і ситуацій, як смачна їжа, улюблена робота, фінансове благополуччя, інтимна близькість, сім'я, спілкування з друзями, хобі тощо.

Якщо у людини з цим все в порядку, у нього не виникає бажання налягати на спиртне або «підсісти» на наркотики. Але коли на роботі лютує начальник, невелика зарплата, чоловік або дружина пішли до іншого, виникає дефіцит ендорфінів. Людина намагається компенсувати їх нестачу нікотином, міцних, наркотиками, комп'ютерними іграми. Або, наприклад, деякі жінки компенсують самотність смачною їжею.

Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Поступово такий замісник спосіб життя стає нормою, людина перестає шукати інші джерела отримання ендорфінів. В результаті розвивається залежність.

Як позбутися від шкідливих звичок

Щоб позбутися від залежності, фахівці пропонують принцип заміщення. Замінивши задоволення від прийому спиртного, наркотиків, нікотину іншими радощами життя, людина має всі шанси позбутися згубної пристрасті. Зрозуміло, якщо мова не йде про важку наркотичної та алкогольної залежності: в цьому випадку потрібне лікування в спеціалізованій клініці і допомогу професійних лікарів. Принцип заміщення передбачає наступні кроки і дії:

Знайти точку опору

Якщо твердо вирішили позбутися від шкідливих звичок, в першу чергу слід подолати інертність, а для цього потрібно твердо стояти на ногах. Основні «точки опори» для будь-якої людини – робота, сім'я, друзі і хобі. Дуже часто алкоголіки, наркомани втрачають все це. Тому шлях до позбавлення від шкідливих звичок потрібно почати з того, щоб відновити зв'язки. Якщо поруч буде кохана людина, кожен день потрібно ходити на роботу, а ввечері чекає улюблена всіма або зустріч з друзями, не буде часу піддаватися спокусам.

Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Скласти план

Розплануйте на папері своє нове життя без залежностей. Можете скласти дві колонки: «Мої шкідливі звички» і «Чим я їх заміщені». Бажано також позначити тимчасові рамки – наприклад «Я кину курити до наступного місяця». Бачити перед собою райдужні перспективи – це вже половина успіху.

Знайти собі хобі

Знайдіть заняття, яке захопить настільки, що ви будете забувати викурити сигарету або пропустити келих вина. Купіть велосипед або бігову доріжку. Подорожуйте – не обов'язково за тридев'ять земель: поїздити по сусідніх містах, познайомтеся з місцевими пам'ятками. Займіться фотографією, фіксуйте прекрасні моменти нашого життя.

Як позбутися від шкідливих звичок крок за кроком

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Займатися спортом

Мабуть, спорт – універсальний метод позбутися шкідливих звичок. Фізична активність теж в деякій мірі є залежністю, так як провокує потужний викид в кров ендорфінів. Але, на відміну, від куріння і вживання алкоголю, це корисна залежність. По-перше, покращиться фігура, по-друге, в організм будуть регулярно надходити гормони радості, по-третє, підуть стрес і напруження.

підвищувати інформованість

Регулярно читайте статті про шкоду тютюнопаління, алкоголю, наркотиків, цікавтеся результатами досліджень по цій темі. Ця інформація допоможе виробити негативне ставлення до шкідливих звичок. Обов'язково розповідайте дітям про шкоду залежностей для здоров'я.

Якщо ви прочитали цю статтю, значить всерйоз задумалися, як позбутися від шкідливих звичок. Сміливо йдіть до своєї мети, не бійтеся робити помилки, ні в якому разі не опускайте руки в разі дрібних невдач – і у вас все вийде!

Раніше Zmorshki.in.ua розповідав про причини безсоння і способах боротьби з нею.

Тищенко Лия
zmorshki.in.ua