Григоріанський та Юліанський календар: у чому різниця і який зараз використовується

Все має свою історію. Календар – не виняток.

Григоріанський та Юліанський календар: у чому різниця і який зараз використовується

Люди з давніх часів цікавилися історією та обчисленням попередніх періодів часу. Є різні підходи до цього питання. Наприклад, в основі календаря Майя є відлік тимчасових циклів, кожен з яких займає 52 роки. Після закінчення циклу літочислення починається наново. Сучасні люди відраховують час у хвилинах, днях, роках із дати початку нашої ери. Більшість країн зараз застосовують загальноприйнятий Григоріанський календар, хоча раніше був поширений Юліанський.

Розкажемо, у чому різниця між цими календарями і чому Юліанський зберігся лише у православній церкві.

Юліанський календар: звідки бере початок і чому від нього відмовилися

Григоріанський та Юліанський календар: у чому різниця і який зараз використовується Джерело: Unsplash (@21nemi)

Свою назву Юліанський календар отримав від імені римського імператора Гая Юлія Цезаря. На його розпорядження місцеві астрономи розробили нове літочислення. Цезарю не подобалося Римський підхід до часу – рахунок вівся за місячними фазами. Тому у стародавніх римлян щомісяця складалося з 30 діб. Спочатку у цьому календарі було десять місяців, звідси, до речі, і назва нашого останнього місяця року – грудня (від латинського decem – десятий). Усі місяці було названо на честь римських богів.

Ідею майбутнього Юліанського календаря Цезар підглянув у Єгипті – країні, яку завоював. Там рік ділили на 12 місяців, на рік було 365 днів, на місяць — 30. Ця система актуальна досі. Спираючись на єгипетське літочислення, римські астрономи створили своє — рік починався з 1 січня. До речі, саме слово «календар» з'явилося тоді ж, адже з латинського «calendarium» перекладається як «боргова книжка» — кожне перше число місяця (воно співпадало з молодим чоловіком) римляни, які брали в борг, мали платити відсотки за своїми позиками.

Після вбивства Цезаря система дала збій – римські жерці оголошували кожен третій рік високосні, збільшуючи лютий на один день. Так вони намагалися вирівняти шестигодинний зсув. Свій внесок на той час у розвиток Юліанського календаря зробив імператор Октавіан Август, на честь якого перейменували один із місяців.

Літочислення, запропоноване Цезарем, було досить точним для тих часів – щороку складався з 365 днів, крім високосного. Високосним називається рік, який містить у сонячних календарях додатковий день, а у місячно-сонячних – додатковий місяць. Це потрібно для синхронізації з астрономічним чи сезонним роком.

Система Юліанського календаря була незаперечна 1,5 тисячі років. Сумніви в його актуальності виникли через Великдень, ключове для християн свята. Його ще називають Воскресінням Христовим і святкують у першу неділю після весняної повні — у період між 4 квітня та 8 травня.

У юліанському календарі святкування Великодня щороку випадало на різні дні тижня.

Григоріанський календар: хто вигадав і коли став актуальним

Григоріанський та Юліанський календар: у чому різниця і який зараз використовується Джерело: Unsplash (@towfiqu999999)

Першою незгодною з такою невідповідністю в 1582 став чинний глава католицької церкви Григорій XIII. Він виступив із ініціативою змінити спосіб відліку, щоб усунути недоліки — наполягав, що потрібно визначити точний розрахунок святкування Великодня, щоб він випадав на неділю, а також повернути день весняного рівнодення до дати 21 березня.

У результаті 24 лютого 1582 року світ дізнався про Григоріанський календар. Згодом цей підхід до літочислення підхопили та поширили адепти католицької церкви. Після цього його визнали у всіх державах християнського світу. Григоріанський календар виявився точнішим і повертав день рівнодення до 21 березня. У ньому також був один високосний рік раз на чотири роки. Система обчислення часу Григоріанського календаря полягає в циклічному зверненні Землі навколо Сонця. Середня тривалість року дорівнює 365 дням, а 97 із 400 років будуть високосними.

Різниця між Юліанським та Григоріанським календарями на перший погляд невелика — на практиці перший відстає від другого лише на 11 хвилин. Однак у масштабнішому контексті цей факт вже не здається дрібницею. Наприклад, якщо розглянути період часу в 10-20 тисяч років, таке невелике зсув часу призведе до того, що зима стане навесні, а весна – влітку.

Перехід на григоріанський календар спричинив такі зміни:

  • Для виправлення помилок, що накопичилися, новий календар на момент прийняття відразу зрушив на 10 днів поточну дату.
  • Високосний містить 366 днів, якщо: номер року кратний 400 (1600, 2000, 2400); номер року кратний 4 і не кратний 100 (… 1892, 1896, 1904, 1908 …);
  • Змінювалися правила розрахунку християнського (а саме католицького) Великодня;
  • Різниця між датами Юліанського та Григоріанського календарів збільшується на три доби за кожні 400 років.

Історія літочислення на Русі

На Русі до Хрещення Новий рік починався у березні, але з 10 століття новоліття стали відзначати у вересні, за візантійським церковним календарем. Проте люди за звичкою відзначали Новий рік навесні. Так тривало, поки цар Іван II наприкінці 15 століття не видав указ про перенесення Нового року початку осені. Після, вже за правління Петра I, Новий рік перенесли на 1 січня. За аналогією з європейськими канонами. Це сталося 19 грудня 1699 року. Юліанський календар у своїй Петро I залишив.

Росія перейшла на Григоріанський календар пізніше за всіх – у 1917 році після Жовтневого перевороту. Тоді Юліанський календар прозвали «мракобесним», а той, хто прийшов йому на заміну, — «прогресивним». У 1923 році Російську Православну Церкву намагалися перевести на новий стиль, але Церква відповіла категоричною відмовою. Незважаючи на тиск. Тому досі православні християни, керуючись настановами апостолів, розраховують свята за Юліанським календарем. Католики та протестанти вважають свята за Григоріанським календарем.

Відмінності Юліанського та Григоріанського календаря: ключові тези

Григоріанський та Юліанський календар: у чому різниця і який зараз використовується Джерело: Unsplash (@gainingvisuals)

Юліанський календар ще називають літочисленням «за старим стилем». Він відстає від сучасного на 13 днів. Григоріанський календар, або «новий» — точний та сучасний спосіб підрахунку часу, який застосовується майже в усьому світі, у тому числі й у Росії. Обидва ці стилі літочислення пов'язані з появою християнської релігії і ведуть свій відлік з дати народження Ісуса Христа. Обидві системи загальновизнані і набули широкого поширення, розділивши весь період історії людства на два періоди – до і після нашої ери.

Важливі факти, про які ми згадували у тексті:

  • Юліанський календар на момент реформи відставав від реального календарного року на 10-й календарний рік, і кожне століття ця різниця збільшувалася. На сьогоднішній день різниця в часі між старим та новим стилем – 13 днів.
  • Зміна правил, що стосуються високосного року, зумовлено необхідністю привести літочислення у відповідність до астрономічних розрахунків часу повного обороту Землі навколо Сонця.
  • Великдень за Григоріанський календар також визначається по-новому, з опорою на 21 березня, день весняного рівнодення.
  • Додатковий день у високосному році перенесли з 26 на 29 лютого.

Століттями багато країн використали саме Юліанський календар для підрахунку кількості прожитих років. Католицька церква вважала його загальноприйнятим і застосовувала визначення дат всіх важливих християнських свят (наприклад — Великодня). Будь-яке відхилення від класичних християнських догм вважалося єретичним, тому реформа запровадження нового стилю літочислення була вкрай ризикованою витівкою.

Однак, незважаючи на всі побоювання, Григоріанський календар згодом був прийнятий усіма католицькими країнами. Точність і правильність підрахунку часу, а також належність ідеї Папі Римському послужило гарантією успіху у цьому питанні. Православні священнослужителі негативно відреагували на таку зміну, адже єврейський Великдень за Григоріанським календарем наставав раніше православним і католицьким. Згодом ці протиріччя заглибилися і призвели до тривалого періоду розколу християнської релігії.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua