Ім'я Гамлет – походження та коріння

Як тільки прозвучить ім'я Гамлет, будь-яка освічена людина відразу згадає про красивого і шаленого принца Датського, оспіваного найвідомішим англійським літератором Вільямом Шекспіром. Але треба поставити собі запитання, а чи був англійський геній першопрохідником, вигадав він це ім'я чи взяв із ранніх літературних, історичних джерел? Також цікаво, що означає це ім'я, в яких країнах та у яких народів набуло найбільшого поширення.

Звідки росте коріння?

Ім'я Гамлет - походження та коріння

Перша складність, яку викликає ім'я Гамлет, – походження, оскільки немає жодного більш-менш серйозного наукового дослідження на цю тему. У популярній літературі зустрічаються різні версії, що найчастіше його відносять до німецьких імен.

Більшість фахівців у галузі ономастики стверджує, що Hamlet походить від давньонімецького amloði, і в перекладі означає «уявний божевільний». У разі вибір Шекспіром імені невипадковий, він точно відповідає характеристиці головного героя. Є й другий переклад з німецької, що означає «близнюк», «двійник».

Але є й інші версії, які спираються на літературні джерела, написані набагато раніше англійської трагедії. Відомий датський літописець Саксон Граматик, який проживав у XII столітті, згадував про принца, який мав схоже ім'я – Amleth(us). Цікаво, що його шлях повторив французький літератор Франсуа Бельфор, у якого також зустрічається це ім'я. Француз помер у 1883 році, коли до створення безсмертного творіння Шекспіра залишалося приблизно два десятки років.

Гамлет – ім'я популярне

Ім'я Гамлет - походження та коріння

Природно, твори данця Граматика чи француза Бельфора були відомі насамперед на території Європи. Всесвітню славу здобуло «королівське» ім'я завдяки Шекспіру, зайняло своє гідне місце спочатку у літературі, а потім і у світовій культурі.

Далі воно пішло завойовувати континенти та країни, батьки сміливо давали синам ім'я Гамлет, національність у цьому випадку не мала значення. Зрозуміло, що сьогодні багато хлопчиків та чоловіків з таким ім'ям живе у Данії чи у Великій Британії. Але залишається великою загадкою, чому окрім цих європейських держав велике кохання живлять до нього і вірмени. У багатьох дворах можна почути – Гамлет, Гамлетик, і ніхто не дивується.

Ім'я, що говорить

Ім'я Гамлет - походження та коріння

Герой трагедії Шекспіра – неоднозначний герой, він метається, сумнівається, вірить і вірить, ставить собі складний вибір і може вирішитися. Здавалося б, такі показники могли б відштовхнути батьків від думки дати своєму дитині ім'я.

Але наука ономастика говорить зовсім інше – багато позитивних характеристик має Гамлет. Значення імені розкривається в контексті взаємодії із самим собою та зовнішнім світом. Стверджують, що основні властивості дитини, названого так, – впевненість, спокій, послух. Хлопчики частіше схожі на матір, прислухаються до думки дорослих, виконують їхні доручення беззаперечно, добрі та терплячі.

Виборчо підходять до кола спілкування, не люблять однолітків, натомість на рівних говорять із старшими. Захоплюються читанням та спортивними іграми, можуть досягти великих висот. Юнацький максималізм може призвести до складнощів у спілкуванні, коли молода людина хоче вийти з-під контролю батьків, перестає дослухатися авторитетних раніше дорослих, відстоює свою думку.

Дорослий чоловік з гордістю носить ім'я Гамлет, прагне саморозвитку, стає спокійнішим і врівноваженим. Він – добрий керівник, організатор, оратор, може обирати творчі спеціальності чи будівельні. Для чоловіків з таким ім'ям характерне обережне ставлення до шлюбу, одруження частіше відбувається у зрілому віці. Незалежно від цього, він буде чудовим батьком та гостинним господарем.

Ім'я, прославлене Вільямом Шекспіром

Ім'я Гамлет - походження та коріння

І все-таки ім'я Гамлет більшість населення планети співвідносить з літературним персонажем, який ожив за допомогою пера великого англійця Вільяма Шекспіра. П'єсу про історію життя датського принца вважають найвідомішою у цього автора, найдовшою і найтрагічнішою. Дослідники намагаються знайти першоджерела, одні згадують Саксона Граматика, інші кажуть, що сюжет письменник запозичив у Томаса Кіда.

Зберігається інтрига, що стосується часу написання п'єси – найбільш вірогідною датою багато вчених вважають 1600-1601 р.р. У цей час п'єса було поставлено на сцені знаменитого лондонського театру «Глобус». Збереглося в історії ім'я першого актора, котрий зіграв головну роль, – це Річард Бербедж, відомо, що сам автор виступив у ролі «тіні» батька Гамлета.

Ще один факт щодо тексту – у Шекспіра було багато варіантів п'єси. Доступний сучасному читачеві текст є об'єднання кількох різних фрагментів, але ім'я Гамлет залишається незмінним.

Слідами англійського генія

П'єса звела Шекспіра на недосяжну висоту, її ставили на сцені та екранізували. Перший фільм з'явився у Франції 1907 року. 1948 року головну роль у черговій екранізації зіграв знаменитий Лоуренс Олів'є.

Багато акторів у Радянському Союзі теж мріяли про цю роль, у кіно 1964 року Гамлета зіграв Інокентій Смоктуновський. Останній за часом російський фільм з'явився у 2009 році, має незвичайну назву – «Гамлет. XXI століття», а головну роль у трагедії зіграв Гела Месхі.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua