Хвороби легень у жінок: чому ти можеш бути в зоні ризику і чи можна з неї вийти

Рак легень частіше зустрічається у жінок до 55 років, ніж у чоловіків того ж віку. У жінок, що не палять, частіше діагностується хронічна обструктивна хвороба легень, ніж у чоловіків, що не палять. А серед дорослих астма — це переважно жіноче захворювання. Чому так відбувається і як жінкам вберегти свої легені?

Хвороби легень у жінок: чому ти можеш бути в зоні ризику і чи можна з неї вийти

У дівчаток є перевага у здоров'ї легень, але ненадовго

Статеві відмінності у наших тілах починаються рано. Дівчатка починають ходити раніше, ніж хлопчики. Вони кажуть раніше. Вони розвиваються швидше. Причому навіть в утробі матері. Згідно з дослідженнями, протягом останніх двох місяців вагітності дівчатка приблизно на тиждень випереджають хлопчиків у розвитку легенів. Це основна причина того, що дівчатка спочатку мають деякі переваги.

Легкі обох статей містять рецептори для статевих гормонів, які відіграють певну роль ризику захворювань легень. Чоловічі гормони, такі як тестостерон, можуть перешкоджати виробленню сурфактанту, суміші жирів, білків та вуглеводів, яка запобігає злипанню дрібних дихальних шляхів, а жіночі гормони, такі як естроген, навпаки, сприяють його виробленню. У немовлят дефіцит сурфактанту викликає серйозні проблеми з легенями, що може призвести до несприятливого стану хлопчиків при народженні.

При народженні у хлопчиків є одна перевага у легенях у порівнянні з дівчатками, і вона зберігається протягом усього їхнього життя: їх легкі та дихальні шляхи більші. Обсяг легень у дорослих жінок приблизно на 10-12% менше, ніж у чоловіків того ж зросту і віку. І навіть при однакових розмірах легень у жінок дихальні шляхи вужчі, ніж у чоловіків. Це означає, що у жінок менше запасних тканин, які можуть функціонувати, коли частини легень пошкоджені астмою, раком або хронічною обструктивною хворобою (ХОЗЛ).

Зв'язок між астмою та гормонами

Астмою сьогодні страждає багато хто. Це хронічне захворювання, яке викликає запалення дихальних шляхів, що призводить до задишки, свистячого дихання, стиснення в грудях і кашлю. Виявляється, на цю хворобу дуже впливають статеві гормони, причому по-різному протягом життя.

Ось кілька фактів:

 • У дитинстві хлопчики частіше, ніж дівчатка, страждають на астму, але після статевого дозрівання дівчинки випереджають.
 • Дівчатка, у яких місячні починаються в більш ранньому віці, наражаються на більший ризик захворіти на астму.
 • У дорослих жінок вдвічі вищий ризик тяжкої астми і вдвічі вищий за ризик госпіталізації та смерті в порівнянні з чоловіками.
 • Серед жінок, які страждають на астму, від 30% до 40% відзначають посилення симптомів або до, або під час менструації.
 • Багатодітні матері мають вищі шанси захворіти на астму.
 • Після менопаузи частота астми у жінок знижується, але з віком вона продовжує збільшуватися у чоловіків.

Вважається, що чоловічий гормон тестостерон має протизапальні властивості, а жіночі естрогени вважаються прозапальними (що посилюють запалення).

Як впливає куріння

Хвороби легень у жінок: чому ти можеш бути в зоні ризику і чи можна з неї вийти

Якщо жінка курить зараз або курила в минулому, вона має більше шансів захворіти на астму, ніж у таких самих чоловіків. Аналогічним чином у жінок рак легенів розвивається навіть після меншого впливу тютюну та в більш ранньому віці, ніж у чоловіків.

Сигарети сильніше вражають жінок, можливо тому, що у них менші за обсягом дихальні шляхи, або вони по-іншому засвоюють дим через свої гормони.

Втім, жінки, які не палять, теж можуть захворіти на рак легенів, причому частіше, ніж чоловіки, що не палять. Як правило, це може бути пов'язане з генетичною схильністю, а також із несприятливою екологічною обстановкою.

Прості поради щодо захисту легень

Звичайно, гормони або генетичну схильність не змінити, проте знизити ймовірність розвитку захворювань легень можна.

1. Підтримуй здорову вагу

У жінок з ожирінням ймовірність розвитку астми вища, ніж у чоловіків з ожирінням. Дослідження показали, що, зокрема, жир на животі пов'язані з погіршенням функції легких.

2. Кінь курити

Оскільки пасивне куріння може викликати захворювання легенів, уникай ситуацій, коли хтось курить поруч із тобою.

3. Не забувай про фізичну активність

Будь-яке аеробне тренування, навіть просто ходьба, зміцнює твої легені.

4. Відкрий вікна

Підтримуй рух повітря, особливо коли використовуєш засоби для чищення або фарбування. Але закривай вікна, якщо забруднення зовні дуже сильне, наприклад, якщо живеш поряд з жвавою трасою.

5. Покращу якість повітря за допомогою очищувача

Шукай той, який має фільтр HEPA. Він може затримувати навіть найдрібніші шкідливі частки.

6. Їж більше фруктів та овочів

Дієта з високим вмістом фруктів та овочів може допомогти захистити від раку легень навіть курців.

7. Перевір свій будинок на наявність радону

Це природний радіоактивний газ, який утворюється, коли радіоактивні метали, такі як уран, руйнуються у ґрунті. Він проникає в будинки через тріщини у стінах та фундаментах і іноді може бути виявлений у колодязній воді. Радон є третьою за значущістю причиною раку легень (після куріння та пасивного куріння), і його вплив становить набагато більший ризик для курців, ніж для тих, хто не курить.

Хвороби легень у жінок: чому ти можеш бути в зоні ризику і чи можна з неї вийти

Звернися до лікаря, якщо відчуваєш ці симптоми:

 • Задишка
 • Хронічний кашель
 • Респіраторна інфекція, яка не проходить без антибіотиків
 • Проблеми з диханням під час фізичної активності
 • Біль у грудях
 • Кашель із кров'ю
 • Ненавмисна втрата ваги
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua