ТОП-15 корисних властивостей фрукту лічі та його шкода

Користь і шкода для організму жінок

Лічі має багато назв. Пов’язані частина їх із особливою вимовою – «лисині», «личжі», «лайси». А інша частина назв цієї ягоди пов’язана з її історією – “плід кохання”, “китайська злива”, “драконів очей”.

Усі назви дано смачним плодам непросто, відбиваючи довгий шлях, який пройшли ягідки історія багатьох країн. Лічі для мешканців Європи – екзотика. Але в магазинах правильного харчування знайти ці ягідні буде не так вже й складно. Окрім цього, плоди повинні залучити тебе на користь для твого організму.

Про личі

Користь і шкода для організму жінок

Ягоди, вкриті червоною шкіркою з горбками, з білою м’якоттю та довгою коричневою кісточкою давно привертали увагу людей своїм смаком та запахом. Смак описати складно; для когось він схожий на сливу, хтось скаже, що смак схожий на виноградний чи полуничний. Але однозначно можна сказати, що переважній більшості плоди личі подобаються.

Плоди ростуть гронами по 3-15 штучок на вічнозеленому дереві, яке може досягати 10-30 метрів заввишки. Плоди личі невеликі та овальні, в середньому від 2 до 4 сантиметрів у довжину. М’якуш легко відокремлюється від шкірки, яку в їжу не вживають.

Новини ЗМІ2

Темна кісточка, біла м’якоть і горбиста шкірка в розрізі збоку нагадують око якоїсь тварини, на думку китайців, ягідка личі схожа на око дракона. Саме так називають лічі у Китаї, на його історичній батьківщині.

У раціоні китайців ці плоди з’явилися ще II столітті до нашої ери. Є легенда, пов’язана з лічі, що імператор Китаю У Ді дуже хотів зробити лічі частиною культури Північного Китаю і поширити ягоду.

Але проблема була в тому, що росли (і ростуть) личі у південних провінціях країни, і на півночі рослина не прижилася. Імператор У Ді настільки був злий, що стратив садівників за цей провал.

На півдні Китаю лічі настільки цінувалося, що ягоди використовували як валюту, а бідняків, які посміли скуштувати ягоду під час збирання врожаю, негайно стратили. Лічі були їжею дуже багатих та знатних людей.

Європейці познайомилися з лічі набагато пізніше. У 17 столітті Гонсалез де Меноза у своїй книзі Китаї познайомив європейців з лічі, порівнявши плід на смак зі сливою. З його легкої руки личі почали називати “китайською сливою”.

В Індії лічі з давніх часів вважалися ягодами кохання. З них готували напої кохання, здатні приворожити. Лічі, на думку багатьох, є сильним афродизіаком (але сам цей термін багатьма фахівцями ставиться під сумнів).

Користь і шкода для організму жінок

Зараз лічі вирощується в Англії, Індії, Пакистані, Бангладеш, Японії, Бірмі, Франції, Мадагаскарі, Тайвані, Бразилії, ПАР, на Філіппінах та Гаваях. Але як і раніше, як і повелося з давніх-давен, головний експортер ягід – Китай.

За довгу історію з личі навчилися робити багато страв та напоїв. Салати, десерти, випічка, сироп, лимонади, вино та багато іншого. Соуси з лічі добре поєднуються з рибою та м’ясом. Але, звичайно, велику користь принесе свіже личі, не піддане термічній обробці.

Харчова цінність личі

На 100 г ягід припадає близько 60-70 кілокалорій. Один плід лічі важить близько 20 грам, але більшу частину плоду займає кісточка та шкірка. Вага м’якоті становить середньому 8 грам. Ось і виходить, що 100 грам очищених личі – це 11-12 штучок (залежно від розміру).

Багато в лічі вітамінів. Є вітамін В1, В2, В4, В6, В9. Особливо багато в лічі вітаміну С – на 100 грам ягід припадає 79% від твоєї потреби в цьому вітаміні за цілий день.

До складу лічі входять поліненасичені жирні кислоти (що рідкісне явище для овочів, фруктів і ягід). Омега-3 жирні кислоти – 9,1% від добової потреби у цій речовині. Насичені і мононенасичені кислоти в лічі навіть згадки не заслуговують – занадто їх мало.

Мінеральний склад не такий вражаючий. Але все ж таки в лічі є калій, магній, фосфор, марганець і селен. Але найбільше в лічі міді – 15% від твоєї потреби в цьому мінеральному елементі на день.

Іншими активними речовинами у складі лічі є: пектин, клітковина, фолієва кислота, ефірні олії, проантоціанідини, поліфенольні кислоти (зокрема особливий поліфенол олігонол) та нікотинова кислота.

Користь личі

Ці ягідки мають унікальний склад і дуже корисні для здоров’я:

Користь і шкода для організму жінок

 • Лічі стабілізує рівень цукру в крові та перешкоджає різким стрибкам інсуліну;
 • Ризик розвитку інсультів та інфарктів суттєво знижується, якщо регулярно є личі, вони зміцнює серце та нормалізує серцевий ритм;
 • Лічі зміцнює стінки судин, робить їх еластичними, перешкоджає утворенню тромбів та розчиняє холестерин;
 • Антиоксиданти та інші активні речовини у складі ягід захищають тебе від вільних радикалів, перешкоджають утворенню злоякісних пухлин та запобігають передчасному старінню;
 • Лічі покращує перистальтику кишківника і, тим самим, покращує травлення;
 • Ягоди, з’їдені як перекушування, не принесуть багато калорій тілу, але надовго задовольняють голод;
 • Лічі підвищують рівень гемоглобіну у крові;
 • Твоя печінка скаже тобі спасибі, якщо ти частіше будеш їсти ягідки личі. Вони покращують роботу цього органу;
 • Зайва рідина в організмі не затримається, якщо ти з’їш жменьку личі;
 • Багато вітаміну С зміцнює твій імунітет;
 • За рахунок розширення просвіту судин покращується лактація у мам, що годують, якщо з’їсти трохи личі;
 • Також ягоди покращують кровообіг головного мозку;
 • Лічі має легку послаблюючу дію. Врахуй це якщо вирішиш з’їсти багато ягід;
 • Ягоди покращують обмін речовин;
 • Фахівцями зазначається, що личі можна використовувати як засіб для профілактики анемії;
 • Ще одна корисна дія ягід лічі – зниження нервової напруги та тривожності.

Шкода личі

Якихось серйозних протипоказань лічі не має. Але, як і будь-який інший продукт, лічі може викликати індивідуальну нестерпність. Алергічні реакції виникають рідко, але мають місце.

Варто пам’ятати, що, якщо вже продукт для тебе екзотичний, не варто відразу налягати на нього. Вводь його поступово, почни з пари ягід і простеж за реакцією свого організму. Поступово можна дійти до 200 грамів на день – це максимальна кількість лічі, яка безпечна для здоров’я.

Більша кількість може спричинити здуття живота та інші неприємні симптоми з боку травлення, тривожність, ураження слизової ротової ділянки. Дітям варто обмежити кількість ягід до 100 г.

Найкорисніше для організму є ягоди свіжими. Як варіант, можна заморозити ягідки, що з’являються у магазинах у грудні. Але їсти їх потрібно відразу після розморожування. Ще можна купувати сушені ягоди лічі. Але у них активних речовин більше і дозування ягід на добу має бути ще меншим.

Лисовец Наталия
zmorshki.in.ua