Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Ритуали та прикмети — лише спосіб повеселитися і урізноманітнити новорічні свята.

Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Католицьке Різдво святкують у ніч із 24 на 25 грудня. Традиційні ворожіння та різдвяні прикмети зазвичай практикують незадовго до настання свята. Вважається, що в цей час небеса стають ближчими до землі і відкривають завісу в майбутнє.

Як католики прикрашають ялинку та дім на Різдво

Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Для католиків 31 грудня не так значуще, як Різдво — накривають стіл і дарують вони саме цього вечора. Новий рік для мешканців західних країн, швидше, формальність та додатковий вихідний. Про ключові відмінності святкування головного зимового свята католиками та православними ми писали у статті 6 відмінностей у святкуванні Нового року у Росії та США.

Ялинку на католицьке Різдво прикрашають червоними, зеленими чи білими іграшками, стрічками та намистами. Вважається, що це основні кольори урочистостей. На вхідні двері кріплять різдвяні вінки, якщо мова про заміський будинок, то обов'язково прикрашають його зовні; у багатоквартирних висотках святковий вигляд надають балконам, розвішуючи на них гірлянди.

Різдвяні прикмети

1. Привяжи удачу бантом

Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Тремтливе ставлення до різдвяного оздоблення породило прикмету, пов'язану з прикрасою святкової ялини. Щоб не підпустити до будинку злих парфумів, на дерево обов'язково треба повісити дзвіночки. А щоб привернути багатство та удачу, пов'язати на гілки червоні банти — вважається, що, зав'язуючи стрічку в бант на ялинку, людина прив'язує до себе Фортуну.

2. Чоловік із печивом – символ достатку

Хороша прикмета, якщо на Різдво першим гостем, який переступив поріг будинку, буде чоловік. Вважається, що це принесе щастя та добробут господарям будинку. Підсилювачем такого передбачення стане, якщо цей чоловік принесе як гостинці печиво або інше частування. На жінок ця прикмета не поширюється. Навпаки, існує повір'я, згідно з яким, якщо першою в гості прийде дівчина, чекай на неприємності.

Якщо ж у гості приходить хтось, кого не очікували побачити на сімейному святі, треба підвести людину до полум'я свічки. Рівний вогонь вважається символом чистих помислів, а танцювальний – меркантильних.

3. Удача приходить до охайного

Католики особливу увагу приділяють і святковому одязі. Це не означає, що потрібно одягатися у химерну вечірню сукню або новомодний костюм. Досить бути чистим, охайним і бажано, щоб хоч один предмет одягу був новим. Відповідно до цієї прикмети, на людей, які зустрічають свято в старі, чекає невдалий рік. Аналогічне упередження пов'язане із одягом чорного кольору. Тому на Різдво прийнято одягатися в яскраві кольори.

4. Щедрість = процвітання

Головне завдання господарів цієї святої ночі — гарненько пригостити всіх. Тому на Святвечір часто запрошують не лише знайомих та близьких, а й не обділюють увагою сусідів, самотніх людей та тих, хто не може собі дозволити відзначити свято. Вважається, що така щедрість і чуйність приносить процвітання, що віддає стороні. Якщо тебе запросять на католицьке Різдво, готуйся до шикарного столу. Причому доведеться скуштувати кожну страву, яку принесуть господарі. Прикмета свідчить, що тому, хто виконає цю умову, весь рік заступатиме хлібосольний дух Різдва.

Різдвяні ворожіння

Католицька церква не схвалює язичницькі традиції, тому здебільшого всі ритуали на виконання бажань та питання про майбутнє пов'язані із самим гулянням. Втім, є кілька непов'язаних із їжею обрядів, які можна використовувати у різдвяну ніч.

1. Ритуали на кохання та заміжжя

Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Гілочка омели. Якщо дівчина зустрічається з хлопцем і мріє вийти заміж, ось що їй потрібно зробити на Різдво:

 • надягти на безіменний палець лівої руки срібне кільце і прошепотіти: «Допоможи, оміла, моїй справі!»;
 • привести коханого до Різдвяної омели, або «Гілку поцілунків».
 • поцілуватися під нею.

Вважається, що поцілунок під цією рослиною міцно зв'яже закоханих і обернеться у результаті весіллям.

Червона нитка. Цей ритуал слід проводити за згодою партнера. Що потрібно зробити:

 • зв'яжіть нещільне зап'ястя правих рук червоною ниткою, щоб між ними залишився невеликий зазор;
 • піднесіть руки до червоної свічки – щоб натягнута між зап'ястями нитка опинилася над полум'ям.

Якщо нитка не згорить і не оплавиться за 3 секунди, значить ви будете разом багато років. Якщо ж вони швидко спалахне і «розкує» вас, значить відносини навряд чи дійдуть весілля.

Ворожіння на апельсині. Також дівчина за допомогою апельсина або мандарину може дізнатися, чи вона вийде заміж наступного року. Для цього потрібно:

 • взяти фрукт і вийти надвір;
 • Поспішаючи очисти цитрус від шкірки і з'їдай його часточку за часточкою.

Якщо під час процесу тобі назустріч вийде чоловік – заміжжю бути. Побачиш жінку — похід до РАГСу в цьому році не загрожує. Те саме, якщо на шляху ніхто не зустрівся.

2. Ритуали на багатство

Свічка та монетка. Для ворожіння знадобляться жовта або червона свічка, монетка, аркуш паперу та ложка. Що потрібно зробити:

 • поклади монету в ложку та нагрій над полум'ям свічки;
 • різко скинь монету на аркуш паперу і притисніть її ложкою на пару секунд;
 • поклади листок з відбитком монети в гаманець і носи з собою цілий рік.

Луска риби. Також оберегом та «приманкою» для грошей може стати луска великої річкової риби – коропа, сазана чи ляща. Що потрібно зробити:

 • самостійно розділай рибу для різдвяної вечері;
 • акуратно зчисти з неї луску і покладіть на лист висихати.
 • через три дні вибери з лусочок три-чотири штуки, які найменше деформувалися;
 • поклади їх у гаманець чи кишеню на весь рік.

Виноградів. Це ритуал багатства дуже поширений у Європі. Він простий та веселий. Умови прості: потрібно встигнути під бій курантів з'їсти 12 виноградинок. Кому це вдасться, тому рік принесе успіх у фінансових справах.

3. Ритуали для здоров'я

Рушник та молитва. За кілька днів до Святвечора купи лляний рушник і в ніч на Різдво прочитай над ним розарій Діві Марії, попроси здоров'я для всієї родини та для себе. Після прибери рушник у затишний куточок. Якщо хтось із близьких захворіє, обтир його цим рушником.

Католицьке Різдво: які прикмети, ритуали та обряди працюють у святкову ніч

Імбирне печиво. Купи чи спеки сама п'ять імбирних печива однієї форми. Склади їх вежею і спробуй відкусити від шматочків відразу від усіх. Якщо вдалося захопити одразу всі п'ять шарів — у новому році ти матимеш міцне здоров'я. Якщо ж частина верств залишилася цілою — знак, що потрібно провести профілактику, можливо, деякі хвороби самі про себе нагадають.

4. Ритуал на удачу

Для цього обряду потрібно приготувати різдвяне печиво з різними секретами. Наприклад, одне може бути з цукатом, інше — із родзинками, третє — зі шматочками шоколаду, а четверте солоне чи з монеткою всередині. Коли ласощі охолонуть, переклади все в одну тарілку.

Кожен із гостей має із заплющеними очима взяти одне печиво — яка начинка потрапить, так рік і складеться.

 • ізюм принесе багатство та достаток;
 • цукати – підвищення та зростання зарплати;
 • монетка – удачу на весь рік, після неї можна носити як талісман до наступного Різдва.
 • шматочки шоколаду гарантують перемоги в амурних справах;
 • а ось дуже солоне печиво обіцяє неприємності та проблеми.

5. Ритуал на кар'єрне зростання

Якщо необхідно просунутися кар'єрними сходами або хочеться відкрити свій бізнес, скористайся ритуалом з гребінцем, свічкою і невиписаним зошитом. Опівночі усамітнися і сядь перед запаленою свічкою. Розчеши волосся спочатку 10 разів правою рукою, а потім лівою. У процесі сформулюй питання, щойно завершиш розчісуватися, не замислюючись, випиши в зошит 100 слів у стовпчик — перше, що спаде на думку. П'ятдесятий пункт у списку стане твоєю відповіддю.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua