Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття

У давнину людям не залишалося нічого, крім як вибудовувати своє життя з опорою на свою спостережливість. Розповідаємо про популярні прикмети лютого, засновані на погодних явищах та поведінці тварин.

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття

Лютий на Русі вважався останнім місяцем року. Він був суворий, тому в ті часи в багатьох регіонах нашої країни з'явилися цікаві ритуали та народні прикмети, якими люди пояснювали ірраціональні для них події. У нашій статті ми згадаємо деякі з них. Наприклад, на які сприятливі та не дуже моменти наші мудрі предки звертали увагу і чому.

Як раніше називали лютий і з чим це пов'язано

Лютнева погода часто супроводжувалася хуртовиною і завірюхами. Навіть якщо інші зимові місяці були відносно теплими, без опадів, у Сніжень (так називали останній місяць зими сторіччя тому) часто була морозна погода. Разом із нею приходили зимові забави – катання на санях, сніжки, крижані містечка.

Ще одна назва місяця – Січень. Воно з'явилося, бо останні 30 днів наче «розсікають» зиму — пускають води, додають час до білого дня. Незважаючи на те, що фактично світловий день починає подовжуватися з дня зимового Сонцестояння, що відбувається наприкінці грудня, найбільш помітне просвітлення настає лише у лютому. Чим ближче до березня підходить час, тим раніше холодне зимове сонце осяє вулиці.

Також лютий раніше називали бокогреєм. Для цього були дві причини:

  1. по-перше, середньодобова температура в найкоротший місяць року зазвичай трохи вища, ніж у інші зимові місяці;
  2. по-друге, температура непостійна — вдень припікає сонце, а сніг, що рясно випав, починає танути, розповзатися по узбіччях, а ввечері настільки холоднішає, що брудні дороги прихоплює льодом.

Люди, які в той час пробиралися нечищеними вулицями, відігрівалися біля грубки довгими зимовими вечорами або планували весілля. Тому саме в лютому, коли господарських турбот було менше, закохані на Русі намагалися якнайшвидше одружитися. Також у цей час люди розговлялися після посту, зустрічали світле свято Різдва Христового, потім веселились, колядували, влаштовували ворожіння на Святки.

Розгул тривав до Водохреща, потім радісний гульвіс переходив у передвесільну підготовку. Відзначали зимові весілля аж до Масляної, бо потім наставав Великий Піст. В цей час ні про які весілля йти вже не могло.

Прикмети лютого: погода

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття Джерело: Unsplash (@blue_jean)

У лютому часто визначали наступний посівний сезон. Наприклад, сильний мороз або різка рання відлига говорили, якою буде якість ґрунту, коли їй потрібно займатися. Також у лютневому відразу льоду на річках, за швидкістю хмар у цей період визначали, коли прийде весна.

Для тих, хто працював на землі, займався полюванням, заготівлею лісу чи іншим промислом, подібна уважність до погоди мала чи не сакральне значення — від своєчасної реакції залежало їхнє життя. Тож такі закономірності запам'ятовували.

Так, вважається, що з початку місяця до самої Масляної лютнева погода стає непередбачуваною. Стародавні слов'яни вірили, що це відбувається, бо починається боротьба сил темряви з небесними воїнами добра. Перемога останніх настає неминуче, позначаючи наново відродженому теплому Сонце.

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття Джерело: Unsplash (@bweaver)

1 лютого визначали погоду на весь наступний місяць — вона обіцяла бути такою самою, як і в перший день місяця. Іменинники цієї доби протоплювали будинок, щоб залучити багатство та гарне здоров'я.

Народні прикмети на 2 лютого 2023 року — якщо опівдні буде сонячно і ясно, чекай на ранню весну. Якщо почнеться завірюха, значить, хуртовини та сніги протримаються аж до Масляної.

3 лютого можна дізнатися, якою буде весна. Хороша погода – ознака того, що березень, квітень та травень будуть теплими, якщо не сказати спекотними.

4 лютого слід звернути увагу на іній. З того, в який бік він зростає, можна передбачити, наскільки хитромудрим виявиться поточний місяць. Наприклад, іній, що росте вбік від гілок, обіцяє раптову відлигу.

Заморозки 5 лютого означає, що час переглянути свій раціон. Відмовитися від жирної їжі та влаштувати собі детокс. Краще їсти більше овочів, морепродуктів та тимчасово виключити м'ясо з меню.

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття Джерело: Unsplash (@kchance8)

8 лютого досить дивний день у емоційному плані. Наші пращури на цю дату не планували серйозних справ і потроювали скромні домашні свята, щоб вшанувати пам'ять померлих. Тому в ідеалі потрібно цього дня зібрати за столом сім'ю, запросити друзів і хоча б подумки згадати тих, хто покинув цей світ. Так ти зміцниш захист роду і отримаєш заступництво предків.

Чим більше снігу випаде 9 лютого, тим багатшим виявиться врожай. Причому як у прямому, так і фінансовому сенсі.

Якщо 10 лютого підніметься сильний вітер, весь рік буде не дуже сприятливим. Утримайся цього дня від операцій та будь-яких хірургічних втручань.

У плані погоди 11 лютого покаже, яким буде початок березня. Також, якщо говорити про чарівну сторону дня, вважалося, що відьма цієї доби наводить сильні псування через особисті речі. Тому не даруй і не приймай подарунки, а також не бери нічого в чужих людей і взагалі не залишай будинок без особливої потреби.

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття Джерело: Unsplash (@srosinger3997)

14 лютого, коли наші предки і знати не знали ні про який день святого Валентина, вільні дівчата незмінно ворожили на нареченого та молилися про зустріч другої половинки. Шлюб, укладений у цей день, вважався не дуже вдалим. Зате заручини вели до міцного союзу і берегли пару від зрад.

15 лютого плавно розпочинали підготовку до приходу весни та уважно дивилися на Сонце. Якщо вогняне світило пробивалося з-за хмар і дарувало людям своє перше тепле проміння, вважалося, що зима пішла на спад і сильних морозів більше не буде.

16 числа – день святих Анни і Семена, які опікуються новонародженим. У цю дату особливу увагу треба приділяти дітям проводити з ними якнайбільше часу. Якщо дітей немає, як альтернатива підійде генеральне прибирання будинку. Важливо викинути все непотрібне мотлох, а все, що можна, полагодити і повернути на законне місце.

Народні прикмети на лютий 2023 року: цікаві поради, що пережили століття Джерело: Unsplash (@aaronburden)

22 лютого зверніть увагу на стан дерев за вікном. Сніг з дощем, що налипає на гілки, обіцяють раннє потепління, якщо кущі та дерева зігнулися під вагою негоди, врожай влітку буде багатий, особливо на ягоди та інші смаколики.

23 лютого можна робити все окрім двох речей — грати весілля та подовгу виглядати у дзеркало. Також небажано працювати по дому та розпочинати ремонт, особливо, якщо планувала залучати до цієї справи чоловіків.

Щоб рік був вдалим, 24 лютого випий випити козячого молока (тим, хто не страждає на непереносимість лактози, звичайно) і купити новий пояс або ремінь. А якщо запросиш у будинок гостей, чекай на прибавку до зарплати або раптової премії.

25 лютого любителям рибалки буде везти — куди б вони не вирушили, клювання виявиться чудовим. Якщо тебе турбує погода, уважно спостерігай за птахами: пернаті, що сидять на нижніх гілках дерев, символізують потепління.

26 число – найкращий день для дівчат, які хотіли вийти заміж у лютому. На цю дату випадає закінчення масляного тижня, тому на наступні числа будуть несприятливими для заміжжя. Також шлюб укладений 26 лютого, ніколи не буде затьмарений подружньою невірністю.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua