Як не зіпсувати здоров'я під час відпочинку на природі: поради та головні дії

Чекаєш-ждеш відпустку, а коли вона приходить, раптом ні з того ні з цього починаєш погано почуватися. Якщо таке з тобою бувало, то лише тому, що ти не дотримувалася техніки сезонної безпеки.

Як не зіпсувати здоров'я під час відпочинку на природі: поради та головні дії

Порада. Своєчасно заповнюй втрату вологи. Втома і біль голови — такі ж вірні ознаки зневоднення, як і спрага. Обмін речовин у сухому середовищі здійснюватися не може, тому ми й перебуваємо на 65% води. У спеку носи з собою мінералку (без газу), заварюй трав'яний або зелений чай, не забувай про свіжі соки, але тільки не дуже солодкі. Справа в тому, що цукор має сечогінну дію: він активізує функцію нирок, а вони починають посилено виводити вологу з організму — начебто п'єш, але в тілі ця рідина не затримується.

Тиск під контролем

Як не зіпсувати здоров'я під час відпочинку на природі: поради та головні дії

У спеку тиск може підскочити навіть у тих, хто раніше не заходив за верхні межі норми (140/90). Тому багато хто дізнається про свою проблему саме влітку, коли тиск виходить з-під контролю. Кардіологи виявили, що приблизно третина всіх пацієнтів з діагнозом «гіпертонія» схильні до криз — раптових різких підйомів тиску, а спровокувати їх можуть і спека, і стрес, пов'язаний зі зборами у відпустку, і фізичне навантаження, у тому числі ударна праця на дачних грядках.

Порада. Симптоми криз можуть бути різними. Як правило, через різке підвищення тиску виникають сильний головний біль, запаморочення, нудота, можлива блювота, тимчасова втрата зору, оніміння язика і руки, відчуття «мурашок, що повзають». Перше, що потрібно зробити, – викликати «швидку». До приїзду лікаря можна прийняти позачергову дозу звичного препарату від тиску (якщо було призначено лікування). Потім сісти, розстебнути комір, розслабитись. Іноді радять прикласти гірчичник на потилицю. Краще цього не робити: за деяких форм криз і схожих станів подібними діями можна, навпаки, нашкодити.

Подвійний удар

Хто з нас не чув про сонячний удар і про те, що треба робити, щоб не напекло голову? Звичайно ж, прикривати її капелюхом, бейсболкою чи косинкою! Щоправда, головні убори не вбережуть від теплового удару, тобто від загального перегрівання організму. До речі, перегрітися можна не лише на сонці в сорокаградусну спеку, а й у сауні, якщо перепаритися в ній. Симптоми у сонячного та теплового удару однакові, і допомога теж нічим не відрізняється. Про нещастя, що наближається, свідчать сильний головний біль, спрага, шум у вухах, райдужні кола і чорні крапки перед очима, що підкотив до горла напад нудоти, запаморочення, слабкість, блідість, холодний піт. Дихання стає частим, серце готове вистрибнути з грудей, а температура тіла при цьому підвищується до небезпечної межі – іноді до 40 градусів!

Порада. Відчувши щось подібне, одразу ж перейди в тінь, а краще — до найближчого приміщення з кондиціонером чи хоча б вентилятором. Якщо немає сил кудись йти, долає слабкість, сядь і низько опусти голову — це допоможе зупинити непритомність, що починається. Попроси, щоб тобі приклали на лоб і шию мокру хустку, одягни мокру футболку або обернися вологим простирадлом — так розпалене тіло швидше охолоне. Вмийся прохолодною водою або просто збризни нею обличчя з пляшки з мінералкою, а потім відпий кілька ковтків. Якщо під рукою опиниться нашатирний спирт, капни трохи на серветку і піднеси до носа.

Тримаємо оборону

Як не зіпсувати здоров'я під час відпочинку на природі: поради та головні дії

У гонитві за бронзовою засмагою та бажанням похвалитися перед рідними чи колегами гарним відтінком шкіри багато хто забуває про правила безпеки. Результат безтурботності – сонячний опік, а це травма для шкіри. Добре було б на такий випадок тримати під рукою спеціальні аптечні засоби, наприклад, на основі алое або пантенолу. Якщо їх немає, роби компреси, змочуючи серветку у прохолодній воді чи молоці та прикладаючи до почервонілих ділянок тіла.

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ:Шопинг на eBay

Порада. Можна взяти злегка охолоджене листя капусти, скибочки огірка, сирої картоплі або яблука: вони зменшують печіння та заспокоюють біль. Тільки не змащуй тіло рослинною олією та жирним кремом — вони ускладнюють віддачу тепла, а отже, посилюють неприємні симптоми.

Можна заварити міцний чай (чорний чи зелений). Охолоди його, а потім за допомогою пульверизатора бризкайте холодним чаєм на пошкоджені ділянки шкіри.

А ще пий якнайбільше рідини: зелений чай, свіжий сік, морс, столову мінералку без газу. Волога активно випаровується через обпалену шкіру – її втрати потрібно поповнювати.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua