Значення імені Катерина: походження, характер та доля

При виборі іменоформи дуже важливо дізнатися про її значення та походження. Катерина – поширене на вітчизняних теренах жіноче ім'я, яке не виходить з моди вже кілька століть. Фоносемантично воно справляє враження чогось величного, загадкового, красивого та жіночного. Подібні характеристики цілком відповідають усім Катям. Це цілеспрямовані, впевнені у собі дівчата з почуттям власної гідності, які у всьому прагнуть бути першими та найкращими. Оптимізм і життєлюбність дозволяють їм легко справлятися з будь-якими труднощами.

Значення та походження

Лінгвісти, які вивчали, що позначає ім'я Катерина та його значення, дійшли висновку, що воно має грецьке коріння і є похідним від стародавнього Катерини (Αικατερίνη). У перекладі російською слово «катерини» означає «непорочний, чистий». До цього дня серед фахівців точаться суперечки щодо походження імені. Деякі вчені схиляються до версії, що вона стала поширеною завдяки давньогрецькій богині місячного світла Гекате, адже в оригіналі ім'я звучить як «Екатіні» (Ἑκάτη). Інші лінгвісти вважають, що воно узвичаїлося в період становлення християнства, після канонізації святої мучениці Катерини Олександрійської.

Популярність

За даними Вікіпедії, ім'я Катерина до XVII століття рідко зустрічалося на вітчизняних просторах. Інтерес до нього виник лише в 1658 році, після того, як цар Олексій Михайлович назвав цією іменоформою свою дочку. За легендою, якось уві сні государеві з'явилася свята мучениця Катерина Олександрійська, яка повідомила йому про те, що незабаром у нього народиться малеча. Сталося це у Московській області, у місті Відне. На честь такої знаменної події цар наказав заснувати на місці, де йому наснився віщий сон, храм. Сьогодні це Катерининська пустель – чоловічий православний діючий монастир.

У XVIII столітті жіноче ім'я Катерина посідало друге місце в рейтингу популярності, поступившись лідерством лише Ганні. Воно було статусним і було поширене серед знаті. Через сто років динаміка дещо змінилася, і ім'я почало все частіше зустрічатися в нижчих станах. У народі утвердилася форма «Катерина». На початку ХХ століття ім'я посідало четверте місце у рейтингу найпоширеніших імен. Інтерес до нього знову відродився у 70-80-х роках. Сьогодні воно знаходиться на третій сходинці у списку найбільш затребуваних імен на вітчизняних просторах.

Форми імені

Повне ім'я – Катерина. Коротка форма – Катя. Поширений розмовний варіант – Катерина. Зменшувально-пестливі звернення: Катюша, Катенька, Катюня, Катюся, Катюля, Катеринка, Катеринка, Катюха, Катена. Таке скорочення імені Катерина, як Ріна, є самостійним ім'ям. До синонімів та зарубіжних аналогів відносяться: Кетеван, Катріна, Кетрін, Каталін, Каталіна, Кайса, Каталія, Тріні, Катель.

Відомі люди

Мабуть, найвідомішою володаркою імені історія є імператриця Всеросійська Катерина II, що була при владі з 1762 по 1796 рік. За її правління розширилися кордону Російської імперії, збільшилося населення, з'явилася нова законодавча база.

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Серед інших знаменитих носіїв імені:

 • перша жінка-пілот, Герой Російської Федерації Катерина Буданова;
 • радянська та російська балерина Катерина Максимова;
 • радянська та російська фігуристка Катерина Гордєєва;
 • радянський державний та партійний діяч Катерина Фурцева;
 • радянська та російська актриса театру та кіно, народна артистка РРФСР Катерина Васильєва;
 • російська актриса театру та кіно Катерина Райкіна;
 • російська драматична артистка Катерина Жулєва;
 • російська балерина Катерина Телешева;
 • російська письменниця, видавниця російських народних казок Катерина Авдєєва;
 • російська радянська балерина Катерина Гельцер;
 • російська естрадна співачка Катя Семенова;
 • російська телеведуча Катерина Андрєєва;
 • радянська та російська актриса театру та кіно, телеведуча Катерина Стриженова.

Вплив пори року

Не лише походження та значення імені Катерина впливають на характер своєї володарки, а й пору року, коли з'явилася на світ дівчина:

 • Зима. «Зимова» Катя – панночка горда, незалежна, самолюбна, із завищеною самооцінкою. Вона хитра та розважлива, любить плести інтриги за спиною. Нещадна і жорстока по відношенню до ворогів. Відрізняється повільністю у діях, мовчазністю, непередбачуваністю. Через складний характер їй складно побудувати особисте життя.
 • Весна. Це дівчина, яка не любить вирізнятися з натовпу. Їй більше до вподоби домашнє дозвілля, ніж гучні компанії. У той же час, Катя любить приймати гостей, є приємною співрозмовницею. У сім'ї є лідером, ніколи не простить дружину невірності.
 • Літо. Значення імені Катерина наділяє свою «літню» володарку активністю, діяльністю, енергійністю. Ця дівчина з юних років користується особливою увагою у протилежної статі, воліє дружити з чоловіками, тоді як жінок сприймає як суперниць. Вона хороша господиня та справжня хранителька домашнього вогнища.
 • Осінь. Це дівчина із загостреним почуттям справедливості. Має чоловічий характер, тому часто обіймає керівні посади. Вирізняється розважливістю, вимогливістю, серйозністю. Інтимна сфера займає одне з провідних місць у її житті, тому хороша сексуальна сумісність із чоловіком просто необхідна для щасливого та довгого шлюбу. Заради обранця дівчина готова на найвідчайдушніші вчинки. Не потерпить поряд скупого чоловіка.

Здоров'я

Природа не нагородила носієм імені міцним здоров'ям. Має слабкі кістки, тому часто бувають переломи. Через порушений обмін речовин можливі проблеми із зайвою вагою. Є схильність до захворювань серця, травної системи, шлунка. Глибокі внутрішні переживання, стреси негативно впливають на нервову систему, тому жінці необхідно навчитися позбавлятися негативних емоцій, не тримати все в собі.

Дитинство

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Значення імені Катя наділяє свою маленьку володарку розважливістю та спокоєм. Дівчинка вміє знаходити спільну мову з однолітками, тому має багато друзів. Водночас їй важливо відчувати владу та перевагу над оточуючими. Катя не терпить поряд із собою серйозних конкурентів, прагне лідерства. Вона розумна, уважна, педантична у виборі друзів, прагне визнання. Дівчинка все робить «напоказ» в очікуванні похвали та компліментів.

Носителька імені Катя дуже амбітна, а тому намагається довести оточуючим, що вона найкраща у всьому. У школі дівчинка старанно навчається, бере участь у суспільному житті, чим викликає захоплення вчителів та однолітків. Мріє про славу та визнання, нерідко стає найкращою ученицею, яку ставлять за приклад.

Юність

У підлітковому віці зі спокійної і розважливої дівчинки Катя перетворюється на непередбачувану особистість, схильну до різких перепадів настрою. Зараз вона може бути милою та доброю, а вже через п'ятнадцять хвилин стати агресивною та неадекватною фурією. Така поведінка обумовлена двоїстістю натури. З одного боку, значення імені Катя наділяє свою володарку зайвою самовпевненістю та суб'єктивізмом мислення. Дівчина вважає, що є тільки її, правильна думка і чужа – неправильна, тому переконати її в чомусь неможливо. З іншого боку, у глибині душі вона постійно сумнівається у своїх діях та вчинках, але зовні не подає виду. Саме ці протиріччя і призводять до такої дивної та непередбачуваної поведінки.

Загалом юна Катерина справляє враження доброзичливої, розумної, стриманої дівчини. Вона всього досягає сама, не звертаючись за допомогою до оточуючих.

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Доля та характер дорослої власниці імені

Значення імені Катерина наділяє свою володарку царстве манер, витримкою, старанністю, працьовитістю. Це цілеспрямована жінка, яка прагне лідерства, у всьому покладається на власні сили. Зовні справляє враження холодної, неприступної, пихатої особи, але в душі є дуже вразливою та чутливою. Катерина намагається показати оточуючим, що її зовсім не цікавить думка інших людей щодо своєї персони, проте насправді дуже переймається своєю репутацією.

Походження імені Катя наділяє жінку емоційністю та вразливістю. Вона ніколи не прощає кривдників і при нагоді обов'язково помститься. Непогано ладнає з оточуючими, може порозумітися з будь-якою людиною, але якщо когось незлюбить – не стане цього приховувати. Жінка намагається тримати емоції під контролем, проте її легко вивести із себе зауваженнями та кволими висловлюваннями. У Катерини дуже вражене самолюбство, тому в спілкуванні з нею слід бути обережним.

Носійка імені дуже цінує дружбу, тому близькі можуть розраховувати на її допомогу та підтримку. Подолати життєві проблеми їй допомагає вроджений оптимізм. Значення імені Катерина не дозволяє жінці впадати в депресію тугу чи зневіру. Вона вважає, що не варта бути нещасною, а тому докладає всіх зусиль, щоб покращити якість життя. Саме тому не дивно, що доля раз у раз підносить їй приємні сюрпризи та зміни на краще.

Любов

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Катерина привертає увагу чоловіків царственою величчю, особливим магнетизмом. У той же час чоловіків відлякує її холодність і зарозумілість, тому жінці важко налагодити особисте життя. Величезне впливає на неї інтимна сфера життя: без сексу носійка імені Катя стає дратівливою, нервозною, химерною. З іншого боку, дівчина не приймає короткострокових стосунків і по-справжньому розслабитися та отримати задоволення може лише з надійним та вірним партнером.

Завоювати серце красуні непросто, але той, кому це вдасться, здобуде добру, віддану і люблячу супутницю життя, яка заради свого коханого піде на край світу. Слід зазначити, що Катерина за вдачею є однолюбом, тому може прожити з одним чоловіком все життя.

Сім'я та шлюб

Катерина не прагне рано одружитися. Вона не піде під вінець з малознайомою людиною під впливом емоцій, що наринули. Інтуїтивно дівчина обирає найдостойнішого з усіх кандидатів на її руку та серце та погоджується узаконити стосунки лише тоді, коли повністю впевнена у своєму партнері.

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Походження імені Катерина проявляється і в сімейному житті: жінка прагне бути лідером, прагне визнання, похвали від домочадців. Не можна сказати, що Катя – гарна господиня. Вона не надто любить займатися пранням, прибиранням, приготуванням, наводити лад у будинку. Всі ці клопоти вона вважає другорядними і не особливо приділяє їм увагу. Найголовніше для Катерини – це душевна атмосфера, кохання та турбота. У лихоліття жінка ніколи не сумує і не опускає руки. Як може вона підтримує чоловіка і прагне йому допомогти. Дітей дуже любить, але не надто потурає їх капризам.

Сумісність

Значення імені Катерина обіцяє вдалий шлюб із носіями таких імен, як Максим, Дмитро, Ілля, Олексій, Денис, Георгій, Микола, Артем, Віктор, Вадим, Руслан, Давид, Макар, Семен, Петро, Євген, Ігор, Григорій, Степан, Гліб, Владислав. Середня сумісність із В'ячеславом, Василем, Єлисеєм, Юрієм, Антоном, Олегом, Левом, Марком, Костянтином, Іваном, Данилом, Кирилом, Ярославом, Арсенієм, Тимуром, Володимиром, Федором, Олександром, Єгором, Михайлом.

Кар'єра та робота

Носителька імені справляє враження активної та ділової жінки, але насправді кар'єра ніколи не стоїть для неї на першому місці. По можливості Катя перекладе всі фінансові обов'язки на свого чоловіка, а сама займатиметься улюбленою справою. Роботу вона обирає за покликом серця, а не за розміром зарплати. Жінка чудово зможе реалізуватися у професії медичного чи соціального працівника, педагога, оскільки любить безкорисливо допомагати людям. Комунікабельність та вміння спілкуватися з людьми стануть у нагоді в професіях рієлтора, маркетолога, журналіста, рекламного агента.

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Значення імені Катерина наділяє свою володарку запальністю, імпульсивністю, ураженим самолюбством, що дуже заважає кар'єрному зростанню. Жінці важко перебувати у ролі підлеглої, адже вона ненавидить, коли хтось їй керує. Саме тому Катя часто змінює роботу. Вона намагається досягти успіху відразу в декількох напрямках, але в результаті марно витрачає енергію і терпить фіаско.

Бізнес

Власниця імені дуже ревно ставиться до успіху інших, не виносить конкуренції, тому найкраще зможе реалізуватися у підприємницькій діяльності. Саме тут вона матиме можливість самостійно втілити в життя геніальні бізнес-ідеї та відчути свою перевагу. Досягнення оточуючих стимулюватимуть її до активних дій. Єдине, що може перешкодити успішному стартапу – це пасивність і лінощі Каті. Їй потрібно виявити розсудливість, знайти оптимальний баланс між роботою та особистим життям.

Ідеальними бізнес-партнерами для Катерини є власники таких імен як Олексій, Роман, Матвій, Ярослав, Костянтин, Владислав, Лев, Макар, Антон, Олег, Артем, Михайло, Микита, Єгор. Можливість вдалої співпраці з Єлисеєм. Віктор, Іван, Тимур, Гліб, Давид, Марк, Тимофій, Дмитро, але за умови, що партнери навчаться прислухатися один до одного.

Аналіз за кількістю літер та їх інтерпретації

Повне ім'я Катя звучить як Катерина. Наявність дев'яти букв свідчить про пасивність та лінощі. Така дівчина хоче отримати все й одразу, не докладаючи ні до чого особливих зусиль. Вона мріє про безтурботне, сите і розкішне життя, при цьому жадає визнання своїх неіснуючих заслуг. Це жінка, яку треба пестити і плекати, а не змушувати працювати.

Інтерпретація імені по літерах допоможе краще зрозуміти характер власниць імені:

 • Е – незалежність суджень, товариськість, прагнення самовираження. Посилення якостей за рахунок подвійного повтору літери на ім'я.
 • К – проникливість, дипломатичність, перфекціонізм, сексуальність, підвищений інтерес із боку протилежної статі.
 • А – активність, діяльність, прагнення до духовного та фізичного комфорту. Посилення якостей за рахунок подвійного повтору літери на ім'я.
 • Т – креативність, винахідливість, прагнення різноманітності, влюбливість, пристрасність.
 • Р – почуття власної гідності, терплячість, поступливість.
 • І – одухотвореність, природна витонченість, чесність, прямота, тонке почуття гармонії.
 • Н – критичність, прискіпливість, вибірковість у виборі зв'язків, працьовитість.

Найчастіше дівчат називають не повним ім'ям Катерина, а скороченим варіантом – Катя. Якщо близькі та знайомі найчастіше використовують саме коротку форму, характер жінки змінюється. Вона стає більш практичною, раціональною, розважливою. Наявність чотирьох букв наділяє дівчину спокоєм, врівноваженістю, господарністю, скромністю. Катя не надто любить виділятися: ні поведінкою, ні зовнішнім виглядом. Вона не сприймає химерності, позерства. Є прекрасною господинею, матір'ю та дружиною.

Талісмани та астрологічні характеристики

До талісманів та астрологічним символам відносяться:

 • планета-покровитель – Юпітер;
 • знак зодіаку – Стрілець;
 • стихія – Вогонь;
 • метал – залізо;
 • вдалий день тижня – четвер;
 • несприятливий день – вівторок;
 • пора року – осінь;
 • тотемні рослини – лотос, кедр;
 • тотемні тварини – лебідь, терміт;
 • відповідний колір – синій;
 • камінь-талісман – хризоліт, агат.

Значними роками життя всім носительок імені є: 17, 26, 29, 33, 40, 50, 55 років.

Нумерологія імені

Значення імені Катерина: походження, характер та доля

Значення імені Катерина у нумерології визначається числом вісім, що відповідає за матеріальне благополуччя. Дівчина з таким числом долі цілеспрямована, прониклива, розважлива, енергійна. На першому місці для неї стоїть кар'єра, тому не дивно, що у своїй професії вона стає висококваліфікованим фахівцем. Нерідко займає керівні посади, є жорстким та важливим начальником.

Особисте життя складається непросто через непростий характер жінки. Вона волелюбна, незалежна, пред'являє завищені вимоги до обранця, нетерпима до людських недоліків слабкостей. Схильна до різких перепадів настрою. Щоб досягти гармонії з навколишнім світом, дівчині слід навчитися бути добрішим і поблажливішим до людей, бачити тільки найкраще, не міряти всі грошима.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua