Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

Багато скандинавських імен настільки узвичаїлися інших країн і культур, що часом навіть власники не підозрюють про походження свого імені. Які імена вікінгів та варварів користуються популярністю у сучасному світі? Список із двадцяти чоловічих та жіночих скандинавських імен далі в цій статті.

1. Астрід

Це давнє скандинавське ім'я в перекладі з ісландської означає «божественна красуня». Що цікаво, багато дівчат, названі так, справді дуже гарні. У більшості країн, що не належать до скандинавських, ім'я відоме завдяки письменниці Астрід Ліндгрен. Скорочення та зменшувально-пестливі форми: Астра, Астер, Естер, Астхен, Аста, Ася, Ата, Ріда, Рита, Ріся.

2. Бенедикт

Як і латинською мовою, скандинавське ім'я Бенедикт перекладається як «святий». Італійці відстоюють свою першість на походження цього імені, проте, судячи з історичних документів, у варварських племенах воно зародилося незалежно від Римської Імперії. У Росію ім'я прийшло як Венедикт. Короткі форми імені: Беня, Веня, Бен, Бенічка, Бенюша, Дік.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

3. Вінсент

Ще одне нордське ім'я, що ділить право походження з давньою латиною. У перекладі ім'я означає «переможець» і було дуже поширене у нордичних племен. У російській мові ім'я є у формі «Вікентій». Дуже поширене в Англії та США. Найбільш відомі скорочення імені: Вінні, Вінс, Вінті, Сеня, Сент. Російська форма скорочується як Вітя чи Кеша.

4. Гарольд

Це німецьке ім'я варварів походить від поєднання слів “гері” – “військо” і “вальдан” – правитель. Отже його значення – «полководець». Це одне з найпопулярніших імен у Великій Британії, а похідне від нього ім'я Гаррі взагалі завоювало популярність у багатьох країнах, серед яких і Україна не виняток. Скорочення та зменшувально-пестливі форми імені: Гаррі, Гарік, Гері, Оллі, Ролі.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

5. Генріх

Ще одне давньоскандинавське ім'я, що стало найпопулярнішим на території Великобританії. У перекладі ім'я означає «господар будинку», «домовласник». У російській мові ім'я не поширене, часто зустрічається біля Вірменії та Грузії. Колись Генріхами завали велику частину населення Англії та Німеччини, але на своїх рідних землях ім'я поступово втрачає популярність, тоді як в Англії, як і раніше, поширене і дуже улюблене. Як не дивно, Генріхов в Англії теж іноді називають Гаррі. Інші форми скорочення імені: Генрі, Гена, Хенрі, Хенні, Анрі, Ері.

6. Густав

А це ім'я готського походження і перекладається як «опора готовий» або «опора бога». Точне значення невідомо просто тому, що слово «гот» перекладалося як «бог», і самі готи мали на увазі себе божим народом. Так що невідомо, мав на увазі при створенні імені сам бог, або ж загалом народ готовий. Слово «став» перекладалося як «опорний інструмент» – наприклад, палиця. Ім'я дуже популярне у Швеції, Німеччині, Австрії, але практично не поширене в інших країнах. Скорочені форми імені: Густ, Густо, Густі, Густік, Густя, Гус, Гас, Суссі.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

7. Грета

Це красиве ім'я є найпоширенішим серед жіночих скандинавських імен – швидше за все завдяки всесвітній популярності актриси шведського походження Грети Гарбо. Етимологічне значення імені – «перлина». У приморських народів, якими були нордичні племена, перли були цінним каменем, тому таким гарним ім'ям називали лише дівчат знатного походження. В Україні ім'я поширилося після Жовтневої революції, але зараз рідкісне. Короткі та зменшувально-пестливі форми імені: Гретті, Гретхен, Грет, Греточка, Рета, Ріта, Гері, Іта, Ета.

8. Інгрід

Ще одне скандинавське ім'я, яке поширилося світом завдяки актрисі. У даному випадку його популярною носієм стала Інгрід Бергман. Значення імені – “прекрасна”, і спочатку воно було епітетом, застосовним до північних богин. Пізніше слово перетворилося на самостійне ім'я. Найбільш поширене в північних країнах, в Україні застосовується скорочена форма імені – Інга. Популярні скорочення імені: Інга, Інги, Інджі, Іна, Грида, Герда, Греда.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

9. Йоханна

Це скандинавське ім'я перекладається як «помилована богом», і є жіночим побратимом міжнародного імені Іван (Іван). Іншими побратимами імені є Іванна, Жанна, Яна, Джоана. Конкретна форма використовується виключно біля скандинавських країн. Скорочені та ласкаві форми: Йохен, Йотхен, Йохе, Оха, Оханна, Ханна, Хенна, Хена, Хені, Хенушка, Анна, Аня, Анюта.

10. Карл

Одне з найдавніших скандинавських імен – Карл – у своєму перекладі означає «вільну людину». Ім'я поширене по всій земній кулі, найчастіше зустрічаючись у Німеччині, США, Англії, Чехії та Польщі. Ім'я Карл належало великій кількості німецьких, англійських, іспанських, французьких та шведських правителів. В Англії від цього імені походить поширене «Чарльз». В Україні найсильніше поширилося після Жовтневої революції завдяки популяризації особистості Карла Маркса. Зменшувально-пестливі форми імені: Карлуша, Карлушка, Карлуня, Карі, Карчі, Арчі.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

11 березня

Важко повірити, що це весняне ім'я також є скандинавським. У перекладі воно означає “наставниця”. У російську мову ім'я прийшло від варягів, через особливості вимови перетворившись на Марфу. Після Жовтневої революції ім'я поширилося на території України саме як Марта, у зв'язку з популярністю імен-місяців – Октябрина, Ноябріна, Майя, Августина. Ласкаві форми: Мара, Мура, Мартушка, Марточка, Мартуша, Марфуша, Тата.

12. Мія

Мія – це північний варіант імені Марія, і в перекладі означає “бажана”. У світі ім'я поширене незалежно від імені Марія. В Україні останнім часом набирає популярності. У США стало дуже популярним у 70-х роках після того, як актриса Марія Ферроу стала знаменитою під псевдонімом Мія. Скорочених форм у імені, зрозуміло, немає, а от як можна ласкаво називати Мію: Міюшка, Мишка, Мійка, Мімі, Мімішка, Мімка, Ія.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

13. Ребекка

Це північне ім'я походить від назви рибальських снастей і дослівно означає «пастка». Контекстно ім'я можна перекласти як «чарівна». Ім'я досить поширене у різних країнах, але найбільш популярним стало похідне від нього ім'я Беккі. У сучасному світі величезну популярність імені приніс однойменний роман Дафни Дюмор'є, який екранізували вісім разів. Скорочення та зменшувально-пестливі форми: Ребі, Риба, Рибка, Ребіш, Бекка, Беккі, Бека, Бікі, Кека, Кіка, Ріка, Ріккі.

14. Сольвейг

Це неймовірно красиве жіноче ім'я походить від з'єднання слів «сонце» та «шлях», таким чином означаючи «промінь сонця». Ім'я дуже рідкісне поза нордичними та німецькими країнами, проте набуло деякого поширення завдяки героїні п'єси Генріка Ібсена та опери Едварда Гріга «Пер Гюнт». Чудово-зворушлива «Пісня Сольвейг» є одним із найкращих прикладів музичної творчості норвезького композитора. Зменшувально-пестливі форми: Соле, Соля, Сольхен, Сольда, Сольта, Ольве, Оля, Ользі.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

15. Томас

У стародавніх скандинавських легендах це поширене ім'я для перевертнів, тому що у своєму перекладі «Томас» – це «близнюк». У російській мові ім'я Томас перетворилося на Фому – знову ж таки через особливості вимови. Воно дуже поширене у скандинавських країнах, а й у Англії, й у США. Незважаючи на те, що Томас – скоріше німецьке ім'я, під час Другої світової війни німці називали ім'ям Томмі всіх американських солдатів. Скорочені та ласкаві форми імені: Том, Томмі, Томаш, Томчі, Томчо, Мася, Масік.

16. Фрейя

Це ім'я перекладається як «дама» чи «леді», і належало воно германо-скандинавській богині кохання та війни. Ім'я практично не поширилося за межами нордичних країн, лише зрідка зустрічаючись на території США та Великобританії. У України немає жодного такого імені – ні за співзвуччю, ні за змістом. Скорочення та зменшувально-пестливі форми імені: Фретхен, Фро, Фрекель, Фрешка, Фея, Ія.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

17. Фрідріх

Це скандинавське ім'я прагерманського походження. Воно походить від слів «фріду» – «світ» та «ріхи» – «король», «лідер». Отже його значення – «мирний король» чи «король світу». Це справді королівське ім'я, оскільки більше жодне ім'я у світі не належало такій кількості королів та правителів. У світовій історії існувало понад 120 правителів із цим ім'ям. У та Англії найпоширенішим є похідне від імені – Фред. В Україні еквівалентним вважається ім'я Федір. Короткі та ласкаві форми імені: Фрід, Фріц, Фред, Фредді, Фрідль, Фрідо, Фефе, Ріхо, Річі, Ріко.

18. Ерік

Це північнонімецьке ім'я перебуває серед тих небагатьох, що поширилися по всьому світу у незмінній формі. В Україні почало використовуватись із середини 60-х років. У перекладі Ерік означає “вічний король” або “король честі” – єдиної думки немає. Це ім'я мало багато королів Норвегії, Данії і особливо Швеції. Також мало хто знає, що саме Ерік було справжнє ім'я культового англійського письменника Джорджа Оруелла. Ласкаві прізвиська для імені: Еріко, Ері, Ерчі, Річі, Рікі, Ріко, Рікші.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

19. Ельвіра

Красиве північне ім'я Ельвіра походить від назви скандинавських добрих духів родючості ельвів – те саме, що ельфи, феї. Таким чином, ім'я перекладається як «дитя ельвів» або «та, кому заступають ельви». У масовій культурі це ім'я найчастіше використовується для відьом, вампірш, шанувальниць темної магії. Незважаючи на північне походження, ім'я набуло широкого поширення на території Іспанії, Мексики, Грузії, Вірменії, Абхазії. В Україні воно також досить поширене. Скорочення та ласкаві форми імені: Еля, Елечка, Еліна, Ляля, Ліра, Віра, Ельва, Ельвірочка, Ельвірка, Елюша, Іра.

Скандинавські імена: перелік жіночих та чоловічих імен, скорочення та прізвиська, короткі значення

20. Емма

Німецьке ім'я Емма походить від слова “цілий”, таким чином означаючи “цілу” або “повну” жінку. У скандинавських жінок велика статура була в пошані, так що називаючи дочку ім'ям Емма, батьки сподівалися, що вона виросте великою, пишнотілою дівою з рум'яним обличчям і товстою косою. Ім'я поширене у багатьох країнах, дуже популярним в Англії, США, Франції, Вірменії. В Україні набуло поширення з кінця 60-х років. Ласкаві форми: Емі, Мімі, Еммочка.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua