Походження прізвища Волков та її історія

Всім відомо, що люди, які жили в допетровській епосі, користувалися іменами, які вони дали сусідами і родичами. Хрестильні імена, які з'явилися набагато пізніше, витіснили династичні імена. Але ще довгий час у народі користувалися прізвиськами. Іноді при розгляді складу родових імен буває незрозуміло, звідки береться те чи інше прізвище. А вся річ у прізвиськах.

Походження прізвища Волков та її історія

Походження прізвища Волков та його значення

Кожна людина замислювалась, звідки з'явилося його прізвище. Волкові – не виняток. Історія походження цього прізвища дуже цікава і цікава. Вважається, що на початку 20 століття вона була однією з найвідоміших. Серед численних версій, що пояснюють походження прізвища, розглянемо докладніше дві найпопулярніші. Одна буде пов'язана з назвою дикої тварини, інша ж торкнеться людського характеру.

Виючий на місяць

За першою версією, походження прізвища Волков бере своє коріння в одночасному страху та підпорядкуванні людини диким тваринам. Такий хижак, як вовк, звичайно ж, був знайомий людині з найдавніших часів. Назва цієї тварини виробляє від дієслова “зволікати” або “волочити”. Також у слові “вовк” поєднуються два слова із давньої нахської мови. Перше “во” перекладається як “вити”. Друге, “лакх”, означає “вгору”. Перекладаючи дослівно, отримаємо “виючою вгору”, тобто виючий на місяць.

Походження прізвища Волков та її історія

Деякі джерела кажуть, що прізвище Волков означає “мешкає поруч із вовками”, що живе там, де поруч “виють вгору”. Дуже часто в історичних довідках зустрічаються дані про людей, які жили поряд із лісом, заселеним вовками. Їм і давали спочатку прізвисько, а потім прізвище Волков.

Сміливий вовк

Друга версія, яка розповідає, звідки походить прізвище Волков, зав'язана на якостях та рисах характеру цього хижака. Невипадково дуже жорстких, лютих, хоробрих, часом жадібних людей називали вовками. Вважалося також, що вовки є деякими посередниками між звичайними людьми і чаклунством, магією. Слов'яни беззастережно вірили, що вовки мають магічні здібності, можуть захистити людину від потойбічних сил. Ім'я цього хижака іноді виступало навіть як оберег.

Судячи з цих даних, походження прізвища Волков може бути різним. По-перше, прізвище могли отримувати люди, які мають “вовчий” характер. По-друге, носити її могли ті, хто якось був пов'язаний з магією та чаклунством. У давнину таких людей боялися і одночасно корилися їм. Волковим могла стати людина, яка просто мала сильний характер і могла показати себе у справі.

Походження прізвища Волков та її історія

Рід Волків

З давніх часів давайте перенесемося до Російської імперії. Вважається, що в нашій країні Волкові з'явилися на початку XVI ст. Литовець почесного роду Григорій Вовк приїхав до Росії, де й влаштувався. Пізніше буде зафіксовано величезну кількість дворянських пологів із подібним прізвищем. Це будуть воєводи та дяки, посли та стольники. 1618 року родичів Григорія Вовка нагородили великою кількістю земель у Ярославській області. За записами гербовника можна судити, що це одна з найстаріших і перших гілок Волкових. Мабуть, жорсткі, сильні і норовливі дворяни на той час точно підтверджують описане вище значення прізвища Волков. Вони були владними та правили шістьма губерніями, намагаючись постійно підкоряти сусідні. Жадібні, ненаситні вовки.

Дивно, але на гербі сімейства Волкових не зображено небезпечного хижака. Там красувалися зображення троянди, шолома, корони, страусового пір'я, але ніяк не вовчого оскала. Напевно, Волкови елементарно боялися і подумати про прабатька свого прізвища.

Тепер перейдемо до маловідомих та недостовірних версій, які також мають місце.

Походження прізвища Волков та її історія

Крадії вовки

Існує ще одна версія походження прізвища Волков. У давньоруських селах часто сусіди обкрадали одне одного. Так ось люди, які займалися крадіжкою худоби (овець та кіз), і носили прізвисько “вовк”. За кілька століть їхні родичі стали Волковими.

Походження прізвища Волков та її історія

Мисливці

Є думка, що походження та значення прізвища Волков пов'язане з єгерями. В історичних джерелах зустрічаються дані про поміщиків та їхніх службовців, які відповідали за організацію полювання на вовків. Ці люди заганяли вовків замість собак, спрямовуючи їх до мисливців із рушницями. Їх і почали називати Волкови.

Син вовка

У деяких енциклопедіях трапляється опис патронімічних єврейських прізвищ. Це прізвища, що утворилися від чоловічих імен. Як правило, єврейські імена давалися за династією, передавалися з покоління в покоління. У деяких громадах були діти з однаковими іменами. У кожній єврейській сім'ї протягом кількох століть було ім'я, яке зустрічалося з певною періодичністю.

Вважається, що походження прізвища Волков бере свій початок саме у таких “династичних” іменах. Пояснюється це просто. Спочатку було чоловіче ім'я Вовка, яке іноді звучало, як Вольф. Якщо перекладати з німецької, то кожен знає, що це вовк означає. Виходить, що Волков – це Вольфів син. Також у єврейських традиціях це ім'я асоціюється із сином Якова, якого за хоробрість прозвали вовком. Багато століть тому серед ашкеназьких євреїв це ім'я було дуже поширеним та популярним. Воно ще називалося кіннуй, тобто побутове.

Вовк одинак

За ще однією версією походження прізвища Волков може бути пов'язане з тим, як називали нелюбих та недружніх людей. Людина, яка насторожено ставилася до інших людей, не любила оточуючих, приховувала в собі якусь таємницю і намагалася жити самітником, і носила ім'я “вовк”. Через роки, а потім і століття в документах почало зустрічатись прізвище Волков.

Походження прізвища Волков та її історія

Імена та прізвище Волков

Коли людина з'являється на світ, то у неї з'являється ім'я. Але ще задовго до цього моменту батьки малюка перебирають безліч варіантів. На їхню думку, ім'я має не лише приховувати в собі правильне значення та якусь таємницю, а й милозвучно поєднуватися з прізвищем. Яке ж ім'я краще підібрати до прізвища Волков?

Фахівці кажуть, що існує кілька правил, які допоможуть правильно підібрати ім'я дитині, щоб воно не тільки благозвучно поєднувалося з прізвищем, а й правильно впливало на долю.

  • По-перше, якщо прізвище коротке, наприклад, Волков, можна дати дитині довге звучне ім'я.
  • По-друге, дуже важливо дотримуватися гармонії звуку. Якщо прізвище починається на приголосний звук, ім'я краще вибрати те, що закінчується на голосну літеру.
  • По-третє, не рекомендується допускати великого скупчення приголосних звуків. На стику закінчення імені та початкової літери прізвища їх не повинно бути. Інакше це поєднання буде важковимовним.

При виборі імені дитини пам'ятайте, що прізвище грає величезну роль, вона є носієм інформації, містить у собі таємницю предків.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua