«Вам букет»: чим небезпечні випадкові зв'язки і чи ефективні засоби екстреної контрацепції

Алгоритм дій при незахищеному статевому акті та які аналізи здавати, розповідає лікар-гінеколог.

«Вам букет»: чим небезпечні випадкові зв'язки і чи ефективні засоби екстреної контрацепції

Симптоми зазвичай проявляються не відразу. Відсутність неприємних відчуттів ще гарантує здоров'я. Якщо досягти повної довіри з партнером не вдалося, варто негайно звернутися до кваліфікованого фахівця та здати низку аналізів. Наслідки нелікованої або недолікованої інфекції можуть виявитися плачевними і навіть призвести до безпліддя.

Чим небезпечний незахищений статевий акт

Статевим шляхом передається буквально цілий букет різних букет захворювань. Їх налічують понад 30. До найпоширеніших прийнято відносити: гонорею, хламідіоз, генітальний герпес, ВІЛ-інфекція, трихомоніаз, інфекція, спричинена вірусом папіломи людини (ВПЛ), гепатит В та С, інфекція, спричинена бактерією Mycoplasma genitalum.

Також, за канонами гінекології, навчені досвідом лікарі приписують до загального списку мікоплазмоз, уреаплазмоз і гарднереллез. Однак ці захворювання не можна навіть назвати такими, і до ІПСШ вони ніяк не належать. Ці умовно-патогенні бактерії можуть бути присутніми в організмі кожної жінки. Навіть того, яке й зовсім не веде статеве життя.

Які симптоми спостерігаються найчастіше

«Вам букет»: чим небезпечні випадкові зв'язки і чи ефективні засоби екстреної контрацепції

Рясні виділення з піхви, найчастіше нехарктерного кольору, консистенції та запаху – привід терміново записатися у жіночу консультацію. Також можуть спостерігатися виділення з сечівника, ріжучий біль у нижній частині живота, неприємні відчуття при сечовипусканні. У чоловіків симптоматика схожа, проте найчастіше захворювання починає розвиватися без характерних ознак, незалежно від статі.

Спостерігаються і захворювання-хамелеони, які маскуються під сезонні застуди. Наприклад, ВІЛ-інфекцію на ранніх стадіях легко сплутати із грипом. Хворий відчуває втому, млявість, біль голови, жар і біль у горлі. Яскраві симптоми можуть проявитися лише через кілька років: суттєве збільшення та запалення лімфовузлів, проблеми зі стільцем (сильна діарея) та різка втрата ваги.

Найскладніше діагностується гепатит В і С. Це відбувається через неспецифічні симптоми. Так, хворі відчувають втому, зміну кольору сечі, біль у м'язах та суглобах, нудоту, втрату апетиту, підвищення температури тіла. Легко сплутати зі звичайною застудою та розпочати неправильне лікування.

Пацієнти з діагностованим герпесом часто відзначають біль та сильний свербіж, які супроводжуються бульбашками та виразками на геніталіях. Якщо болісних відчуттів немає, це може сигналізувати про розвиток сифілісу. Наявність бородавок вказує на ВПЛ.

В окремих випадках зустрічається посткоїтальний цистит. Цьому захворюванню схильні жінки з частими рецидивами циститу, який перейшов у хронічну форму. Це інфекційне захворювання, яке проявляється через 24 години після незахищеного сексу. Серед характерних ознак: часті позиви до сечовипускання, наявність крові у сечі, різі внизу живота.

Які аналізи здати

Кожна інфекція та захворювання мають свій інкубаційний період. Дізнатися у тому, що у організмі вже відбуваються запальні процеси, вдається який завжди.

Лабораторні дослідження можуть надати точну інформацію на наступних термінах:

 • гонорея – від 2 днів до 2 тижнів;
 • хламідіоз – через 2-3 тижні;
 • мікоплазмоз та уреаплазмоз – через 14 днів;
 • трихомоніаз – від 2 до 14 днів;
 • гарднереллез – від 2 днів до 1 тижня;
 • сифіліс – через 30-45 днів;
 • ВІЛ – через 1-2 місяці;
 • вірус генітального герпесу – від 7 днів до 3 місяців;
 • цитомегаловірус – через 1-2 місяці;
 • вірусні гепатити (В та С) – через 1 місяць

Мазок для мікроскопічного дослідження та ПЛР-діагностики радять здавати на 7-10 день після незахищеного статевого акту. Аналіз крові на сифіліс, ВІЛ, гепатити В та С можна виявити через 1,5-2 місяці.

За допомогою аналізу крові можна перевіритись на:

 • ВІЛ (антитіла до ВІЛ та антиген ВІЛ);
 • сифіліс;
 • гепатит B (HBsAg, HBsAb, HBcAb);
 • гепатит С (антитіла до вірусу гепатиту С).

Класичний набір для тестів, коли щось йде не так, включає дослідження на гонорею, хламідіоз, сифіліс, ВІЛ, трихомоніаз, герпес 1-го і 2-го типу, а також на інфекцію, викликану Mycoplasma genitalium. Бажано пройти контроль за місяць.

Наскільки часто доведеться стикатися з подібними аналізами, залежатиме від віку та способу життя пацієнта. Перевірку на хламідіоз і гонорею варто проходити жінкам молодше 25 років, які ведуть активне, різноманітне сексуальне життя. Здати аналізи на ВІЛ потрібно хоча б одного разу віком від 15 до 65 років.

Як проходить лікування

«Вам букет»: чим небезпечні випадкові зв'язки і чи ефективні засоби екстреної контрацепції

Відмова від лікування ІПСШ може призвести до хронізації процесу, зараження партнера, безпліддя. Причому лікування зазвичай не займає більше 10 днів та обмежується прийомом одного антибактеріального препарату. У деяких випадках достатньо одноразового прийому препарату або застосування свічок, щоб попрощатися з неприємною інфекцією.

Терапія у вигляді крапельниць, антибіотиків, свічок з лактобактеріями, фітопрепаратів та імуностимуляторів може призначатися лише під наглядом лікаря.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua