Папіломи на обличчі: причини, видалення, лікування

Папилломы на лице: причины, удаление, лечение

Поява багатьох новоутворень на обличчі – неприємна проблема, з якою стикаються багато. Вона викликає естетичний дискомфорт і психологічні комплекси. Формування папілом відбувається несподівано, оскільки ВПЛ (збудник хвороби) може активізуватися в будь-який момент. Носії збудника –близько 80% населення планети, проте не у всіх він провокує появу наростів. Які причини, способи лікування і видалення папілом на обличчі?

Причини

Головна причина захворювання – інфікування вірусом папіломи людини. При міцної імунної системи він знаходиться у латентному (прихованому) стані. При функціональних порушеннях в організмі, зниження імунітету збудник переходить в активну фазу. Звичайно цьому сприяють:

 • гормональні збої (у тому числі при вагітності);
 • сильна фізична втома;
 • часті стреси;
 • емоційні та психологічні навантаження;
 • хронічні хвороби, що пригнічують імунну систему.

Папіломи часто утворюються на обличчі у людей літнього віку і дітей. Зараження ВПЛ може статися як контактно-побутовим, так і статевим шляхом. Не виключається інфікування дитини в процесі народження.

Види і форми

В залежності від штаму вірусу розрізняють эписомальные і интросомальные види папілом.

Эписомальные мають доброякісну форму, не представляють небезпеки для здоров’я. Вони не зачіпають хромосоми клітин (ДНК патогена існує окремо від ДНК людини), успішно лікуються, не викликають ускладнень.

Интросомальным новоутворенням притаманна злоякісність. Вони зачіпають хромосоми клітин, трансформуються в онкологічне захворювання. Зустрічаються вкрай рідко.

Папіломи на обличчі бувають різного кольору:

 • Рожеві, зливаються з шкірою.
 • Коричневі. Набувають такого забарвлення через мутації клітин і під впливом ультрафіолетового випромінювання. Дають інформацію про зрілість освіти.
 • Сірі, що нагадують бородавки.
 • Білі. Злегка виділяються на шкірі. Свідчать про порушення пігментації в уражених клітинах.

За формою і структурі виділяють:

 • Вульгарні, або кулясті папіломи. Кріпляться до шкіри за допомогою тонкої ніжки. Позбутися від них можна хірургічними методами.
 • Плоскі папіломи. Охоплюють велику площу шкірних покривів і трохи виступають над ними. Після операції залишають тілесні або червоні плями, рубці.
 • Гострокінцеві папіломи. Зливаються між собою, зовні нагадуючи цвітну капусту.
 • Ниткоподібні папіломи (акрохорди) мають довгу ніжку.

Симптоми

Папіломи на обличчі в більшості випадків виглядають як сосочкові нарости, які виступають над шкірним покривом. При їх травмуванні бувають кровотечі, свербіж, печіння і больові відчуття. Нерідко освіти розростаються в різних напрямках.

Місця локалізації залежать від різновиду папілом.

 • Гострокінцеві зазвичай з’являються на губах або на щоці.
 • Вульгарні нарости охоплюють великі ділянки шкіри (наприклад, весь лоб). Представлені вони у вигляді шишок розміром більше 1 мм і мають ороговілу поверхню.
 • Ниткоподібні утворення з’являються навколо очей. Спочатку на шкірі формуються невеликі шишки жовтого відтінку. Поступово вони збільшуються в розмірах (до 6 мм), перетворюючись в подовжені нарости з щільною структурою.

Зовнішній вид папілом залежить від їх виду і місця розташування.

Діагностика

Перед тим як видалити папіломи на обличчі, слід пройти обстеження. Діагностику проводить дерматолог. Спочатку це огляд обличчя і тіла. Далі застосовуються наступні методи:

 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – розпізнавання типу вірусу в лабораторних умовах. З ділянки шкіри з папилломами беруть зіскрібок. В отриманому зразку виявляють ДНК збудника.
 • Біопсія – дослідження фрагмента тканини пухлини під мікроскопом. Виявляє хворобу і рівень небезпеки на ранній стадії.
 • Digene-тест визначає тип вірусу і ризик виникнення злоякісної пухлини.

Методи видалення

До хірургічного висічення папілом на обличчі вдаються в окремих випадках. Пояснюється це тим, що після процедури відбувається рубцювання тканин. Операція – вимушена міра при виявленні великих новоутворень та підозри на їх переродження в меланому (рак шкіри). При цьому використовуються описані нижче методи.

Кріодеструкція. Кондиломи заморожують рідким азотом. Під час загоєння шкіру обробляють слабким марганцевим розчином протягом тижня.

Висічення лазером. Під впливом лазерного променя відбувається випаровування патологічних клітин. Метод безпечний і ефективний. Після маніпуляції на ураженій ділянці формується кірочка, яка незабаром самостійно відпадає. У післяопераційний період рекомендується уникати УФ-опромінення.

Електрокоагуляція. Уражені клітини випалюються високочастотним струмом. Одночасно запаюються судини. Процедура безкровна, але досить болюча.

Радіохвильовий метод. Папіломи вирізають в області їх підстави радіоножем. Залишився матеріал відправляють на наступне гістологічне дослідження.

При ураженні очей вдаються до використання рідкого азоту та лазеротерапії. В області шиї доцільно використання високочастотного струму і радионожа. Серед переваг апаратних методів виділяють безпека, порівняльну безболісність, мінімальні тимчасові витрати, короткий реабілітаційний період.

Медикаментозне лікування

Препаратів, здатних вивести вірус з організму, не існує. Лікування проводиться для пригнічення ВПЛ та усунення проявів хвороби.

Лікарі пропонують медикаментозне лікування з використанням:

 • препаратів з інтерфероном (Віферон, Генферон, Инфагель). Вони зміцнюють місцевий імунітет, допомагають боротися з ВПЛ;
 • оксолінової або теброновой мазі (забезпечують місцевий противірусний ефект);
 • аккутана та інших кремів, до складу яких входить ретиноєва кислота. Доповнюють антивірусну терапію.

Позбутися від папілом також допоможуть препарати місцевої дії Суперчистотел, Веррукацид, Криофарм, Ферезол, Папиллеком. Але їх застосування на обличчі вимагає особливої обережності.

Загальна терапія спрямована на зміцнення захисних сил організму імуностимуляторами. Вони активні щодо ВПЛ, запобігають розмноженню збудника. Також патологічні клітини руйнують цитостатики.

Як прибрати папіломи в домашніх умовах

Можливість використання народних засобів необхідно узгодити з лікуючим лікарем. Найефективніші способи боротьби з папилломами на обличчі описані далі.

Оцет, перекис водню і лимонний сік. Не перевищуйте зазначену дозування. Після нанесення складу шкіра може стати світліше.

 1. Змішайте в однаковій пропорції всі компоненти і воду.
 2. Обробіть уражені ділянки точково (по одній краплі).

Сік чистотілу і полину. Застосування даних лікарських рослин не рекомендується для чутливої шкіри обличчя. Речовини отруйні: після знищення новоутворення залишаються шрами.

Свинячий жир і часник. Під впливом часнику на шкірі може виникати почервоніння і запалення прилеглих тканин.

 1. Подрібніть часник, з’єднайте зі свинячим жиром у рівних пропорціях.
 2. Нанесіть суміш на папілому, прикрийте пластиром.
 3. Міняйте пов’язку кожні 5 годин.

Олія чайного дерева – одне з найбільш безпечних народних засобів.

 1. Нагрійте рідину і рясно змастіть нею папіломи.
 2. Зверху наклейте лейкопластир.
 3. Залиште аплікацію на ніч.
 4. Повторюйте процедуру щодня протягом 3 тижнів.
Папилломы на лице: причины, удаление, лечениеПри змазуванні папілом маслом чайного дерева намагайтеся не капнути на шкіру, щоб не утворився опік.

Картопля.

Подрібніть сирої бульбу на дрібній тертці.

 1. Отриману кашку нанесіть на папілому.
 2. Для досягнення швидкого ефекту змішайте коренеплід з перекисом водню.
 3. Прикладайте компрес 2 рази в день на 20-25 хвилин.
 4. Потім вмийтеся теплою водою.

При появі множинних утворень на обличчі важливо зміцнювати імунітет. З цією метою приймайте трав’яні відвари. Також включіть в раціон продукти, що містять вітамін С.

Можливі ускладнення

Папіломи на обличчі можуть спровокувати небезпечні ускладнення:

 • розростання кондилом на великих ділянках шкіри;
 • малігнізація тканин (переродження в злоякісні пухлини);
 • велике запалення з наступним некрозом тканин;
 • приєднання вторинних інфекцій;
 • травмування ділянок тіла при оперативному втручанні.

Профілактика

Специфічний метод профілактики від папіломавірусу – щеплення. З цією метою застосовуються вакцини Церварікс і Гардасил. Загальні заходи профілактики включають:

 • загартовування,
 • здоровий раціон,
 • фізичну активність,
 • прийом вітамінно-мінеральних комплексів.

Також важливо уникати переохолоджень, стресів, перевтоми, використовувати презервативи при статевому акті. Відмовтеся від загальної посуду і гігієнічних предметів (бритви, мочалки, рушники) з інфікованою людиною.

Прогноз

При своєчасному зверненні до лікаря прогноз на одужання позитивний. Невеликі нарости можна усунути без наслідків. Велику загрозу для здоров’я становить видалення папілом на століттях. У цих місцях розташовано безліч капілярів, які легко травмувати під час операції.

Для більшості людей папіломи на обличчі – лише незначний косметичний дефект. Однак такі новоутворення здатні до переродження в злоякісну пухлину. Це служить головною причиною їх видалення. При виявленні наростів не зволікайте з візитом до лікаря. Якісна діагностика, адекватне лікування та заходи по зміцненню імунітету попередять рецидиви.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: