Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння

Традиції цього свята майже не змінилися за сотні років. Розповідаємо, навіщо стрибати через багаття, у чому суть ляльки «Купави» та які трави треба збирати напередодні купальської ночі.

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння

День Івана Купала – це свято східних слов'ян, присвячене літньому сонцестоянню. Почали його відзначати ще у 12 столітті, за старим стилем святкування припадало на 24 червня, але після переходу з Юліанського на Григоріанський календар дата змістилася на 7 липня.

З нашої статті дізнаєшся про історію свята, його традиції та купальські обряди.

Свята Івана Купала: коротка історія

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: Unsplash (@duytung_tran)

Свою назву східнослов'янське торжество вийшло на честь Іоанна Предтечі, або Іоанна Хрестителя. Так як Хреститель з грецької перекладається як купатель – людина, яка занурює у воду. З цієї ж причини Іван Купала співпадає зі святом Різдва Іоанна Предтечі.

Незважаючи на свій зв'язок із церковною урочистістю, Іван Купала складається з язичницьких традицій та звичаїв. Усі обряди спрямовані на залучення родючості як у плані врожаю, і у значенні відносин. Тому основними дійовими особами свята були молоді хлопці та дівчата. Вони брали участь у ритуалах на кохання.

Яскрава язичницька складова викликала роздратування у церкви — церковним чиновникам не подобався розпусний, на їхню думку, підтекст урочистостей. Тому свято намагалися викорінити, зокрема через переслідування тих, хто його відзначав усупереч заборонам. Але святкуючі Іван Купала не відмовлялися від традицій, бо для них найкоротша ніч у році була часом радості та чарівництва — вважалося, що з настанням темряви природа спілкується з людьми, добрі сили відганяють нежити і надають людині сил, а отже, природні водойми та ліс стає відносно безпечним. При цьому люди вірили, що нечиста сила у вигляді злих духів, русалок та відьом нікуди не зникає. Вони стають трохи слабшими, але продовжують блукати по околицях і можуть залучити в пастку людини, яка втратила пильність або задрімала.

Щоб не потрапити нечисті, засипати цієї ночі заборонялося. Треба було дотерпіти до світанку. Тому купальська програма була дуже насичена: громада водила хороводи, дівчата плели вінки і відпускали на воду, пари вирушали до лісу на пошуки квітки папороті, а потім усі разом стрибали через багаття, щоб перевірити себе на хоробрість, а заразом відігнати злих духів.

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: Unsplash (@marekpiwnicki)

До речі, про папороть. Східні слов'яни вважали його найсильнішою рослиною в ніч Івана Купали, що цвіла лише в цей період. Квітці папороті приписували магічні властивості, які наділяють силою та удачею того, хто її знайде.

Факт: Папороть не цвітуть, тому ритуал на пошук його бутона, що розпустив, був, швидше, приводом піти подалі в ліс, щоб, наприклад, усамітнитися з будь-яким або коханим.

Ворожіння та обряди на Івана Купала

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: Unsplash (@arcsigne)

Свято, присвячене найкоротшій ночі року, складається з обрядів, пов'язаних із природою: вогнем, водою, травами. В основному, всі основні події відбуваються вночі. Проте вперше зануритися у воду потрібно було до заходу Сонця, щоб увійти до активної фази з чистими думками та тілом. Зазвичай люди ходили в лазню, але іноді просто купалися у річці чи озері.

Стрибки через багаття

Плетінням вінків молоді незаміжні дівчата займаються ще за світла дня. Можна використовувати квіти, солому і навіть бур'яни. Після дівчини одягають вінок на голову і ходять із ним до вечора. З настанням темряви вони збираються біля берега водойми, загадують бажання, пов'язане з потенційним майбутнім чоловіком, і відпускають вінок на воду.

Якщо течія відносить вінок далеко, це – хороша ознака. Значить, дівчина незабаром зустріне кохання. Адже зазвичай вінки, що спливли, хлопці намагаються виловити, щоб потім знайти ту, хто його зробила. Якщо вінок тоне або його притягує до берега, значить, взаємне кохання цього року точно не прийде. Адже виловити його неможливо.

Плетіння вінків

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: кадр з фільму «Сонцестояння»

Плетінням вінків молоді незаміжні дівчата займаються ще за світла дня. При створенні можна використовувати квіти, солому і навіть бур'яни. Головне — щоб вінок вийшов гарним та багатим. Після дівчини одягають свій витвір на голову і ходять із ним до вечора. З настанням темряви вони збираються біля берега водойми, загадують бажання, пов'язане з потенційним майбутнім чоловіком, і відпускають вінок на воду.

Якщо течія відносить вінок далеко, це вважається гарною ознакою. Значить, дівчина скоро набуде особистого щастя. Адже зазвичай вінки, що спливли, хлопці намагаються виловити, щоб потім знайти ту, хто його зробила. Саме так головний убір із рослин і створює пари.

Якщо вінок тоне або його притягує до берега, значить, взаємне кохання цього року точно не прийде. Бо виловити його ніхто не зможе.

Пошук трав

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: Unsplash (@anniespratt)

У купальську ніч усі трави, за прикметами, набувають подвійної сили. Тому якщо ввечері піти в ліс і зібрати там корисні рослини, то вони приноситимуть благо й тому, хто зібрав, і тим, хто вип'є відвар із них. Якщо захочеться наслідувати приклад стародавніх слов'ян, краще не ходити в ліс самотужки. Це має бути спільна справа, тому в минулі часи за травами вирушали до компанії з 5-6 осіб. Також не бажано йти далеко до лісу. Чари чарами, але пильність теж важлива.

Ось деякі трави, якості яких посилюються на Івана Купала:

 • Картопля — це найкращий талісман зі світу трав, він приносить удачу і захищає від негативу.
 • Лаванда здатна подарувати людині спокій, здоровий сон, очищення розуму та гармонію.
 • Конюшина сприяє розвитку креативного мислення і гостроти розуму. Підійде як талісман представникам творчих професій і тим, чия робота пов'язана з аналітичною або ораторською діяльністю.
 • Кульбаба має містичні властивості, його використовували в ритуалах для зв'язку з померлими і для захисту від злих сил. Тому, якщо страх перед прокльонами та заздрістю, можна зробити захист із кульбаби – квітки Сонця. Для цього треба зібрати букет з кульбаб, перев'язати його червоною ниткою та підвісити в будь-якому кутку кімнати, де найчастіше знаходишся.
 • Шавлія здатна вигнати з житла злих духів. Вважається, що шавлія не пускає до твоєї хати людей з поганими намірами.
 • Базилік також сприяє захисту будинку, добробуту та успіхам у кар'єрі та бізнесі.
 • Квіти лілії – це справжній енергетичний афродизіак, який сприяє кохання, пристрасті та романтиці.
 • Материнка діє як заспокійливий засіб. Має властивість пригнічувати мікробну флору при ангіні.
 • Звіробій допомагає при безсонні та неврастенні.
 • М'ята покращує розумову діяльність. Згідно з легендою, свою назву м'ята отримала на честь римської богині Менти (наголос на перший склад – прим. ред.). Це божество уособлює пам'ять, розум і здоровий глузд. Тому вінки та обереги з м'яти робили студентам і тим, хто хотів збагнути важку науку. Також у м'яті багато фітонцидів – речовин, що мають протизапальну та антимікробну дію.

Виготовлення ляльок

Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння Джерело: maam.ru Свято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожінняСвято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожінняСвято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожінняСвято Івана Купали 2022: традиції, звичаї, прикмети та ворожіння 5фото

Спеціальні обрядові лялечки, які мали охороняти будинок від зла та негативу, робили лише жінки. Чоловік у момент виготовлення заборонялося входити до кімнати. Вважалося, що створений у цей день амулет, вбирає силу свята. Жодних премудростей у виробі купальської ляльки немає. Вона може бути будь-якої форми і з будь-якого натурального матеріалу: лляної або бавовняної тканини, соломи, дерева і так далі. Головна умова — робити її від щирого серця і не поспішати. Для внутрішнього набивання лялечки підійде пух, перо чи солома, сухі трави. Залежно від мети можна орієнтуватися на рослини з нашого списку в пункті трави.

Використовувати ножиці або голки під час створення іграшки не можна. Інакше можна «зрізати» удачу та щастя. У правильному виконанні всі тканини та нитки потрібно рвати руками та також фіксувати їх.

Такі ляльки підійдуть як подарунок тим, кому майстриня бажає добра. Щоб заручитися підтримкою добрих духів у процесі створення, можна зробити змову або прочитати молитву.

Ось, наприклад, змова від лиха, чи лиха:

Іду я чистим полем,
Назустріч біжать сім духів із напівдухами,
Усі чорні, всі злі, всі нелюдяні.
Ідіть ви, духи з напівдухами, до лихих людей,
Тримайте їх на прив'язі,
Щоб я від них був цілий і неушкоджений
У дорозі та дорозі, у домі та лісі,
У чужих та рідних, у землі та на воді,
В обіді і на бенкеті, у весіллі та на біді!
Моя змова довга, мої слова міцні!
Хто моє слово спростує,
Іно бути у всьому наново,
По-худне, по-недоброму, як сказано! Гой!

А цей на врожай:

Вмоюсь я, онук (-ка) Дажбожій (-я) [ім'я],
Ранковий Зорей-
Ранкова роса,
Річку такі слова:
Ти вже, Зоря Ранкова,
І ти, Зоря Вечірня!
Пади ти на моє жито,
Щоб вона росла
Як ліс висока,
Як дуб товстий!
Будьте, мої слова,
Міцні та ліплення! Гой!

У ляльки-оберега не повинно бути обличчя. Якщо порушити це правило, то іграшка, згідно з повір'ями, може стати провідником негативної енергії. Через неї нібито можна буде навести псування. Давати ім'я ляльці також заборонено. Коли лялька втратить форму або розсипиться, її потрібно позбутися. Але не просто викинути, а спалити або розібрати на частини і тільки потім викинути.

Масове купання

Купання громадою було обов'язковим у свято. Люди вірили, що вся вода в цей день має цілющі властивості. Крім того, у відритих водоймищах можна було купатися без побоювань, тому що вся нечисть з них йшла.

Купальські пісні

Балади, ігрові та хороводні пісні були пов'язані з обрядами і магічними властивостями свята. В основному всі пісні ділилися на дві групи:

 1. ліричні наспіви з любовною та сімейною тематикою,
 2. жартівливі примовки і частівки, що імітували лайку між хлопцями та дівчатами.

Купальськими такі пісні називалися, бо в інші дні та свята їх заборонялося виконувати. Винятком була лише найкоротша ніч на рік.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua