Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Світлана – ім'я, що з'явилося з російської літератури і не має аналогів. Найбільшого поширення набуло за радянських часів, втративши популярність до кінця 20-го століття. Походження та значення імені Світлана, його характеристика, талісмани, а також знамениті володарки – далі у цій статті.

Значення

Визначити значення імені Світлана дуже просто. Ім'я складається з двох давньослов'янських слів – “світло”, значення якого не змінилося, і “лан”, що перекладається як “земля”. Таким чином значення імені Світлана – “що дає світло землі”, або, простіше кажучи – “світла”, “що вичерпує світло”.

Походження

Навколо походження імені Світлана ходить дуже багато суперечок. Раніше передбачалося, що ім'я походить із давньослов'янської чи давньоруської мови, але ці домисли спростували під час вивчення історичних документів – там це ім'я жодного разу не зустрічалося. Воно було придумано поетом та філологом Олександром Христофоровичем Востоковим, вперше з'явившись у його романсі 1802 року “Світлана та Мстислав”. Саме через те, що Востоков створив ім'я на давньослов'янський манер, вклавши певне значення в ім'я Світлана, про походження його й пішли міркування, що воно давньослов'янське.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

У 1813 році придумане Востіковим ім'я у своїй однойменній баладі використав Василь Жуковський. Завдяки величезній популярності балади “Світлана”, ім'я стало впроваджуватися в російську культуру 19 століття – ним називали кораблі, магазини та підприємства. Але власним ім'я все ще не ставало – через церковні забобони та правила хрещення дітей.

У побут ім'я увійшло тільки після Жовтневої революції – тоді активно вигадувалися імена, ніяк не пов'язані з церковними традиціями, так що набуло ім'я Світла повні права на існування. Особливу популярність імені принесло те, що свою єдину дочку Йосип Сталін назвав саме Світланою. З початку 50-х і до кінця 70-х ім'я Світлана стало масовим і одним з найпопулярніших російських імен. Проте вже до кінця 90-х років популярність імені зійшла нанівець. Нині за статистикою серед новонароджених ім'я вважається вкрай рідкісним.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Форми імені

Далі подано список усіх скорочених та зменшувально-пестливих форм імені Світлана:

 • Світлана.
 • Світло.
 • Світочка.
 • Світлана.
 • Світло.
 • Світланка.
 • Світланочка.
 • Світлюся.
 • Світульок.
 • Світлочок.
 • Світла.
 • Світуня.
 • Світуша.
 • Світлюся.
 • Сета.
 • Лана.
 • Ланочка.
 • Лануша.
 • Ланка.
 • Ланусь.
 • Віта.
 • Гілка.
 • Гілочка.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Іменини та покровителі

Незважаючи на те, що в 19 столітті особисте значення імені Світлана заперечувалося православною церквою, у 1943 році було прийнято рішення визнати його та ввести до офіційних свят. Священний Синод оголосив, що це ім'я може бути тотожним іменам Фотінья, Фотинія, і Фотіна, а отже, свої іменини всі Світлани повинні відзначати у дні пам'яті святих Фотинії Палестинської та Фотини Самарянині. Таким чином, Світлани святкують іменини 26 лютого та 2 квітня, а їхніми покровительками є вищеназвані святі: Фотинія Палестинська та Фотина Самаряниня. Нижче представлені їхні ікони, які є талісманами для православних носіїв імені.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Талісмани імені

Які числа, кольори, дорогоцінні камені та інші символи мають значення для цього імені? Ім'я Світла в першу чергу має на увазі осяяння світлом, а отже, головним небесним покровителем його володарки вважається Сонце. Для залучення удачі Свєті слід оточити себе зображеннями небесного світила – в інтер'єрі, прикрасах чи принті на одязі. Також володаркам імені не можна позбавляти себе сонячного світла – регулярні сонячні ванни і велика кількість природного світла в житлі допоможуть знайти гармонію і єднання з природою.

У палітрі кольору талісманами імені є такі ж сонячні кольори – жовтий, білий, помаранчевий і золотий. Найбільш кращим металом для Світлани є золото, а з ювелірних каменів їй слід вибирати діаманти, цитрини, геліодори, сфалерити та бурштин.

Числа, які можуть принести Світлані удачу – 4, 11, 21. Найбільш щасливою для неї є літня пора року, а найважливішим місяцем – липень. Сонячні квіти – ромашки, маргаритки та календула також є талісманами імені.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Характер імені

З самого дитинства своє значення імені Світла підсвідомо виправдовуватиме. Це буде тиха і лагідна дівчинка, чия мила усмішка насправді постійно випромінюватиме променисте світло. У батьків з маленькою Світлою не буде жодних проблем – у них зростатиме добра, щира дівчинка, яка з ранніх років вміє співчувати, підтримувати і радіти дрібницям. Найголовніше, щоб батьки не тиснули на свою дитину, ганьблячи її за сором'язливість і скромність – до серця Свєти необхідно знайти підходящий ключ, і тоді можна буде знайти джерело постійного цілющого світла. Якщо намагатися залізти в її душу силою, вона тільки ще більше закриється і скромно відійде.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Ще однією з основних рис характеру імені є акуратність – завжди для Світлани значення матиме порядок, чистота, охайність зовнішнього вигляду. Батьки помітять це з дитинства, коли Свєточка намагатиметься після гри розкладати іграшки по місцях і прагнутиме допомагати мамі. Крім скромності і акуратності, вродженою рисою характеру Світлани є жалісливе співчуття – батькам слід приготуватися до того, що їх дочка тягне додому не тільки всіх нещасних кішечок і собачок, але і пташенят, що випали з гнізда, і їжачків, що заблукали, і заблукали черв'яч. Важливо, щоб її потреба дбати з дитинства була задоволена наявністю домашньої тварини – тоді, можливо, вдасться уникнути бажання допомогти всім вуличним мешканцям.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Значення імені Світла у дорослому житті зробить свою володарку жінкою, яка дійсно виділяє свічення. Незважаючи на природну скромність, вона матиме масу шанувальників – і не лише в романтичному плані, просто і в школі, і в сім'ї, і в робочому колективі вона миттєво перетворюватиметься на спільну улюбленицю. Але це в жодному разі не розпестить Світлану – вона готова дарувати своє світло всім навколо, підтримуючи та наділяючи добротою. Але не варто думати, що Світлана – це такий божий кульбаба, добротою якого може скористатися кожен. Вона чудово знатиме собі ціну, а вроджена обережність не дозволить їй стати учасницею сумнівної історії чи потрапити в біду через дурість.

У життєвій енергії значення імені Світлана перетворює свою володарку на такого собі сонячного зайчика – з дитинства вона відрізнятиметься непосидючим характером і неабиякими вигадками. Вона добре зможе проявити себе у будь-якому виді спорту. У навчанні Світлана зможе робити успіхи лише за наявності талановитих педагогів – якщо вони зможуть зацікавити дівчинку, вона приноситиме додому лише п'ятірки, самостійно вивчаючи тему згодом. Але вона ніколи не зможе зубрити і заучувати, а нудні предмети стануть для Свєти справжньою тортурою.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Професія та кар'єра

Що означає ім'я Світла у професійній сфері? Швидше за все, підсвідомість поведе володарку імені у таку область, де вона зможе повною мірою дарувати людям своє внутрішнє світло. Це може бути допомога людям, тобто медицина, керівництво волонтерськими організаціями, психологія. Можливо сфера мистецтва – танець, акторство, музика, література. А може професійний спорт – якщо Світлана від природи не так наповнена світлом, як сонячною енергією. Спортивної кар'єри їй вистачить, щоб виплескувати цю енергію все життя – закінчивши участь у змаганнях, вона успішно зможе стати тренером.

Не менш успішно Світлана могла б бути вихователем чи вчителем, проте найчастіше власниць імені зупиняє внутрішнє небажання кимось керувати. Світлан більше залучають сфери діяльності, де можна тією чи іншою мірою бути незалежною від колективу, і де вже точно не потрібно “вести натовп”. Однак якщо такий забобон відсутній, Світлана може стати прекрасним педагогом, завдяки доброті та теплому ставленню до оточуючих. Крім основної професії більшість Світлан займається благодійною діяльністю, безкоштовно допомагаючи у дитячих будинках, будинках для людей похилого віку та притулках для тварин.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Кохання та шлюб

Що означає ім'я Світлана у сфері любовних стосунків? Як уже говорилося вище, Світли найчастіше мають характер скромний і обережний, а тому навряд чи зможуть стати жертвами підступних спокусників. Найчастіше навіть відчуваю закоханість, дівчата з цим ім'ям будуть дуже довго придивлятися до майбутнього обранця. Завдяки цьому більшість Світлан виходять заміж один раз і на все життя.

У любові Світлині вміють бути ніжними і дарувати любов, проте, знову ж таки через свою обережність, вони ніколи і ні в чому не роблять перший крок. Тому партнер Світлани має бути дуже лагідною, чуйною, але водночас мужньою і сміливою людиною. Також він має бути готовим до того, що Світлани дуже погано сприймають критику і часом люблять покомандувати. В іншому Світлана неодмінно стане ідеальною дружиною – вона вміє тримати будинок у красі та чистоті, чудово готує, вміє надати моральну підтримку та розвеселити.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

У материнстві Світлана неодмінно розкриє себе у всій красі – володарки імені дуже чуйні матері, здатні виховати і виростити прекрасних людей. Діти Світлани ніколи не почуватимуться самотніми, але й нав'язливої уваги з боку матері не побачать. Їм буде приємно спілкуватися з мамою в будь-якому віці – Світлана вміє бути на хвилі з маленькими дітьми, але і у віці не втратить марку, так що дітям не доведеться вважати маму відсталою в жодний період життя. І навіть з онуками бабуся Світлана зможе бути на рівній нозі – невичерпна енергія дозволить їй і в 70 років бігати подвір'ям з м'ячем, грати в приставку або комп'ютер, бути в курсі всіх сучасних мультфільмів і знати назви всіх наймодніших іграшок та ляльок.

Відомі носії

Серед власниць імені Світлана величезна кількість знаменитостей – це і актриси, і співачки, і спортсменки. Серед Світлан-актрис найвідоміші:

 • Світлана Дружініна (народилася 1936 року), не лише актриса, а й режисер, народна артистка РФ. Найбільш відома роль у фільмі “Дівчата”, а також режисерськими роботами – “Дульсінея Тобоська” та “Гардемарини, вперед”.
 • Світлана Немоляєва (1937 року народження), народна артистка РРФСР, прославилася завдяки ролям у фільмах “Службовий роман”, “Гараж”, “Рок-н-рол для принцес”, “Гірко!”.
 • Світлана Світлична (народилася в 1940 році), заслужена артистка РРФСР, відома роллю спокусниці у фільмі “Діамантова рука”.
 • Світлана Тома (1947 року народження), заслужена артистка РФ та народна артистка Молдови, відома ролями у фільмах “Табор іде в небо” та “Мій ласкавий і ніжний звір”.
 • Світлана Крючкова (рік народження 1950), народна артистка РРФСР, володарка премії “Ніка”, найбільш відома своїми ролями у фільмах “Велика перерва”, “Не може бути!”, “Одруження”, “Царське полювання”, “Поховайте мене за плінтусом” “.
 • Світлана Іванова (1985 року народження), відома ролями у фільмах “Дев'ята рота”, “І все-таки я люблю”, “Москва, я люблю тебе”, “Будинок сонця”.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Серед співачок, яких звуть Світланами, найбільшу популярність мають:

 • Рок-співачка, поет та композитор Світлана Сурганова (1968 року народження), солістка гуртів “Нічні снайпери” та “Сурганова та оркестр”.
 • Поп-співачка українського походження Світлана Лобода (народилася 1982 року).
 • Естрадна співачка та актриса мюзиклів Світлана Светікова (1983 року народження).

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

Серед інших відомих представниць імені:

 • Світлана Алілуєва (роки життя 1926-2011), уроджена під прізвищем Сталіна – дочка керівника СРСР Йосипа Віссаріоновича Сталіна. Радянська перекладачка, кандидат філологічних наук та мемуарист свого знаменитого батька.
 • Світлана Савицька (рік народження 1948), перша у світі жінка-космонавт, яка вийшла у відкритий космос, та друга серед жінок-космонавтів загалом. Двічі Герой Радянського Союзу.
 • Світлана Олексійович (народилася 1948 року), письменниця білоруського походження, найбільш відома як авторка книг “У війни не жіноче обличчя” та “Останні свідки”.
 • Світлана Пархоменко (1962 року народження), радянська та російська тенісистка, заслужений майстер спорту, тренер та багаторазова чемпіонка національних та міжнародних турнірів.
 • Світлана Варганова (народилася у 1964 році) – професійна плавчиня, заслужений майстер спорту СРСР.
 • Світлана Федоренко (роки життя 1972-2009) льотчиця, абсолютна чемпіонка міжнародних турнірів із літакового спорту, професійний авіатор та заслужений майстер спорту.
 • Світлана Хоркіна (народилася 1979 року), одна з найвідоміших російських гімнасток, багаторазова чемпіонка олімпіад та міжнародних турнірів.

Світлани у культурі

Крім згаданих вище героїнь романсу Востокова і Жуковського, Світлани не рідко ставали персонажами картин, фільмів і літературних творів. Сучасницею балади про Світлану є картина-ілюстрація Карла Брюллова “Світлана, що ворожить”, яку він написав у 1812 році (репродукція представлена на початку статті). Той самий твір ілюстрував і інший художник, Олександр Новоскольцев. Свою “Світлану” він написав у 1889 році.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

У 1935 році побачив світ знаменитий вірш Сергія Міхалкова “Світлана”, пізніше перейменований на “Колискову Світлани”. Вірш дуже сподобався Йосипу Сталіну, хоча поет не мав на увазі у своєму творі його дочку – він був закоханий в однокурсницю з таким самим ім'ям і присвятив вірші їй.

1936 року в літературі з'явилася ще одна Світлана – героїня повісті Аркадія Гайдара “Блакитна чашка”. Цю милу, пустотливу і безпосередню дівчинку, яка стала улюбленицею дітлахів 30-х років, автор списав з реальної Світли – дочки дитячої письменниці Трофімової. 1939 року Світлана стала головною героїнею однойменного балету Дмитра Клебанова. Постановка, що оповідає про будівництво нового життя, була неймовірно популярна в роки сталінізму, але була забута до кінця 50-х років. Світлана Дмитра Клебанова вже не мала нічого спільного зі Світланою Жуковського – вона була рішуча, смілива та незалежна.

У дитячій літературі 50-60-х років було присутнє дуже багато героїнь з ім'ям Світла – вони, як правило, містили в собі всі найкращі якості радянської дівчинки, такі як доброта, працьовитість, чуйність, чесність і шляхетність. Не було випадків, щоб Світлою в літературі на той час звали негативного персонажа, що сприяло ще більшому поширенню імені.

Значення імені Світлана: характер та доля, походження, сумісність

У 1956 році Світлана стала героїнею однойменного вірша Олександра Прокоф'єва, а на початку 60-х – пісні Рибчинського та Монастирського “Дев'ятий клас”. А найпопулярнішим твором зі згадкою імені стала пісня “Колискова Світлани”, яка звучала у фільмі 1962 року “Гусарська балада”.

Однією з найсучасніших героїнь з цим ім'ям є світла чарівниця Світлана з книг і фільмів “Нічна варта” та “Денна варта”.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua