Чоловічі та жіночі слов’янські імена

Ім’я визначає характер людини та впливає на її долю. Недарма в Стародавній Русі немовляті при народженні давали 2 імені: хибне і сьогодення. Перше було непривабливим і захищало свого господаря від злих духів, поганих людей. Друге розкривалося, коли дитина досягала юнацького віку і основні риси характеру в неї вже були сформовані. Слов’янські жіночі імена відрізнялися різноманітністю.

Історія

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Давньослов’янські жіночі імена та чоловічі ділилися на кілька груп.

 1. Що відносяться до тваринного, рослинного світу: Щука, Заєць, Орел.
 2. Враховують порядок народження людини: Первуша, Третяк.
 3. Посвячені стародавнім богам: Ярило, Лада.
 4. Відбивають людські якості: Стоян, Хоробр.
 5. Мають 2 підстави: Святослав, Всеволод, Тихомир, Любомила, Всеволод.

Остання група набирає популярності у сучасному світі. Багато слов’янських жіночих імен настільки красиві за звучанням, що мода на них відновлюється. Дівчаток все частіше називають Міланою, Ярославою, Сніжаною, Єсенією. Деякі з давньоруських імен були заборонені церквою, тому що вони включали дві складові. Одна з них – це імена богів, іншою частиною називали людей. Церква забороняла людині ототожнювати себе з богами, присвоюючи їхні імена.

Сьогодні слов’янськими іменами називають близько 5% дітей. Цей показник є характерним для України.

Жіночі імена

На Стародавній Русі вони були похідними від чоловічих імен. Це було зумовлено відсутністю широкого контакту представниць прекрасної статі з навколишнім світом. У жінок, на відміну чоловіків, був необхідності позиціонування себе з вигідного боку. Тому дівчаток часто називали на честь когось із рідні. Розглянемо найпопулярніші та рідкісні старослов’янські жіночі імена та з’ясуємо, що вони позначають.

Бажена, Білослава

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Коли на Русі виникло християнство, деякі давні традиції припинили своє існування. Слов’янські жіночі імена практично зникли. Багато хто з них священики не дозволяли давати дітям з релігійних міркувань.

Ім’я Бажена у перекладі означає «мила, свята, бажана». Незважаючи на м’яке звучання, воно наділяло свою господиню такими якостями, як наполегливість, активність, впертість. Всі ці риси характеру особливо яскраво виявлялися у дитячі роки. З віком Бажена ставала м’якшою і поступливою. Але лідерські якості зберігалися у ній все життя. Дівчині з таким ім’ям притаманні почуття відповідальності, впевненість у своїх силах та цілеспрямованість. Бажена завжди привертатиме увагу чоловіків, але вона не розкидається по дрібницях.

Білославу скорочено називають Бєляна. Це двоосновне ім’я, що з двох слів: білий – «білий», і слав – «славити». Білослава не відрізняється товариськістю. Знання представляють нею відбиток свого внутрішнього світу. Такі дівчата раціональні за життя. Вони надають перевагу шлюбу швидкоплинним відносинам. У душі вони прагнуть зберегти сім’ю та існуюче становище у суспільстві.

Богдана, Веселіна

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Богдана в перекладі означає «дитина, подарована Богом». Старослов’янські імена для дівчаток часто є похідними чоловічих імен. Богдана представлена жіночою формою імені Богдана. Його найчастіше дають українським та польським дітям. Як правило, Богдана – це добра, усміхнена, привітна дівчина. Вона відрізняється сентиментальністю та вразливістю. Богдана звикла домагатися поставленої мети завдяки терплячості, стійкості та справедливості. Сімейне життя її складається вдало.

Веселина в перекладі означає «життєрадісна, весела». Це позитивні жінки із сліпучою посмішкою. Ім’я повністю відповідає їхньому характеру. Веселина приваблива, дружелюбна, товариська. Вона наполеглива, справедлива та добра. До себе потребує гарного ставлення. З неї виходить гарна господиня та вірна дружина. Ім’я відмінно підходить представницям знаку «Лев»

Владислава, Володимира

Жіночі слов’янські імена та їх значення можна дізнатися, прочитавши характеристику відповідного чоловічого імені. Наприклад, ім’я Владислава є похідним від чоловічого – «Владислав». Його скорочена версія – Влада. Чоловіки та жінки з цим ім’ям мають багато схожого. Владислава обережна, обачна і розбірлива у відносинах з людьми. Рішення приймає, виходячи з власної інтуїції. Має оптимістичний характер і відмінні організаторські здібності.

Ім’я Володимира належить до групи князівських імен. У перекладі означає «велика у владі». Володимира – це творча, яскрава, нетривіальна особистість. Вона має численні здібності і намагається їх виявити повною мірою. Завжди перебуває у пошуках нових шляхів самовдосконалення.

Граніслава та Дарина

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Старослов’янські імена для дівчаток часто мали дивовижне значення. Одне з них – Граніслава. У перекладі означає «полум’яна слава». Такі жінки ставали інтелектуалками. Вважали за краще спілкуватися з цікавими, сильними та цілеспрямованими людьми. У відносинах Граніслава часто впадала в крайнощі: або дуже любила, або дуже ненавиділа людину. Мужчина, що їй сподобалася, не міг встояти перед її магічними чарами. Це зухвалі ентузіастки та оптимістки. Під час зустрічі вони дивляться просто у вічі і тиснуть руку співрозмовнику.

Дарина перекладається як «подарована». Ім’я наділяє свою володарку такими якостями, як мінливість, нестабільність, потяг до всього нового. Це непосиди, які не бажають миритися зі стабільністю у житті. І часто це стає результатом їхньої самотності. Але Дарину воно не лякає. Для таких жінок свобода є єдиним зручним способом існування.

Ждана, Казимира та Лада

На Стародавній Русі батьки нерідко обирали символічні імена дівчаток. Слов’янські групи таких імен розкривали таємницю та сутність людини. Одне з них – ім’я Ждану. У перекладі воно означає «очікувана (довгоочікувана) дитина». У дівчат з таким ім’ям є творчий талант. Він може проявитися або залишитися нерозгаданою таємницею на все життя. Обдарованість Ждани завжди помітна для оточуючих. Як правило, вона завжди знаходить у житті блискуче застосування своїм талантам.

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Казимира перекладається як «примирююча». Воно потрапляє до категорії «Гарні слов’янські імена для дівчаток». Такі дівчата здатні на сильне кохання. Вони дуже прив’язуються до свого обранця, жертвуючи заради нього своїми інтересами та звичками. Якщо Казимира не реалізує свій творчий потенціал, а воліє задовольнятися лише матеріальними благами, вона може перетворитися на егоїстичну натуру, яку переробити буде складно. Чарівність, привабливість та любов до життя приваблюють у Казимирі оточуючих.

Лада в перекладі означає «кохання, мила, кохана». Власниці такого імені товариські та життєрадісні. Вони без проблем заводять нові знайомства, але вважають за краще бачити поряд із собою лише «найкращих друзів». Лада приймає важливі рішення, ґрунтуючись на глибокому аналізі та всебічній оцінці ситуації. Їй властивий сильний характер; вона прагне стабільних довгострокових відносин.

Людмила та Надія

Ці слов’янські жіночі імена широко застосовують у сучасному побуті. Людмила означає «мила людям». Така дівчина справді робить максимум зусиль, щоб сподобатися оточуючим. Людмила приваблива натура, але її ранять будь-які критичні зауваження. Така дівчина – справжня хранителька сімейного вогнища.

Ім’я Надія не має іншого значення. Її володарка має вроджене почуття гармонії. Вона розумна, цілеспрямована, терпляча. У неї досить жорсткий характер, що нагадує чоловічий. Вона розважлива, меркантильна, але при цьому щедра та емоційна. Таке ім’я часто мають люди творчої сфери: актриси, співачки, художниці.

Сіяна, Цвєтана, Ярослава

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Сіяна потрапляє до категорії «рідкісні жіночі імена». Красиві слов’янські дівчата часто відповідали своїм незвичним іменам. Сіяна в перекладі означає «сяюча». Його володарка була здатна до життя подвижника. Така людина жертвувала багатьом заради інших. Сіяна може відмовитись від власного щастя для коханої людини. Таким дівчатам не загрожує самотність. Вони суворо дотримуються релігійних канонів і будують життя «правильно».

Незвичайне ім’я Цвєтана перекладається як «квітка». Дівчині з такою назвою нелегко пристосовуються до зовнішніх обставин. Вона не любить зовнішнього тиску, від якого часто замикається у собі. Цвєтана розбірлива в людях, часто зводить невидиму стіну між собою та незнайомими. Але у відносинах з близькими вона виявляє весь свій шарм та чарівність.

Ярослава перекладається як «має велику славу». Це емоційні, часто імпульсивні особистості, які легко вплутуються у конфлікти з оточуючими людьми. Ярослави дуже цінують волю. Незважаючи на численних шанувальників, такі дівчата не поспішають пов’язувати себе шлюбом. Ярослави прагнуть змін. Вони є необхідним атрибутом свободи.

Чоловічі імена

Слов’яни були одним із найбільших етносів, що знаходилися на території Євразії. Існував упродовж багатьох століть, він розпався на велику кількість груп, що відрізняються мовними, територіальними та національними ознаками. Багато чоловічих слов’янських імен продовжили своє існування і широко використовуються в сучасному світі. Найпоширеніші з них:

 • Бажаний – бажаний.
 • Білослав – білий, славити.
 • Берислав – той, хто дбає про славу.
 • Богдан – дитина, дана Богом.
 • Болеслав – уславлений.
 • Борислав – борець за славу.
 • Велимир – світ.
 • Венцеслав – увінчаний славою.
 • Володимир – той, хто володіє світом.
 • Вовк – ім’я, що належить до групи тваринного світу.
 • Всеволод – це володар народу.
 • Всеслав – знаменитий.
 • Доброміл – милий, добрий.
 • Ждан – довгоочікувана дитина.
 • Золотосвіт – це золотий світ.
 • Казимир є тим, хто показує світ.
 • Мечислав – людина, яка прославляє меч.
 • Мирослав – той, хто славить світ.
 • Ростислав – це зростаюча слава.
 • Тихомир – мирний, тихий.

Рідкісні імена

Чоловічі та жіночі слов'янські імена

Вище було представлено найпопулярніші слов’янські жіночі імена. Повний перелік їх менше, ніж список давньоруських чоловічих імен. Окрім гарних та незвичайних, у ньому зустрічаються і рідкісні імена. Серед них:

 • Веліміра означає «великий світ».
 • Воїслава – це славна войовниця.
 • Голуба – лагідна.
 • Доброгнєва – дослівний переклад: «сила в люті».
 • Материнка – духовна.
 • Зима означає «холодна».
 • Зориця – перекладається як «рання».
 • Радимира – це дбає про світ.

Не має значення, яке ім’я буде дано дитині – сучасне чи старослов’янське. Головне, щоб воно підходило людині, допомагало виявити їй найкращі якості та успішно реалізуватися у житті.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua