Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Людей завжди цікавили старовинні легенди та оповіді. Як відомо, у Стародавній Греції люди поклонялися сильним і часом досить жорстоким богам. Давньогрецька міфологія наповнена інформацією про титанів та напівбогів, які вершили людські долі. Сьогодні інтерес до цих легенд не остиг. Людей продовжує цікавити інформація про найдавніші вищі сили. Більше того, імена грецьких богів мають величезну популярність, коли батьки приймають рішення, як назвати малюка. Сьогодні у школі можна без проблем зустріти Аполлона чи маленьку Афродіту.

Як все починалося

Вважається, що вони вплинули не тільки на людей, які жили в той час, але і на всю історію Греції в цілому. Сьогодні туди вирушають тисячі туристів, щоб на власні очі побачити, де саме правили найсильніші створіння.

Сучасні вчені невпинно продовжують вивчати імена давньогрецьких богів та значення їхньої сили. У цьому фахівцям допомагають оповіді, написані самим Гомером, Нонном та Евріпідом. Згідно з цими літописами у світі існував Олімп, який очолював Зевс, що править ще одинадцятьма сильними богами (щоправда, їх кількість за різними джерелами постійно змінюється).

Вважається, що до появи в світі панував Хаос і вічна пітьма. Однак із приходом богів ніч стала змінюватися вдень і з'явилося життя. Першою з'явилася Гея (богиня Землі), яка створила небо (Уран), моря та гори. Через деякий час у неї закохалося одне з її витворів. Уран узяв Геру за дружину, і в них з'явилося шестеро синів (титанів) і стільки ж дочок. Діти почали закохуватися один в одного, і в таких спілках з'являлися річки, дощі, Місяць, вітер та інше.

Також Гея стала матір'ю трьох велетнів-циклопів. На відміну від художніх персонажів, згідно з легендами, вони мали 50 голов і 100 рук кожен. Як тільки Уран побачив, наскільки огидних чад подарувала йому кохана, він зненавидів їх усією душею. Щоб назавжди позбутися циклопів, він ув'язнив їх у надрах Землі. Однак Гея була не згодна з таким вироком, і вона визволила дітей із страшної в'язниці. Зрозуміло, діти, на чолі з Кроносом, повстали проти батька, який ув'язнив їх. Циклопи відібрали владу в Урана.

Побачивши все це, одна з дочок Геї, Ніч, створила обман, смерть, кошмарні сни, помста та інші неприємні «діти». Тому Кроносу дістався світ, який повністю загруз у всьому жахливому. Водночас недбайливий син Урана боявся, що його діти (на той час він одружився з Реї) рано чи пізно повстануть проти нього. Його чадами були Деметра, Гера, Аїд та Посейдон. Їхній Кронос просто проковтнув. Однак він упустив ще одного сина – Зевса. Його Рея захистила, давши Кроносу пакунок із каменем усередині замість дитини. Саме з малюка, що вижив, і почалася епоха давньогрецьких богів, список імен і значень яких буде цікаво розглянути докладніше.

Зевс

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Як не дивно, але багато хто вимовляє це ім'я неправильно. Насправді воно звучить як Зеус, але остання будка нагадує «ш». Коли Кронос зрозумів, що його дружина обдурила, він спробував знайти сина Землі. Однак майбутній правитель Олімпу був під надійним захистом курет – істот, які з'явилися зі сліз малюка. Коли Зевс виріс, він вирішив помститися Кроносу і розпочав війну. Він виграв битву і уклав небажаного батька в Тартар – безодню без виходу. Однак перед цим він змусив Кроноса повернути всіх проковтнутих братів та сестер, яких Зевс зробив богами. Так почалося їхнє правління.

Якщо говорити про грецьких богів, їх імена та значення, то Зевс є верховним правителем. Він опікується громом і блискавкою. Найчастіше можна знайти його зображення, на яких він стоїть із двосторонньою сокирою та щитом. Його виділяє густа срібна борода та суворий погляд.

В історії цей бог описується як дуже жорстокий та караючий. Тим не менш, саме він подбав про людей і подарував їм багато хорошого. Зевс завжди був своєрідним балансом між злом і добром, тому багато хто вважав його дуже справедливим. Дружиною володаря стала богиня Гера. Тому, перераховуючи імена грецьких богів, справедливо сказати і неї.

Гера

Ім'я цієї богині вимовляється як Хера. У сучасному варіанті можна сказати, що похідним ім'ям від Гери є Іра.

Ця богиня була головною представницею слабкої статі на Олімпі, оскільки вона була дружиною Зевса. Гера – покровителька сімей та домашнього вогнища. Також вона допомагає жінкам під час пологів.

Однак одна цікава деталь спливає, якщо докладніше розглядати імена грецьких богів та список їхніх сил. Гера була дочкою підступного Кроноса та нещасної Реї. Відповідно, вона фактично була сестрою Зевсу. Однак це не зупинило найголовнішого бога Олімпу. Він закохався у сестру і зробив усе можливе, щоб вона відповіла йому взаємністю. Проте через деякий час він зрозумів, що його сексуальний голод не вгамує лише однієї богині. Тому він почав зраджувати їй не лише з іншими божественними творіннями, а й із звичайними жінками. У відповідь Гера починала мститися коханкам чоловіка, насилаючи на них всілякі нещастя. При цьому вона намагалася всіма силами підтримувати свою вроду, що їй вдавалося дуже успішно. Однак Зевса це не зупиняло від любовних пригод.

Розглядаючи список богів давньогрецької міфології, буде цікаво дізнатися і про інших володарів, котрі вершили долі людей у ті часи. Очевидно, не можна обійти стороною короля морів і океанів.

Посейдон

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Правильніше вимовляти це ім'я як Посейдон, з наголосом на третій склад. Цей бог повелівав водною стихією і також був сином Кроноса та Реї. Тому нескладно дійти невтішного висновку, що Посейдон – рідний брат Зевса. Зовні цього бога завжди можна дізнатися з величезного торса і гнівного виразу обличчя. Саме так його зображували давньогрецькі художники.

Говорячи про імена древніх богів та їхні особливості, варто згадати, що Посейдона завжди зображували з тризубом у руках. Це символ влади, за допомогою якого він міг викликати сильні бурі та стирати з землі цілі міста. Також він міг за секунду заспокоїти ураган та допомогти морякам дістатися до порту без зайвих проблем.

Згадуючи імена давньогрецьких богів, варто звернути увагу на ще одного могутнього брата Зевса.

Аїд

Іноді його ім'я вимовляється Гадес. Аїд був найстаршим сином Кроноса. Хоча у фільмах його часто показують не з найкращого боку, він не був лише володарем царства мертвих. Аїду поклонялися, тому що він дарував людям багаті врожаї та відповідав за все, що росте із Землі. Зрозуміло, він міг наслати і посуху, яка нищила все живе. Сам Аїд був одним із наймогутніших богів, разом зі своїми братами Зевсом та Посейдоном. Саме він допоміг їм здолати Титанів.

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

У літописах його рідко зображують. Якщо до наших часів і дійшли картинки з Аїдом, на них можна побачити похмурого старця, біля ніг якого лежить триголовий пес Цербер (він був сторожем входу в царство мертвих). Нерідко поруч із цим богом можна побачити Персефон. Вона була дружиною Аїда та донькою Деметри. Згідно з легендами, майбутню царицю царства мертвих бог викрав у квітучих луках. Дівчина довго чинила опір, але пізніше закохалася у свого викрадача. Тому, говорячи про імена стародавніх богів, багатьом буде цікаво дізнатися докладніше і про матір обраниці Аїди. Вона також вважалася дуже могутньою.

Деметра

Особливу увагу варто приділити грецьким богиням. Імена, список і значення їхньої сили вже давно досліджуються істориками. Якщо говорити про правильну вимову імені цієї богині, воно звучатиме як Деметр. Вона відповідала за родючість та процвітання. Саме з нею завжди асоціювався прихід весни. Деметра також припадає дочкою Кроносу та Реє. Вона відрізняється доброзичливою зовнішністю та шикарними світлими кучерями. На зображеннях її завжди можна побачити з кошиком, наповненим сонячними плодами та квітами маку.

Деметра була матір'ю Персефони. Коли Аїд викрав її, невтішна богиня спустилася на Землю, шукаючи свого чада. Через те, що вона сумувала, урожаї стали більш мізерними і почали гинути. Людям довелося зіткнутися з голодом, і вони почали просити допомоги Зевса. Грізний правитель так і не зміг вирішити, з ким має залишитися Персефона, тому він наказав їй третину року бути з матір'ю, а решту часу проводити з коханим.

Також розглядаючи імена богів стародавньої Греції, багатьом буде цікаво дізнатися про найпрекраснішого мешканця Олімпу.

Аполлон

У грецькій міфології це ім'я найчастіше писали без другої літери «л». Аполлон був найпрекраснішим богом із усіх відомих. Він був сином Зевсу і Лету. Варто зазначити, що саме Аполлон мав найбільшу повагу серед смертних. Він допомагав не тільки любові, але й музиці, мистецтву та лікуванню. Крім цього Аполлон чудово стріляв із лука і сам був чудовим музикантом. Саме тому його часто зображували з лірою та зброєю в руках.

Афродіта

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Говорячи про імена грецьких богів і богинь, не можна пройти повз саму прекрасну володарку. Ім'я Афродіта спочатку вимовлялося як Афродита. Вона була богинею кохання, родючості та краси. Вважається, що красуня з'явилася із морської піни.

Незважаючи на свій ніжний образ, вона могла виявляти і жорстокість. Якщо хтось із смертних відмовлявся від кохання, вона могла покарати його або зіграти з ним дуже злий жарт. Головною заздрісницею Афродіти була Гера. Вона не готова була змиритися з її красою, тому вона підлаштувала так, щоб чоловіком чарівного божества став потворний Гефест. Він дійсно любив Афродіту, але та не готова була відповісти йому тим самим.

Гефест

Спочатку це ім'я звучало як Хефайстос. Навколо нього склалося безліч легенд. Згідно з одним із міфів, він з'явився на світ від Гери, яка створила його зі своєї стегнової кістки. При цьому вона завагітніла сама собою, без участі чоловіка Зевса. Це був її спосіб помститися вільному чоловікові, який став батьком Афіни.

Розглядаючи імена грецьких богів, треба бути готовим до підступності. Коли Гефест з'явився на світ, Гера побачила, наскільки слабкий малюк. Він був згорбленим і кульгав. Не бажаючи виховувати такого сина, богиня скинула його в морську безодню. Одна з морських богинь (Фетіда) зглянулася над малюком і виростила його.

З дитинства Гефест почав кувати. Він робив дивовижні скульптури з металу, про красу яких довідалися навіть на Олімпі. Саме тому він став покровителем ковальської майстерності та вогню.

Афіна

Продовжуючи розглядати імена грецьких богинь, список і значення їх силу, не можна випустити з виду цю дивовижну особу. Її ім'я вимовляється з невеликим шипінням посередині слова (як звук th англійською). Афіна була богинею війни і водночас вона уособлювала мудрість і вміння мислити стратегічно. Її завжди зображували в обладунках і списом у руці. При цьому обличчя богині завжди було спокійним та рішучим.

Гермес

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Правильніше говорити Гермес. Він був злодієм і шахраєм і нерідко докучав жителям Олімпу. Його батьками був Зевс та плеяда Майя. Як тільки пустун з'явився на світ, він відразу почав пустувати. Спочатку він вкрав у Аполлона 50 корів і одержав за це заслужену чвари від батька і матері. Тоді він показав, де було заховано худобу. Однак це не допомогло. Хоч би скільки наказів Зевс йому віддавав, Гермес ніколи його не слухався.

При цьому варто відзначити винахідливість цього бога. Наприклад, саме він, згідно з легендами, створив писемність, алхімію, торгівлю, астрологію та банки. Також йому підвладні сни. Саме ними Гермес навчився передавати важливі повідомлення людям від богів.

Він був відчайдушно закоханий у красуню Афродіту, але так і не зміг домогтися від неї взаємності. Тому він вирішив так і не пов'язувати себе узами шлюбу. Однак це не означає, що він не мав дітей. Він славився витівками, після яких на світ з'являлися діти-напівбоги. Якщо говорити про зовнішність пустуна, то зазвичай його зображують у смішному капелюсі і сандалях з маленькими крилами.

Арес

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Розглядаючи список імен давньогрецьких богів, варто неодмінно приділити увагу цьому персонажу. Його ім'я правильно вимовляється як Аріс. Це дуже віроломний та підступний бог. Згідно з легендами, він любив війни і не дуже переживав, скільки людей загине в кровопролитних боях.

Існують дві теорії про те, хто є його батьками. Згідно з першою, він припадає сином Гері та Зевсу. Однак є ще один міф. Згідно з ним, Гера породила хлопчика без участі чоловіка, скориставшись магією. Можливо, саме тому Зевс так ненавидів названого сина. Він навіть не хотів пускати його на Олімп. Тому Арес довелося буквально вибити своє право бути богом.

Якщо говорити про його зовнішність, то його найчастіше зображували у супроводі собак та шуліки. В одній руці Ареса малювали спис, а в іншій – вогняний смолоскип.

Артеміда

Імена грецьких богів: опис, вимова та значення імен, характеристика та підвладні сили

Це богиня полювання, яка також була покровителькою незаймана. Артеміда й сама була невинна, але це не заважало їй допомагати жінкам під час пологів та захищати родинне вогнище. Вона також відповідала за родючість. Артеміда – це дочка Зевса та титаніди Літо. Тому її слухалися лісові німфи та океаніди. Однак сама вона ніколи не була одружена і, незважаючи на своє покликання, залишилася бездітною.

Як правило, Артеміду зображували в мисливському вбранні з списом. Коли один із художників наважився намалювати її повністю оголеною, вибухнув небувалий скандал. Не можна було допустити, щоби на богиню невинності дивилися під таким ракурсом.

Також є легенди, за якими існувало набагато більше богів. Однак достовірність цих даних поки залишається під питанням.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua