Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Власникам деяких прізвищ можна лише позаздрити. Особливо якщо ваші предки з якогось стародавнього чи благородного роду. Але для цього потрібно знати походження прізвища. Єгоров – саме цей випадок. Власникам цього прізвища залишається пишатися своїми предками, чия історія сягає своїм корінням у далеке минуле. А почати варто з історії її народження чи виникнення.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Декілька слів про походження прізвища

Походження прізвища Єгоров дуже давнє. За одними джерелами, воно походить від славного імені Єгор. За іншими – його коріння походить від канонічного Георгія.

Деякі вважають, що це прізвище навіть є свій святий покровитель – Георгій Побідоносець. Цей святий часто зображувався верхи на коні, як середньовічний лицар.

У його руці був щит і спис, яким він вражав дракона. Міфічна істота завжди була в ногах коня і звивалася від уколу гострого і блискавичного списа Георгія. У культурах багатьох народів трапляється зображення цього святого. Наприклад, своєрідний культ Георгія Побідоносця діє у Грузії. Зображення святого можна знайти на фресках, архівах, книгах, літописах, іконах. А кілька разів на рік святкується день, присвячений святому.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Нездатність Єгорових всидіти на місці

В інших джерелах мова йде про інший варіант походження прізвища Єгоров. Згідно з цими даними витоки прізвища можуть ховатися в давно застарілому дієслові «вирішитися». Він означає «неспокійно сидіти чи крутитися». Звідси людей, яким було важко всидіти на місці, і називали Єгорами. Згодом їхніх дітей звали Єгоровими.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Прив'язка прізвища до місця проживання

Згідно з деякими припущеннями, прізвище Єгоров безпосередньо пов'язане з територією, де мешкали їхні далекі предки. Наприклад, в одному з міст України є невелике селище під назвою Єгорівка. На той момент було прийнято пов'язувати прізвище людей з тією місцевістю, де вони жили.

Тому людей, які мешкали в цьому місці, називали Єгоровими. А пізніше ця назва трансформувалася у відоме російське прізвище.

Яке значення прізвища Єгоров?

Деякі люди вважають, що це прізвище походить від церковного імені Єгор. Цікаво, що за час свого існування це ім'я мало кілька іпостасей. Наприклад, у церковній формі зустрічалося рівноцінне ім'я Георгій. За однією з версій воно перекладається як «землероб». Іншою – «сильний», «сміливий» і «мужній».

У скандинавів воно звучало як Юрій. А у російськомовного населення можна було почути ім'я Єгорій чи Єгор. Саме це ім'я і стало основним у прізвищі Єгорові. Походження та значення цього прізвища часто пов'язують із Давньою Руссю.

На Русі

Період походження прізвища відноситься до 16-17 століття. Саме тим часом прізвища були свого роду підтвердженням приналежності тієї чи іншої людини до конкретної сім'ї. Так, Єгорові вважалися прямими нащадками людини, яка мала ім'я Єгор. Це було свого роду розпізнавальним знаком чи ідентифікатором. Такі часто використовували під час стрімкого зростання чисельності сільського населення.

Для ідентифікації людям давали прізвиська. При цьому вони залежали безпосередньо від території проживання, імен батьків та деяких інших факторів. Вибирати прізвища могли не всі люди. Наприклад, кріпаки зробити це самі не могли. Пан ж міг дати їм те прізвище, яке вважав найбільш підходящим.

Поширення прізвища

Своє поширення прізвище Єгорових набуло ближче до кінця 18 століття. На той момент вона поширилася територією західної та центральної України.

Це ім'я зустрічалося у літописах та документах з переписом населення під час становлення Стародавньої Русі. Багато документів при цьому було виявлено під час правління Івана Грозного.

Більше того, вважалося, що походження прізвища Єгоров має дворянське коріння. Представники знаті шанували це прізвище своїм фаворитам, прихильникам та наближеним. Це вважалося своєрідною ознакою заохочення. Таких людей шанували. Їм заздрили. Їх обожнювали.

Зв'язок розумових здібностей та прізвища

Походження прізвища Єгоров часто пов'язують із хитрістю та розумовими здібностями деяких людей. Так, жителі одного з сіл з легкістю могли «об'їгорювати», лукавити чи обводити довкола пальця. Усіх, хто жив у цьому населеному пункті, називали Єгоровими.

Які риси характеру вони мають?

Усі Єгорові мають щось спільне. Кажуть, що вони мають схожі риси характеру. Наприклад, більшість людей із таким прізвищем відомі своєю впевненістю, наявністю залізної логіки. Вони стримані, терплячі та врівноважені. Часто це успішні бізнесмени, майстри своєї справи, зразкові сім'янини та добрі господарі.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Крім цього, завжди вважалося, що Єгорові – природжені оптимісти. Вони мають прекрасну фантазію і відкриту душу. У таких осіб часто обмежена кількість друзів та багато заздрісників.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Єгорові також безкорисливі, чесні, мають прекрасне почуття гумору, щасливі, промовисті і дипломатичні. Перші володарі прізвища були росіянами за національністю. Походження прізвища Єгоров пов'язане з Давньою Руссю, старими російськими традиціями та церковними віруваннями.

Чи є відомі представники?

Для того, щоб зрозуміти, хто саме носив це прізвище, необхідно згадати кілька знаменитих особистостей. Наприклад, найвідомішим власником цього російського прізвища був Олександр Іванович Єгоров, який народився в Митищах.

Прізвище Єгоров: походження, національність та значення

Пік його слави припав на період Другої світової війни. У цей час наш герой отримав багато почесних звань і нагород. Так, 1945 року його нагородили званням Героя Радянського Союзу.

Відомий і інший Єгоров. Заслужений артист України Віталій Михайлович.

Якої національності були Єгорові?

Як згадувалося раніше, Єгорові майже 50 % випадків були російського походження. Набагато рідше (приблизно у 5% випадків) Єгорові мали українське походження. Близько 10 % з них були білорусами, а 5 % мали сербське та болгарське коріння. Крім того, близько 30% Єгорових проживали на теренах башкирського, мордовського, татарського та бурятського народів.

Похідна для інших прізвищ

Цікаво, що Єгоров став якоюсь похідною для створення інших прізвищ. Наприклад, саме від неї походять Єгоркови, Єгоршини, Єгошини, Єгор'єви, Єгорченкові та інші.

Від імені Єгор також походить Єгун. Найчастіше так називали білорусів, татар та смолян. Єгунови – похідна від Єгуна.

Як бачите, це прізвище, до якого багато хто вже давно звикли, має давню історію. Її походження та значення має кілька теорій та версій, що робить прізвище більш цікавим та привабливим. При цьому, кожна з версій має право на існування. Кожна по-своєму правдоподібна. А який з них вірити чи спростувати всі теорії, вирішувати вам.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua