Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Найпоширеніші казахські імена сягають корінням у тюркську та арабську мови, залишаючись незмінними протягом багатьох століть. Як у більшості мусульманських країн, у Казахстані імена для новонароджених традиційно даються на честь родичів: батька та матері, бабусь і дідусів або далеких предків, які особливо шануються в сім'ї. Але сучасні казахи все рідше дотримуються цього звичаю, обираючи імена своїм дітям за власним смаком або ж за найбажанішим значенням. Познайомтеся з найкрасивішими чоловічими та жіночими казахськими іменами, значеннями імен та їх характеристикою для дитини.

Аділя

Одним із найпоширеніших серед жіночих казахських імен є Аділя. Воно походить з арабської мови та перекладається як “чесна” або “справедлива”. Особливість казахського світогляду, що включає прагнення виховувати своїх дочок дуже чесними, щирими та нехитрими, зіграла велику роль у такому широкому поширенні імені Аділя. Варто зауважити, що характер власниць виправдовує значення імені – ці жінки справді мають чисту душу, прагнення загальної справедливості і патологічне невміння брехати.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Азамат

А з чоловічих імен дуже хочеться в першу чергу згадати красиве і звучне ім'я Азамат, що також походить з арабської мови і в перекладі означає “могутній чоловік”. Не варто думати, що власники імені виростають великими і дуже сильними: як правило, їхня могутність проявляється не фізично. Батьки не повинні засмучуватися, бачачи, як їхній Азамат росте тихим і худеньким юнаком. Його могутність проявиться пізніше: у видатному інтелекті, численних талантах та лідерських якостях.

Айгуль

Значення імені Айгуль, швидше за все, знайоме всім любителям диких квітів, адже саме так у Казахстані називається красива яскраво-оранжева квітуча рослина, в Україні більш відома під назвами “корона” та “рябчик”. З тюркської та перської мов Айгуль перекладається як “місячна квітка” і “красива, як квітка” відповідно. Незважаючи на те, що власницям флористичного імені ці переклади, без сумніву, приємні і приємні, в Казахстані все-таки мається на увазі однойменна квітка, схожа на великий помаранчевий дзвіночок.

Булат

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Серед сучасних казахських імен окремо стоїть ім'я Булат. Швидше за все це пов'язано з тим, що в Казахстані дуже багато знаменитих чоловіків, названих саме так: від політиків, учених та спортсменів до художників, акторів та музикантів.

У перекладі з перської слово “булат” означає “сталь”. За російськими билинами і казками багатьом знайомий епітет “булатний” по відношенню до меча або кинджала, а також воїну – у переносному значенні.

Самі Булати дуже схожі на метал, на честь якого названі. З дитинства вони мають силу, що перевищує однолітків, а дорослішаючи, обзаводяться ще й сталевими нервами, переконаннями і витримкою. Для оточуючих ці чоловіки неприступні, і лише жінка, що має вогненний характер, зможе якось розтопити витримку Булата, “перекувавши” його для сімейного життя.

Дільнара

У короткому перському слові ” діл ” міститься відразу три значення: ” душа ” , ” серце ” і ” розум ” , тому красиве і солодкозвучне ім'я Дільнара точніше можна перекласти як ” душевна, сердечна і розумна жінка ” .

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Власниці імені виправдовують цей переклад. Це дійсно жінки з величезним серцем, добрі, відкриті, котрі вміють любити і дарувати тепло всім навколо. Батькам, які вирішили назвати свою дочку Дильнарою, необхідно з дитинства підготувати її до того, що не всі оточуючі люди такі ж, як вона, і довіряти всім і кожному не варто, тому що її готовності допомагати і бути корисною немає межі, а злих людей, готових скористатися, занадто багато.

Зарема

Красиве і виразне жіноче казахське ім'я Зарема сягає корінням у тюркську мову і перекладається як “червона зоря”. Він має імена-побратими, такі як Заріна, Зоряна та Зара, проте в Казахстані поширено саме Зарема.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Жінки з цим дзвінким ім'ям, як правило, мають надприродну красу і з дитинства беруть моду на кокетство, перебільшену жіночність і деяку манірність. Однак з віком це проходить, і в особистості Зареми, крім краси, залишається ніжність, елегантність і котяча м'якість.

Мурат

Мурат (чи Мурад) є досить поширеним чоловічим ім'ям у Казахстані. Воно походить з арабської мови та перекладається як “бажаний”. Так, значення недалеко від реальності, адже Мурати виростають справжніми красенями, харизматичними серцеїдами, які вже з молодих нігтів, як то кажуть, нарозхват.

Батькам маленького Мурата дуже важливо у вихованні наголосити на вмінні помічати інших людей, ніколи не грати почуттями і серйозно ставитися до свого дару краси, даного природою.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Наріман

Казахське ім'я Наріман існує й у жіночому, й у чоловічому варіанті, являючи собою рідкісний для східного світу випадок – у російській до таких імен ставляться скорочення Саша, Женя, Валя та інші.

Ім'я походить від арабського слова “нарі”, що означає “вогонь”. Якщо немовля народжувалося з яскраво-червоним обличчям або тілом, його називали “схожим на вогонь”, що у словотворі казахської мови якраз і перетворювалося на Наріман.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Чоловіча половина власників цього імені справді виправдовує значення: Наримани пристрасні, рухливі та дуже запальні натури. І в руках у них будь-яка справа, як то кажуть, горить: у цих чоловіків величезна кількість захоплень, і до всього вони дуже швидко пристосовуються.

Жінки ж з ім'ям Наріман, навпаки, таять у собі внутрішній вогонь, а збоку можуть здатися спокійними, м'якими і навіть холодними. Але прислів'я “в тихому вирі чорти водяться” саме про них: якщо якийсь сміливець дістанеться внутрішнього вогню Наріман, то неодмінно обпалиться її любовною пристрастю, рвучкістю і життєвою силою.

Перизат

Незважаючи на те, що це жіноче казахське ім'я смішне за звучанням для російської мови, в арабських країнах воно є дуже шанованим і поширеним. По-перше, це пов'язано з ніжним арабським перекладом, що означає “прекрасна фея”. По-друге, частина імені “зат” у казахській мові передбачає знатних та шляхетних осіб. Після розбору ім'я вже не здається настільки смішним, чи не так?

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

За характером володарки імені Перизат є витонченими, ніжними та тендітними жінками, дещо примхливими, але загалом дуже приємними, інтелігентними та чарівними.

Раїль

Казахстанське ім'я Раїль багато разів займало лідируючі позиції в списках найпоширеніших для новонароджених, настільки воно популярне в цій країні. Як і багато імен цього списку, Раїль прийшов з арабських країн, а в перекладі означає “засновник” або “основоположник”. Про те, наскільки значення імені відповідає характеру чоловіка, легко судити за кількістю казахських, башкирських, узбецьких та азербайджанських вчених на ім'я Раїль. І серед них справді багато основоположників тих чи інших теорій, відкриттів та досягнень.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Саміра

Класичне мусульманське ім'я Саміра теж бере початок з арабської мови, перекладаючи маючи на увазі хорошу співрозмовницю. Можливо, це збіг, проте всі володарки цього імені ті ще бовтанки. Вони дуже люблять спілкуватися, вміють підтримати розмову та не уявляють свого життя без обміну інформацією. Ця властивість також дозволяє Самірам дуже добре вчитися, подібно до губки вбираючи все почуте і прочитане, а тому часто своєю професійною областю ці жінки обирають науку.

Саулі

Одним із найкрасивіших казахських імен для жінок, без сумніву, є Сауле – як за вимовою, так і за значенням. З тюркської мови Сауле перекладається як “світло”, “світла” або “що дає світло”. Простіше кажучи, це найближчий аналог поширеного російського імені Світлана.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Дівчата з ім'ям Сауле з ранніх літ і до самої старості нагадують сонячних зайчиків. Вони красиві, принадні, задерикуваті і невловимі. Ці жінки вміють бути душею компанії, але друзів та коханих вибирають дуже прискіпливо – один раз і на все життя. Лише обрані можуть опинитися в числі гідних доторкнутися до внутрішнього світла, що таїться в очах і душі Саула.

Тамерлан

Носії цього звучного і гордовитого імені мають залізний характер і завидну витримку не випадково: буквальний переклад імені з тюркської мови – “залізна людина”. У деяких джерелах вказується, що воно походить від монгольського імені Тимур, яке перекладається як “залізо”, тому, можливо, спочатку ім'я Тамерлан (а також Темерлан і Тімерлан) перекладалося як “людина з ім'ям Тимур”. Але це не так важливо, оскільки протягом багатьох років воно є самостійним, а для казахів значно поширенішим, ніж Тимур.

Сучасні казахські імена для хлопчиків та дівчаток та їх значення

Фархад

Завершує список ім'я Фархад, яке особливо шанується у сучасних казахів. У перекладі з арабської воно має на увазі тямущу людину, повністю відповідаючи розумовим здібностям свого власника. Ці чоловіки ще з дитинства виявляють свої неабиякі інтелектуальні здібності, швидко розуміють і з таким самим успіхом виходять із складних ситуацій, з яким опиняються в них. Простіше кажучи, власники імені Фархад – справжні шибениці, але при цьому привабливі та харизматичні.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua